Sercem Wunderland Kalkar jest reaktor jądrowy SNR-300, którego budowa rozpoczęła się już w roku 1972. Miał to być największy tego typu obiekt w Niemczech. Na budowę elektrowni, trwającą 13 lat, wydano niebagatelną sumę aż 5,3 miliarda dolarów! Mimo to, obiekt nigdy nie był eksploatowany i przez kilka lat stał pusty.

Dlaczego?
Paliwem dla reaktora SNR-300 miał być pluton. Już po wybudowaniu elektrowni uznano, że jego jest on zbyt drogi, aby za jego pomocą opłacało się wytwarzać energię – możliwości produkcyjne ośrodka wynosiły 327 megawatów.
Dodatkowo, okazało się, że SNR-300 charakteryzował się o wiele wyższym ryzykiem katastrofy niż inne konwencjonalne reaktory. Jak można się domyślić, nie ucieszyło to okolicznych mieszkańców, którzy swoimi protestami zdołali opóźnić ukończenie projektu.

Mimo to, elektrownia została jednak ukończona. A chwilę później zamknięta. Powód? Zbyt wysokie ryzyko skażenia…
Projekt oficjalnie zamknięto w 1991 roku – niefrasobliwość decydentów do spółki z awarią reaktora w Czarnobylu z 1986 roku, spowodowały powstanie jednego z najdroższych śmieci na Ziemi.
Wunderland Kalkar- elektrownia dziś

Cztery lata później pojawił się jednak holenderski inwestor (miejscowość Kalkar mieści się w pobliżu niemieckiej granicy z Holandią) , który tchnął nowe życie w opuszczony ośrodek. Jego przeznaczenie zupełnie się zmieniło i dziś stanowi miejsce rozrywki dla aż 650 000 odwiedzających rocznie. W parku, na powierzchni 550 tysięcy metrów kwadratowych (około 80 boisk piłkarskich), mieści się łącznie aż 40 różnych atrakcji.

Wieżę chłodniczą elektrowni zaadaptowano z zewnątrz na ścianę wspinaczkową. Wewnątrz komina umieszczono też karuzelę.

W parku zadbano o wszelkie udogodnienia. Mieszczą się tu między innymi: hotel, bufet, kawiarnia, restauracja, pub, centrum konferencyjne, a także hala eventowa, gdzie organizowane są również nocne imprezy. Nie zapomniano też o pierwotnym przeznaczeniu obiektu w Kalkar – byli pracownicy stworzyli na jego terenie muzeum elektrowni, gdzie między innymi można przyjrzeć się planom reaktora.
