Wunderland Kalkar: park rozrywki z „atomowym dreszczykiem”

SNR-300 - były reaktor elektrowni, dziś element parku rozrywki Wunderland Kalkar (mutually.com)
SNR-300 - były reaktor elektrowni, dziś element parku rozrywki Wunderland Kalkar (mutually.com)
Jeśli chcielibyście w te wakacje udać się w jakieś niebanalne miejsce, a przy tym świetnie się zabawić, to nie musicie wyjeżdżać bardzo daleko. U naszych zachodnich sąsiadów, w miejscowości Kalkar, powstał park rozrywki, który zapewni Wam niezapomniane wrażenia.

Sercem Wunderland Kalkar jest reaktor jądrowy SNR-300, którego budowa rozpoczęła się już w roku 1972. Miał to być największy tego typu obiekt w Niemczech. Na budowę elektrowni, trwającą 13 lat, wydano niebagatelną sumę aż 5,3 miliarda dolarów!  Mimo to, obiekt nigdy nie był eksploatowany i przez kilka lat stał pusty.

Wunderland Kalkar z lotu ptaka (www.hotelroomsearch.net)
Wunderland Kalkar z lotu ptaka (www.hotelroomsearch.net)

Dlaczego?

Paliwem dla reaktora SNR-300 miał być pluton. Już po wybudowaniu elektrowni uznano, że jego jest on zbyt drogi, aby za jego pomocą opłacało się wytwarzać energię –  możliwości produkcyjne ośrodka wynosiły 327 megawatów.

Dodatkowo, okazało się, że SNR-300 charakteryzował się o wiele wyższym ryzykiem katastrofy niż inne konwencjonalne reaktory. Jak można się domyślić, nie ucieszyło to okolicznych mieszkańców, którzy swoimi protestami zdołali opóźnić ukończenie projektu.

Wunderland Kalkar nocą (www.holidaycheck.de)
Wunderland Kalkar nocą (www.holidaycheck.de)

Mimo to, elektrownia została jednak ukończona. A chwilę później zamknięta. Powód? Zbyt wysokie ryzyko skażenia…

Projekt oficjalnie zamknięto w 1991 roku – niefrasobliwość decydentów do spółki z awarią reaktora w Czarnobylu z 1986 roku, spowodowały powstanie jednego z najdroższych śmieci na Ziemi.

Wunderland Kalkar- elektrownia dziś

Wunderland Kalkar (www.nrw-tourismus.de)
Wunderland Kalkar – kolejka górska (www.nrw-tourismus.de)

Cztery lata później pojawił się jednak holenderski inwestor (miejscowość Kalkar mieści się w pobliżu niemieckiej granicy z Holandią) , który tchnął nowe życie w opuszczony ośrodek. Jego przeznaczenie zupełnie się zmieniło i dziś stanowi miejsce rozrywki dla aż 650 000 odwiedzających rocznie. W parku, na powierzchni 550 tysięcy metrów kwadratowych (około 80 boisk piłkarskich), mieści się łącznie aż 40 różnych atrakcji.

Wunderland Kalkar - ścianka wspinaczkowa na kominie dawnej elektrowni (www.n-tv.de)
Wunderland Kalkar – ścianka wspinaczkowa na wieży chłodniczej dawnej elektrowni (www.n-tv.de)

Wieżę chłodniczą elektrowni zaadaptowano z zewnątrz na ścianę wspinaczkową. Wewnątrz komina umieszczono też karuzelę.

Wunderland Kalkar (abcnews.go.com)
Karuzela wewnątrz wieży chłodniczej byłej elektrowni (abcnews.go.com)

W parku zadbano o wszelkie udogodnienia. Mieszczą się tu między innymi: hotel, bufet, kawiarnia, restauracja, pub, centrum konferencyjne, a także hala eventowa, gdzie organizowane są również nocne imprezy. Nie zapomniano też o pierwotnym przeznaczeniu obiektu w Kalkar – byli pracownicy stworzyli na jego terenie muzeum elektrowni, gdzie między innymi można przyjrzeć się planom reaktora.

Wunderland Kalkar (www.parkerlebnis.de)
Wunderland Kalkar (www.parkerlebnis.de)

Wunderland Kalkar to miejsce o niespotykanym klimacie, w którym dobra zabawa spotyka się lekkim dreszczykiem niepokoju, jaki wciąż wzbudza w ludziach energia atomowa. Jest to zdecydowanie jedno z ciekawszych ośrodków rozrywki, jakie możemy odwiedzić w Europie. Jeśli macie już plany na tegoroczne wakacje, to kolejną dobrą okazją do odwiedzenia parku będzie zbliżający się nieuchronnie Oktoberfest, z okazji którego Wunderland Kalkar planuje dla swoich gości sporo atrakcji.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Luksusowy chill out spod marki Lexus na lotnisku w Brukseli

Japoński koncern w swoim działaniach promocyjnych od dawna stara się wybiegać poza...
Czytaj wiecej