WXCA zmieni Pole Mokotowskie nie do poznania

Pole Mokotowskie po rewitalizacji (wizualizacja), fot. WXCA
Pole Mokotowskie po rewitalizacji (wizualizacja), fot. WXCA
Jedno z najważniejszych, uwielbianych przez mieszkańców miejsc w Warszawie czeka gruntowna modernizacja. Ma być ekologicznie, prospołecznie i – niezmiennie – zielono. Wszystko za sprawą ogłoszonego na początku roku konkursu na rewitalizację Parku Pole Mokotowskie, który niedawno rozstrzygnięto. Zwyciężyło biuro architektoniczne WXCA.

“Konkurs realizacyjny na rewitalizację Parku Pole Mokotowskie w Warszawie” ogłoszono w styczniu. Do udziału dopuszczono trzydziestu jeden uczestników, ale tylko dziewięciu z nich przedstawiło swoje prace. Ostatecznie komisja konkursowa wybierała jednak spośród ośmiu projektów, ponieważ jedna z ekip złamała przepisy dotyczące anonimowości. Zwycięską koncepcję opracował dwunastoosobowy zespół WXCA w składzie: Paweł Grodzicki, Szczepan Wroński, Łukasz Szczepanowicz, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin, Magdalena Julianna Nowak, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko, Anna Wilczyńska, Krzysztof Herman, Grzegorz Gądek, Marcin Gąsiorowski. Za wizualizację tego, jak Pole Mokotowskie może niebawem wyglądać, odpowiadał Sebastian Kochel.

Pole Mokotowskie po rewitalizacji – Pawilon Powietrza (wizualizacja), fot. WXCA
Pole Mokotowskie po rewitalizacji – Pawilon Powietrza (wizualizacja), fot. WXCA

W uzasadnieniu komisji konkursowej czytamy:

Uznano, że ingerencja w Park Pole Mokotowskie wymaga podejścia wrażliwego, umiejętnie podkreślającego walory obszaru i niezatracającego obecnego charakteru parku, przy jednoczesnym istotnym podniesieniu walorów architektonicznych pawilonów, małej architektury oraz terenów zieleni. Wybrany projekt obiecuje taką możliwość przy zachowaniu prawidłowych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych i jednoczesnej dbałości o walory przyrodnicze Parku.

WXCA odmienia Warszawę

Pole Mokotowskie po rewitalizacji (wizualizacja), fot. WXCA
Pole Mokotowskie po rewitalizacji (wizualizacja), fot. WXCA

Pole Mokotowskie nie będzie ani jedynym, ani nawet pierwszym projektem WXCA w stolicy. Widać, że zrzeszeni pod tym szyldem architekci czują ducha miasta. Nie ma się jednak czemu dziwić, w końcu mowa o warszawskiej pracowni architektonicznej. Zespół bardzo prężnie działa na rynku, zapewniając połączenie praktyki z nowatorskim spojrzeniem. To zaś bardzo trafia w gusta komisji konkursowych, które po raz kolejny nie miały wątpliwości, że właśnie tej ekipie należy powierzyć ważne z punktu widzenia mieszkańców zadanie. Na realizację czekają między innymi koncepcje WXCA dotyczące kolejnego odcinka warszawskich bulwarów oraz rewitalizacji “Ulic Nowej Pragi”. Niedawno rozpoczęła się także budowa Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli – także autorstwa tego studia. Wydaje się jednak, że to właśnie Pole Mokotowskie – ze względu na swój status w świadomości mieszkańców – stanowił dla WXCA największe wyzwanie.

Pole Mokotowskie po rewitalizacji – Pawilon Wodny (wizualizacja), fot. WXCA
Pole Mokotowskie po rewitalizacji – Pawilon Wodny (wizualizacja), fot. WXCA

Zespół najmocniej skupił się na bioróżnorodności, chcąc urozmaicić obecne polany i tereny zadrzewione innymi roślinnymi formacjami. Według koncepcji WXCA Pole Mokotowskie jest, prócz wartości przyrodniczej, fenomenem społecznym i kulturowym, dlatego dużą wagę przyłożono także do małej architektury. Główny deptak stanie się uporządkowaną, oficjalną promenadą. Wokół Pola ma natomiast powstać Aleja Okrężna, która połączy ze sobą ścieżki do każdej z aktywności w parku. Trasy dla biegaczy i rolkarzy zostaną odświeżone, a zimą będą służyć do biegów narciarskich. Sercem parku ma się stać wodny pawilon, który będzie zbierać deszczówkę. Na północy natomiast zorganizowana ma zostać przestrzeń społeczna – targ śniadaniowy, plenerowa jadalnia i miejska farma edukacyjna. Więcej o całej koncepcji przeczytacie na stronie pracowni.

Pole Mokotowskie po rewitalizacji (wizualizacja), fot. WXCA
Pole Mokotowskie po rewitalizacji (wizualizacja), fot. WXCA

Pole Mokotowskie bardzo długo czeka na nowe życie. Park na pograniczu Ochoty i Mokotowa jest dla mieszkańców Warszawy ważnym i wyjątkowym miejscem. To oni przez lata kształtowali jego charakter, dlatego nie dziwi, że niektóre pomysły władz miasta spotykały się z głośnym sprzeciwem. Projekt studia WXCA zdaje się jednak rozwiązaniem idealnym, które nie tylko zachowa obecne walory Pola, ale i doda sporo innowacji, niestojących w sprzeczności z charakterem tego miejsca. Niestety zwycięstwo w konkursie jest jedynie zaproszeniem do rozmów na temat potencjalnej realizacji. Może się więc okazać, że ta ciekawa koncepcja nie wejdzie w życie. O tym, kiedy – i czy w ogóle – Pole Mokotowskie zyska nowe oblicze, zadecydują już nowe, zwycięskie w zbliżających się wyborach samorządowych władze Warszawy.

 

Źródło: SARP Warszawa

Autor artykułu
More from Damian Halik

Complements – czekoladki do samodzielnego… montażu

Jak mawiała mama Forresta Gumpa: "życie jest jak pudełko czekoladek...", ale Australijczycy...
Czytaj wiecej