Elfriede Jelinek – WŚCIEKŁOŚĆ

Foto: Natalia Kabanow, Teatr Powszechny w Warszawie
Wściekłość Mai Kleczewskiej w Powszechnym jest jednym z najlepszych spektakli, jakie widziałem w życiu. Poruszający, zdecydowanie niepoprawny politycznie, momentami bluźnierczy. Nie można wyjść z teatru z dobrym samopoczuciem, bo Elfirede Jelinek (wraz z Łukaszem Chotkowskim – dramaturgiem) z przeproszeniem - walą prosto w oczy. I nie są to prawdy, jakie chcielibyśmy o sobie słyszeć.

Wściekłość Mai Kleczewskiej w Powszechnym jest jednym z najlepszych spektakli, jakie widziałem w życiu. Poruszający, zdecydowanie niepoprawny politycznie, momentami bluźnierczy. Nie można wyjść z teatru z dobrym samopoczuciem, bo Elfirede Jelinek (wraz z Łukaszem Chotkowskim – dramaturgiem) z przeproszeniem – walą prosto w oczy. I nie są to prawdy, jakie chcielibyśmy o sobie słyszeć.

Foto: Natalia Kabanow, Teatr Powszechny w Warszawie
Foto: Natalia Kabanow, Teatr Powszechny w Warszawie

Jelinek zaczęła pisać Wściekłość po zamachu na Charlie Hebdo w Paryzu. Tak, to jest i o gniewie (i wściekłości) tych bojowników, którzy pozbawili się życia w samobójczych zamachach, i o gniewie Europy i jej strachu przed uchodźcami, o jej bezsilności wobec przemocy, o Kościele i jego w tej sprawie bezczynności i hipokryzji. To również głos o mediach, które nie umieją o śmierci mówić, które pokazują tuż po scenie odrąbania głowy przez islamistę – materiał o kocich godach. I o nas, którzy próbują tę papkę jakoś strawić. Albo i nie próbują – jak grany przez Juliana Świeżewskiego dresiarz narodowiec z Radomia.

Wściekłość to w ogóle majstersztyk aktorski. Magdalena Koleśnik wysyłająca uchodźcom asany i oblewająca się majonezem (sic!) jest naprawdę fenomenalna. Zresztą świetnie grają wszyscy, zaś zamykający spektakl monolog brzmiałby w moich uszach długo po wyjściu z Powszechnego, gdyby nie kretynka siedząca przede mną z włączonym fejsbukiem.

Ale po chwili namysłu uznałem, że także o tym jest ten spektakl.

Elfriede Jelinek – WŚCIEKŁOŚĆ
Reż. Maja Kleczewska, Teatr Powszechny w Warszawie

_mg_7130_1

More from Rafał Turowski

HEN. Na północy Norwegii – Ilona Wiśniewska

Jeśli szukacie lektury na wakacje, a przypadkiem wybieracie się w tropiki, proszę...
Czytaj wiecej