Wyłączmy na chwilę obraz

To, że kocham kino, to nie jest żadna tajemnica. To chyba moja największa życiowa miłość i nigdy, za nic z niej nie zrezygnuję. Ale nawet z miłością jest czasami tak, że trzeba chwilę od niej odpocząć, złapać oddech, by później znów móc się nią w pełni cieszyć.

To, że kocham kino, to nie jest żadna tajemnica. To chyba moja największa życiowa miłość i nigdy, za nic z niej nie zrezygnuję. Ale nawet z miłością jest czasami tak, że trzeba chwilę od niej odpocząć, złapać oddech, by później znów móc się nią w pełni cieszyć.

Siedzę w domu, w salonie i zdaję sobie sprawę, że już od dłuższego czasu nie było tak, żeby ekran telewizora był wyłączony – poza nocą oczywiście i czasem, gdy nie ma mnie w mieszkaniu. Na owym ekranie oglądam filmy, seriale, sporadycznie włączę wiadomości czy YouTube’a, a także zagram w grę na konsoli. Jak mam chwilę jakiegoś wolnego czasy, to ten telewizor jest włączony, a nawet jak coś robię, to również jest, by „leciało coś w tle”. Ostatnio usiadłem na kanapie i już sięgałem po pilota, gdy zdałem sobie sprawę, że przecież nie mam zamiaru nic oglądać. Chciałem się tylko na chwilę położyć i telewizor nie jest mi do niczego potrzebny. Uzmysłowiłem sobie, że dawno nie słuchałem muzyki. Do końca nie wiem dlaczego.

Muzyka to druga rzecz, która jest ze mną od najmłodszych lat i towarzyszyła mi przy większości wydarzeń z mojego życia. W dzisiejszych czasach, w dobie wszystkich technologicznych cudów, nie jest problemem mieć muzykę zawsze przy sobie. Dzięki internetowi i serwisom streamingowym, możemy mieć w kieszenie właściwie większość muzyki świata. Jest to niezwykłe. Tym bardziej zmartwiłem się, że ostatnimi czasy mało tej muzyki słucham. Od wielu lat jestem dość zamknięty na nowości. Naprawdę bardzo rzadko sięgam po nowe zespoły i gatunki muzyczne. Jestem trochę takim dinozaurem. Do tej pory mam np. problem ze słuchaniem popularnych playlist. Wolę raczej słuchać albumów, choć dziś coraz rzadziej można spotkać jednolite, spójne albumy. To raczej składanki hitów, mniejszych lub większych. Artystą już nie zależy tak na tym, by ich albumy były koncepcyjne, to po prostu zbiory singli, których dobrze będzie się słuchać w radiu. Postanowiłem znów posłuchać i zastanawiałem się, czego.

Znalazłem na serwisie streamingowym jednego z moich ulubionych wykonawców i wszedłem do zakładki z podobnymi mu artystami. Znalazłem nowy album jednego z bluesowych gitarzystów (znałem go już wcześniej, jednak album był nowy), włączyłem na głośniki i położyłem się na kanapie. Na chwilę zamknąłem oczy, słuchałem i mogłem się tym w pełni rozkoszować. Później wstałem, porobiłem kilka rzeczy wokół siebie w mieszaniu, zrobiłem jedzenie, usiadłem do komputera, odpisałem na jakieś maile – muzyka cały czas była w tle. Tak wyszło, że w momencie, kiedy skończyłem do wszystko i znów położyłem się na kanapie, album również zbliżał się do końca. Wysłuchałem go całego i zapadła cisza. Pomyślałem sobie, że bardzo mi tego brakowało. Chwil, gdy w spokoju mogłem wsłuchać się dźwięki gitary, wokalu i poczuć rytm. Momentów, w których ta muzyka była przyjemnym tłem moich czynności. Zapomniałem, jak bardzo ważne to dla mnie było. Zdałem sobie nawet sprawę, że od jakiegoś czasu nie zabieram ze sobą słuchawek, gdy wychodzę na miasto. Do niedawna zawsze słuchawki, muzyka, wszędzie. Teraz nie. Staram się nieco bardziej wsłuchiwać w miasto, w to, co mnie otacza, w ludzi, a nie tylko zamykać się w swoim własnym świecie, ale tak naprawdę w pewnym momentach to się przydaje. Muszę spakować słuchawki do torby, by je zawsze mieć przy sobie.

Muzyka jest bardzo ważna. Nawet tak ważna, jak kino, jak filmy. Muzyka to sztuka, a ze sztuką musimy obcować. To ona pomaga nam odnaleźć siebie i daje nam narzędzia do tego, byśmy mogli oddać to, kim jesteśmy. Kiedy tak słuchałem nowego albumu, nie włączyłem nawet na chwilę telewizora. Nie leciało nic w tle, ekran był czarny. Dobrze było przez chwilę od tego odpocząć. Tak dobrze, że album puściłem raz jeszcze, a telewizor pozostał wyłączony, aż do następnego dnia.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Lexus zwycięzcą 2020 What Car? Reliability Award

Gdy kupujemy samochód na dłużej, ostatecznie nie interesuje nas jaką ma moc,...
Czytaj wiecej