Projekt dworca w Lublinie w finale World Building of the Year 2019

Projekt Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie – finalista World Building of the Year 2019, fot. Tremend
Projekt Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie – finalista World Building of the Year 2019, fot. Tremend
Do grudnia jeszcze daleko, ale organizatorzy World Architecture Festival już teraz dali nam przedsmak emocji, ogłaszając listy finalistów w poszczególnych kategoriach. O tytuł World Building of the Year 2019 powalczy między innymi Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny w Lublinie.

W Lublinie długo debatowano nad budową nowego dworca. Pierwsze plany pochodzą sprzed niemal dekady, jednak dopiero przed dwoma laty ogłoszono oficjalny przetarg. Teraz pozostało już tylko czekać, aż budowa ruszy pełną parą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny zostanie otwarty w roku 2022… Tym ciekawiej wygląda kwestia ogromnego zainteresowania, jakie wzbudza ta istniejąca jeszcze wyłącznie na papierze konstrukcja. I nie mówię tu tylko o mieszkańcach Lubelszczyzny. Plany warszawskiej pracowni Tremend zdążyły zyskać nawet międzynarodowe uznanie. Efektem jest obecność Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie na shortliście do World Building of the Year 2019.

World Building of the Year to nie przelewki

Projekt Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie (wizualizacja), fot. Tremend
Projekt Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie (wizualizacja), fot. Tremend

Nie będzie łatwo, ale już samo wyróżnienie w jednym z najważniejszych konkursów architektonicznych na świecie jest powodem do radości. Nie dziwi jednak decyzja jury, ponieważ nowy lubelski dworzec zapowiada się zjawiskowo. Zgodnie ze współczesnymi standardami, olbrzymią rolę w planach architektów odegrała ekologia, nie zapomniano przy tym o funkcji społecznej:

Architektura miejsc publicznych ewoluuje moim zdaniem w bardzo dobrym kierunku. Łączenie różnych przestrzeni, otwartych stref wspólnych sprzyja nawiązywaniu kontaktów. Centrum komunikacyjne, które powstanie w Lublinie ma ożywić przeznaczoną do rewitalizacji dzielnicę i stać się miejscem spotkań, gdzie ludzie będą mogli spotkać się i spędzić wspólnie czas w atrakcyjnym otoczeniu z terenami zielonymi.

– Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Pracowni Architektonicznej Tremend

Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny w Lublinie (wizualizacja), fot. Tremend
Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny w Lublinie (wizualizacja), fot. Tremend

Budynek ma powstać nieopodal dworca kolejowego, stając się ważnym węzłem komunikacyjnym. Jeszcze istotniejsza jest jednak bliskość natury pod postacią Parku Ludowego – nowy dworzec metropolitalny ma być jego “przedłużeniem”. Właśnie dlatego postawiono na “zielone ściany” oraz ogród na jego dachu. To także pierwszy krok w kierunku rewitalizacji tego obszaru, ale przede wszystkim odważne postawienie na proekologiczne rozwiązania:

Projekt [Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie – przyp. red.] to także odpowiedź na problemy, związane z ochroną środowiska i życiem w mieście, takimi jak smog, zużycie wody i energii, hałas. To obraz tego, w jaki sposób postrzegamy rolę ekologii w architekturze.

– Magdalena Federowicz-Boule

Dworzec Metropolitalny jako część miejskiej tkanki (wizualizacja), fot. Tremend
Dworzec Metropolitalny jako część miejskiej tkanki (wizualizacja), fot. Tremend

Stawiając na zwalczanie zanieczyszczeń dzięki kostce antysmogowej, wtórne wykorzystywanie wody, energię płynącą z gruntowych pomp ciepła i detektory ograniczającego zużycie energii pracownia Tremend dała sygnał do zmian. To zaś musiało spodobać się osobom, których głosami projekt Zintegrowanego Intermodalnego Dworca Metropolitalnego w Lublinie znalazł się wśród czternastu wyróżnionych w kategorii „Infrastruktura” budynków. O zgarnięcie tytułu World Building of the Year 2019 będzie jednak bardzo trudno. Wyniki tego prestiżowego konkursu poznamy na początku grudnia – podczas World Architecture Festiwal w Amsterdamie (4-6.12.2019). Pełną listę wyróżnień w każdej z trzydziestu trzech kategorii znajdziecie tutaj.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Miniaturowe organy, wykonane jedynie z papieru!

Organy piszczałkowe mogą mieć różne rozmiary i zastosowania, kosztując przy tym setki...
Czytaj wiecej