Microsoft jako pierwszy pomyślał o niepełnosprawnych graczach

Xbox niepełnosprawni
Zazwyczaj nie piszemy o nieoficjalnie zapowiedzianych produktach. Ten wyciek informacji pochodzi jednak z pewnego źródła. A głosi on, że Xbox One już wkrótce zyska kontroler dla niepełnosprawnych graczy.

Jak doniósł jeden z pilnych obserwatorów Microsoftu, rodzina konsol Xbox One jako pierwsza na rynku zaoferuje bezprzewodowy kontroler dla niepełnosprawnych graczy. Jak widać na zdjęciu poniżej, nie przypomina on żadnego tego typu urządzenia. Nic dziwnego: żaden producent konsol do gier nie zdecydował się nigdy wcześniej na tego typu sprzęt.

Xbox niepełnosprawni

Największym wyróżnikiem wizualnym są tu oczywiście ogromne przyciski A i B, z pewnością wygodniejsze do obsługi dla osób pokonujących fizyczne trudności. Prawdopodobnie da się je też zaprogramować, by mogły realizować predefiniowane funkcje. To jednak musi potwierdzić sam producent przy okazji oficjalnej prezentacji. Wiemy jednak, że kontroler będzie zgodny nie tylko z konsolami Xbox One. Tak jak wszystkie akcesoria gamingowe Microsoftu, również i ten będzie kompatybilny z urządzeniami pracującymi pod kontrolą Windows 10.

Kontroler Xbox One dla niepełnosprawnych ma się pojawić w sprzedaży w drugiej połowie bieżącego roku.

Z ciekawych nowości, poza wspomnianymi ogromnymi przyciskami, kontroler wyposażony jest w zestaw diod LED, które mają trafić również do zwykłych gamepadów Microsoftu. Ich przeznaczenie nie jest znane. Znajdujący się obok nich przycisk ponoć służy do przełączania różnych trybów pracy kontrolera. Jest całkiem możliwe, że wspomniane diody informują o aktualnie wybranym trybie.

Po lewej stronie pada znajdują się złącze USB służące do ładowania akumulatora oraz złącze słuchawkowe 3,5 mmm jack. Sam kontroler jest zbyt cienki by zmieścić baterie znane z klasycznych padów do Xboxa, a to oznacza, że dostępna będzie wersja wyłącznie z wbudowanym źródłem zasilania. Cena samego urządzenia nie jest znana. Gamepady Microsoftu były do tej pory dość kosztowne – miejmy nadzieję, że ten będzie dostępny w bardziej atrakcyjnej cenie.

Xbox niepełnosprawni

Microsoft zapewniał niedawno na konferencji Build 2018, że osoby niepełnosprawne znajdują się na liście jej priorytetów. Prezentowany gamepad to jeden z efektów zwiększania wysiłków w celu poprawy wygody korzystania z urządzeń elektronicznych przez te osoby. Dużo zmian ma w tym zakresie czekać także Windowsa. Jakich? Dowiedzieć się mamy niebawem.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Samsung i Google łączą siły – wspólnie chcą stworzyć superzegarek

Żaden producent inteligentnych zegarków nie może cieszyć się porównywalnym sukcesem do Apple...
Czytaj wiecej