Tak wygląda najpotężniejsza konsola na świecie. Microsoft pokazał Xbox Series X

Znana do tej pory pod tymczasową nazwą Scarlett konsola mająca zastąpić Xboxa One została oficjalnie zaprezentowana. Jej niebanalny wygląd ma symbolizować jej bardzo zaawansowane możliwości techniczne.

Bieżąca generacja konsol powoli się kończy. Xbox One i PlayStation 4 są z nami na rynku już od paru lat. Nawet ich odświeżenie w formie PlayStation 4 Pro czy Xbox One X – wprowadzające te konsole w świat telewizorów 4K – coraz mniej skutecznie maskuje fakt, że są to już wieloletnie sprzęty. Nadchodzi pora na zmianę. Taką jak Xbox Series X.

Pod koniec przyszłego roku, w sam raz na Święta, w sklepach pojawią się PlayStation 5 i Xbox Series X. Pierwszą z konsol zajmiemy się nieco później, kiedy będziemy wiedzieć więcej na jej temat. Dzisiejszy tydzień należy do zaprezentowanego właśnie zupełnie nowego Xboxa. Który już teraz, mimo niejasnej konfiguracji sprzętowej konkurenta od Sony, jest określany jako najpotężniejsza konsola do gier w historii.

Xbox Series X – co znajdziemy w ponoć najpotężniejszej konsoli na rynku?

Nowy Xbox zostanie zbudowany na fundamentach architektury Zen 2 procesora głównego i RDNA procesora graficznego. W praktyce ma to oznaczać, że konsola będzie czterokrotnie wydajniejsza od najwydajniejszego obecnie na rynku Xboxa One X. Ma to przełożyć się na gry w rozdzielczości 4K z płynnością 60 klatek na sekundę.

xbox series x

Nowy Xbox, poza sprawieniem że gry będą mogły być płynniejsze, bardziej złożone i o znacznie wyższej jakości obrazu, ma również niemal całkowicie wyeliminować czasy ładowania gier. Jego pamięć masowa SSD NVMe z niestandardowym kontrolerem danych ma ponoć błyskawicznie ładować potrzebne dane do 16 GB pamięci operacyjnej konsoli. Gry mają uruchamiać się natychmiastowo, podobnie jak kolejne ich poziomy.

Delikatnej zmiany doczekał się też gamepad. Jego ogólna forma ma pozostać niezmieniona – Microsoft jest zdania, że już przy Xboksie One znalazł idealny kształt kontrolera. Jednak w nowym padzie pojawi się dodatkowy przycisk Udostępnij, za pomocą którego możemy szybko udostępnić zarejestrowany klip z gry.

W jakie gry zagramy na konsoli Xbox Series X?

To na razie Microsoft trzyma w tajemnicy. Widzieliśmy techniczne demonstracje silników gier Halo: Infinite oraz wykorzystaną w tym tekście Hellblade II. Oba materiały pokazują jednak bardziej możliwości techniczne sprzętu niż mówią cokolwiek o samych grach. Microsoft zapewnia tylko, że wszystkie należące do niego studia deweloperskie (aż 15 oddziałów) zajmuje się już tworzeniem gier na Xbox Series X. Należy założyć, że pracują nad nimi również firmy zewnętrzne,

xbox series x

Wiemy jednak, że Xbox Series X uruchomi wszystkie gry, jakie działają dziś na konsoli Xbox One. Warto pamiętać, że chodzi tu o tytuły nie tylko na One’a, ale również te z Xboxa 360 i pierwszego Xboxa. To oznacza, że poza nowościami będziemy mogli zagrać w tysiące starszych tytułów.

Xbox Series X pojawi się w sprzedaży pod koniec przyszłego roku. Jego sugerowana cena nie jest jeszcze znana.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Potężna konsola do gier Asusa. Która też jest telefonem

A może odwrotnie? Może to telefon z funkcją konsoli do gier? Właściwie...
Czytaj wiecej