Wydrukuj sobie Wikipedię

Dowcip głosi, że Chuck Norris zapisał cały internet na dyskietce. Tymczasem zupełnie na poważnie, pewien Amerykanin wydrukował całą Wikipedię.

Dowcip głosi, że Chuck Norris zapisał cały internet na dyskietce. Tymczasem zupełnie na poważnie, pewien Amerykanin wydrukował całą wikipedię.

Michael Mandiberg, profesor mediów cyfrowych na Uniwersytecie Miejskim w Nowym Jorku postanowił pokazać ludziom jak wygląda 1PB danych (jeden petabajt to milion gigabajtów). Tyle miała zajmować cała baza danych Wikipedii. Z pomocą przyjaciół i znajomych przez 6 lat przygotowywał książkową wersję tej najpopularniejszej encyklopedii na świecie. Zbiór wydrukowano zgodnie ze stanem na kwiecień 2015, wtedy anglojęzyczna wikipedia liczyła 11 594 743 haseł.

denny_mandiberg_0017_web

Całość zmieściła się w imponującej liczbie 7473 tomów. Każdy liczy 700 stron. Należy zaznaczyć, że jest to tylko i wyłącznie tekst, nie ma w nich grafik ani zdjęć. Dodatkowo, aby sprostać wszystkim wymogom wydrukowano spis treści który obejmuje 91 podobvnych tomów, oraz indeks autorów haseł – 36 tomów. Wszystkich współtwórców angielskiej Wikipedii uzbierało się bowiem 7,5 miliona osób. Dzieło życia Mandiberga było w części wystawione w nowojorskiej Denny Gallery.

pw-spines3-768x460

Teraz każdy może mieć ją dla siebie. Kompletny zbiór wszystkich woluminów artysta wycenił na okrągłe pół miliona dolarów. Pojedyncze tomy kosztują po 80$. Zakupów możecie dokonać na stronie projektu. Szkoda tylko, że już w momencie druku największa „analogowa” encyklopedia świata stała się nieaktualna.

Źródło: printwikipedia.com

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Nietypowy drogowy pociąg

Polak potrafi! Poradzić sobie w każdej sytuacji. Niestety czasami niektóre pomysły, to...
Czytaj wiecej