Wpływ odchudzania na libido u mężczyzn

Libido, seks, diamond.jp
Libido, czyli czemu niektórym chce się bardziej, fot. diamond.jp
Chcesz schudnąć, aby czuć się atrakcyjniejszy, albo dążyłeś do "sześciopaka", ale gdy już go zrobiłeś, paradoksalnie przeszła ci ochota na seks? Powodem spadku libido może być odchudzanie.

Libido to nic innego jak popęd seksualny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. To ochota na fizyczną intymność, ale też szybkość osiągania i utrzymania erekcji przez panów oraz uczucie podniecenia u pań. Libido jest zależne od wielu czynników i nie u wszystkich jest takie samo. To delikatny temat, który może powodować kompleksy i wpływać na samopoczucie. Statystycznie najczęstszym powodem rozwodów na świecie są problemy z seksem, na przykład brakiem pociągu między małżonkami lub fizyczną zdradą.

Nie zawsze trzeba się jednak martwić spadkiem libido. Jeśli wynika to ze stresu w  życiu czy zmęczenia po pracy i jest tymczasowe, to nie powód do paniki. Poziom libido jest powiązany z hormonem testosteronu. Spadek popędu seksualnego może też być objawem przewlekłych chorób, na przykład cukrzycy. Pracując w przeszłości jako konsultant telefoniczny w firmie sprzedającej tabletki na potencję, w ¾ przypadków rozmawiałam z diabetykami.

Jaka dieta obniża libido?

Erekcja wynika z przepływu krwi i rozszerzania się naczyń krwionośnych. Nie powinno więc dziwić, że dieta oparta na przetworzonych produktach, zawierających tłuszcze nasycone i środki chemiczne, na pewno nie jest dla łóżkowych ogierów. Fast foody, na przykład popularne w wielu take awayach skrzydełka z kurczaka w panierce, robione są z mięsa pochodzącego z hodowli przemysłowych, gdzie używa się środków hormonalnych.

Mało kalorii + mało węglowodanów lub mało tłuszczy = małe libido

Nie tylko niezdrowe jedzenie, ale też radykalne diety mogą wpędzić nas w problemy, ponieważ są ubogie w składniki odżywcze. Nawet jedząc zdrowe produkty, ale będąc na sporym deficycie kalorycznych, odczujesz tego skutki. Węglowodany odgrywają ważną rolę w produkcji neuroprzekaźników, na przykład hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Odchudzanie może więc być źródłem problemu. Dieta niskowęglowodanowa bez złudzeń obniży libido, podobnie jak diety niskotłuszczowe, przy spożyciu sporej ilości węglowodanów. Najzdrowszą dieta dla męskiego libido jest dieta zbilansowana, oparta na naturalnych, nieprzetworzonych produktach o odpowiednio dobranej kaloryczności.

Siedzący tryb życia = brak współżycia

Cały dzień przy biurku i brak ruchu spowalnia przepływ krwi do miednicy. Ruch zmaga natomiast produkcję endorfin, dlatego sport jest świetnych antydepresantem. Pamiętaj jednak, że w nadmiarze nawet dobre rzeczy mogą szkodzić. Zbyt duża aktywność fizyczna może wywołać przeciążenie organizmu i znaczny wzrost hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Przyjaciele libido w diecie mężczyzny

Przede wszystkim zadbaj o dostarczenie ciału magnezu, cynku i witaminy D. Pamiętaj też o zdrowych kwasach tłuszczowych (Omega 3,6,9). Spożywaj tłuszcze zwierzęce i olej kokosowy, ryby morskie, owoce morza, orzechy, pestki dyni oraz produkty pełnoziarniste. Pij również wysoko zmineralizowaną wodę.

More from Ewa Treszczotko

Odstaw cukier na 30 dni. Co się stanie?

Cukier uchodzi za największego wroga zdrowego stylu życia – nazywa się go...
Czytaj wiecej