Jeżdżący X-Wing Fighter

Znana marka produkująca modeliki samochodów Hot Wheels znów zadziwiła. Tym razem jeżdżącą, naturalnej wielkości wariacją na temat myśliwca X-wing z Gwiezdnych Wojen.

Znana marka produkująca modeliki samochodów Hot Wheels znów zadziwiła. Tym razem jeżdżącą, naturalnej wielkości wariacją na temat myśliwca X-wing z Gwiezdnych Wojen.

Hot Wheels to marka należąca do znanej firmy zabawkarskiej Mattel. Produkuje modele samochodów w skali 1:64. To co odróżnia ją od pozostałych, to to, że auta są zazwyczaj poprzerabiane w stosunku do orginałów. Wypuszczają również samochodziki będące wytworem wyobraźni projektantów, a nie mają swojego pierwowzoru. Znani są, z tego, że budują prawdziwe pojazdy na podstawie swoich wyrobów. Po Darth Vader Car mamy kolejną maszynę inspirowaną światem Gwiezdnych Wojen, oto X-Wing Fighter Carship.

Pojazd zbudowano w oparciu o słynny myśliwiec X-Wing noszący nazwę od swoich charakterystycznych skrzydeł. Kadłub maszyny posadowiono na podwoziu podobnym do tych wykorzystywanych przy budowie bolidów wyścigowych. X-winga napędza dwulitrowy szesnastozaworowy silnik DOHC od Forda. Nie wiadomo wiele o osiągach pojazdu, ponoć rozpędza się do zawrotnych 260kmh. Gotowy projekt zaprezentowano na konwencie Comic-Con w San Diego. Oczywiście miniaturka w skali trafi do sklepów, ma promować serię Carhships, czyli pojazdów wzorowanych na filmowych statkach kosmicznych stworzoną wspólnie z firmą producencką Lucasfilm należącą do George’a Lucasa reżysera serii Star Wars.

X-Wing to popularna nazwa myśliwca przewagi Incom T-65 zbudowanej przed Bitwą o Yawin na zamówienie Republiki. Ponieważ zespół projektowy przeszedł później na stronę Rebelii to do służby w jej armii weszły X-wingi. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych maszyn w uniwersum Gwiezdnych Wojen obok myśliwca TIE po stronie Imperium. Wyposażona została w cztery działka laserowe, oraz dwie wyrzutnie torped protonowych z zapasem 6 pocisków. Te maszyny pozwoliły zniszczyć obie Gwiazdy Śmierci. Pierwszą przez Luka Skywalkera, a drugą dzięki Wedge’owi Antillesowi. W Atmosferze X-wing osiągał 1050kmh. Auto od Hot Wheels jest wolniejsze i nie posiada uzbrojenia, jednak i tak robi olbrzymie wrażenie. Niecierpliwie czekamy na kolejne pomysły ludzi z Mattela.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Historyland – klocki Lego w służbie nauczania historii

Zazwyczaj wycieczki do grodu Kraka mają swój z góry narzucony program: Wawel,...
Czytaj wiecej