Rosnące powodzenie win niemieckich zawdzięczać można z jednej strony dyskontom, supermarketom i sieciom sklepów detalicznych, w których na stałe są w asortymencie. Z drugiej strony importerom, których oferta jest coraz bogatsza pod kątem tych trunków.
Miniony czwartek był świetną okazją do przekonania się o słuszności powyższego. Właśnie w tym dniu odbyła się dziesiąta już edycja corocznego Festiwalu Win Niemieckich, który pod patronatem Niemieckiego Instytutu Wina zorganizowany został w Warszawie. Tegoroczną edycję zainaugurowała Dyrektor Deutsches Weininstitut (DWI) – Pani Monika Reule, która w mowie powitalnej między innymi nawiązała do rozwoju niemieckich win w Polsce.
„Podczas gdy na pierwszym festiwalu – w roku 2009 – jedynie ośmiu wystawców prezentowało swoje wina i jedynie kilkunastu importerów próbowało wprowadzać niemieckie wina na rynek polski, dziś mamy tu 25 producentów i importerów, a ponad 60 polskich firm sprzedaje niemieckie wina. Ta historia sukcesu symbolizuje również rozwój niemieckiego wina w Polsce. Ubiegły rok można nazwać rokiem rekordowym. Nasi producenci dostarczyli do Polski ponad 7 mln butelek wina o wartości 12 mln euro, co czyni Polskę 8 rynkiem eksportowym.”
W tegorocznej edycji producenci z Niemiec osobiście lub poprzez swoich importerów przedstawili swoją ofertę win. Podczas X Festiwalu Win Niemieckich swoje wyroby zaprezentowali:
Producenci:
- Palatynat Winery Hambacher Freiheit, Weingut Stefan Meyer, Weingut Peter Stolleis , Weingut Villa Hochdörffe
Hesja Nadreńska Weingut Bergkloster, Weingut Bernhard GbR, Weingut Rappenhof Inh. Klaus Muth, Weingut Müller-Dr.Becker, Weingut Geil GbR, Weingut Zehe-Clauss GbR
Frankonia Weingut Hemberger, Fürstlich Castell´sches Domänenamt
Wirttembergia Weingut Graf Neipperg
Rheingau und Nahe Weingut Meine Freiheit
Badenia BADISCHER WINZERKELLER EG, Weinwelt Nägelsförst GmbH
Importerzy wina niemieckiego:
- 13 Win.pl Weingut Domdechant
City Wine Weingut Familie Erbeldinger
Endorwina Weingut Thörle
Mielżyński Weingut Georg Breuer, Weingut Dr Bürklin-Wolf, Weingut Van Volxem, Weingut Sybille Kuntz
Waldipol Moselland Winzergenossenschaft
Wine Avenue Weingut Hensel, Klumpp, Tussock Jumper
Winemates Weingut Leitz, Immich-Batterieberg
WINO VINCI Weingut Knebel, Weingut Römerhof
Jak co roku w niezmienionej formule odbyła się degustacja dla branży winiarskiej, HoReca, dziennikarzy i bloggerów branżowych. Zaproszeni goście mieli okazję spotkać się z producentami oraz importerami, degustować ich portfolio oraz nawiązywać biznesowe kontakty. Całe wydarzenie zdominowały wspaniałe Rieslingi, lecz nie zabrakło również etykiet, które godnie reprezentowały niemieckie winiarstwo. Można było spróbować win ze szczepów Grauburgunder, Weißburgunder, Silvaner. Scheurebe, Gewürztraminer, Muskateller, Sauvignon Blanc, Chardonnay oraz Spätburgunder (Pinot Noir).
Podczas tegorocznej edycji nie zabrakło również Master Class oraz seminarium, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Tomasz Prange-Barczyński – krytyk winiarski, dziennikarz oraz redaktor pisma o winie Ferment – wspaniale opowiedział o niemieckich Sektach (wina musujące wytwarzane metodą wtórnej fermentacji), a Master Sommelier – Adam Pawłowski (współautor książki „Gościnność”) – podczas seminarium przedstawił tajniki sprzedaży win w restauracji – na przykładzie win niemieckich.
Nie można również w tym przypadku nie wspomnieć o kampanii Riesling Weeks, promującej niemieckiego Króla Win –Rieslinga. W maju odbyła się już czwarta edycja tego ogólnopolskiego wydarzenia. Można by rzec, iż Festiwal Wina Niemieckiego jest wspaniałą okazją do podsumowaniem wiosennej akcji promocyjnej w której udział wzięło w całej Polsce ponad 120 restauracji, winebarów i sklepów specjalistycznych. Promowały one niemieckie Rieslingi oraz inne niemieckie wina. To dzięki takim kampaniom oraz wydarzeniom nasza świadomość oraz kultura picia wina z każdym dniem rośnie.
I oby tak dalej… Zum Wohl!