Czy “Wojna.pl” Marcina Ciszewskiego trafi na ekran kinowy?

"Wojna.pl" – jedna z najciekawszych historyczno-sensacyjnych serii wydawniczych ostatnich lat. Od pewnego czasu mówiło się o ekranizacji bestsellerów autorstwa Marcina Ciszewskiego. Czy wreszcie się to uda?

“Wojna.pl” to cykl siedmiu powieści historyczno-sensacyjncych z elementami science – fiction. Otóż nowoczesny samodzielny batalion Wojska Polskiego, zamiast na misji w Afganistanie ląduje pod Mokrą – niewielką wsią w Małopolsce i to nie jest największy problem jednostki pod wodzą ppłk Jerzego Grobickiego. Okazuje się, że jest 1 września 1939 roku, a nieopodal batalionu bitwę rozpoczyna przedwojenne polskie wojsko z hitlerowskimi Niemcami. Coś, co wydawało się abstrakcyjne – stało się realne. Otóż MDS (Mobile Defense System) w który o batalion wyposażyła armia USA, to nie tylko system chroniący żołnierzy przed ostrzałem nieprzyjaciela, ale i zezwalający na krótkie skoki w czasie, aby poprawić błędne decyzje. Jak się okazało, skoki mogą być również dłuższe. Współczesny batalion staje przed pytaniem: trzymać się na uboczu pozwalając historii płynąć swoim torem i próbować naprawić MDS aby wrócić w swoje czasy? Czy może wykorzystać nowoczesną wiedzę i technikę i pomóc przodkom?

Marcin Ciszewski – z wykształcenia historyk (choć nie pracujący w zawodzie), debiutował właśnie pierwszą częścią tego cyklu: www.1939.com.pl. Powieść sprzedała się ogromnym jak na debiut nakładzie i stała się początkiem całej serii, w której wydano sześć kolejnych pozycji: „Major”, „www.1994.waw.pl”, „Porucznik Jamróz”, „Kapitan Jamróz”. „www.ru2012.pl” oraz „www.afgan.com.pl”. Napisane w doskonały sposób, z ogromną wiedzą historyczną, wartką akcją i kryminalnymi wątkami, powieści cieszą się dużym powodzeniem. Ponadto, podnoszą ciekawy problem: okazuje się, że zmiana biegu historii to wcale nie taki prosty temat, nawet gdy posiadamy wiedzę o pół wieku wprzód. Od dość dawna mówiło się o filmie lub serialu opartym na motywach serii “Wojna.pl”. Sam Ciszewski niejednokrotnie informował, że coś się w temacie dzieje. W przerwie między kolejnymi częściami serii, oficyna War Book wydała zbiór scenariuszy filmowych autorstwa Marcina Ciszewskiego.

Kilka lat temu nakręcono nawet demo filmu pełnometrażowego „Major” opartego na powieści o tym samym tytule. W zajawce w reżyserii Bartosza Prokopowicza wystąpili m.in. Marian Opania, Robert Gonera czy Marcin Perchuć. Nieco ponad dziesięć lat po premierze pierwszej części serii “Wojna.pl” Marcin Ciszewski ogłosił, że jest już blisko do przeniesienia cyklu na ekran. Na swojej stronie na facebooku autor napisał:

Drodzy Czytelnicy, a więc stało się.
Projekt “Wojna.pl” wszedł w nowy etap. Dziś został złożony oficjalny wniosek o dofinansowanie do PISF dla filmu fabularnego. Co to oznacza? Że jest gotowy scenariusz, producent, reżyser, dystrybucja, zaplecze produkcyjne i pewna część środków. Na początku lipca będziemy wiedzieli, jaka jest decyzja. Jeśli pozytywna, dopniemy budżet i w przyszłym roku kręcimy.
Więcej szczegółów wkrótce.
Trzymajcie kciuki.

Nie pozostaje nic innego, jak właśnie trzymać kciuki. O decyzji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej poinformujemy niezwłocznie.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Solar Sinter – drukarka na piach i słońce

Pokazaliśmy już niejednokrotnie jak wiele zastosowań mają drukarki 3D. Tym razem będzie...
Czytaj wiecej