Xiaomi pokazało niewidzialny aparat, który ma robić całkiem udane zdjęcia

3rd Generation Under-Display Camera, Niewidzialny aparat, Aparat pod wyświetlaczem, Xiaomi
Xiaomi ujawnia swój niewidzialny aparat, czyli obiektyw ukryty pod wyświetlaczem
Spójrz na ilustrację otwierającą ten tekst. Czy widzisz, gdzie znajduje się aparat do selfików w telefonie po lewej? Nie? A przecież jego obiektyw skierowany jest właśnie w twoją stronę. Takie cuda zaprezentowało ostatnio Xiaomi.

Producenci telefonów nieustannie starają się, by ich urządzenia – przynajmniej pod względem wizualnym – składały się przede wszystkim z wyświetlacza. Plastik i inne mało użytkowe elementy nie są mile widziane. Z początku starania dotyczyły stosowania jak najcieńszych ramek wokół wyświetlacza, a potem przyszedł Apple i zmienił reguły gry. Ich iPhone X ośmielił producentów do stosowania mniej konserwatywnego podejścia. Telefon Apple’a nie tylko cechował się cienkimi ramkami wokół wyświetlacza, ale też ów wyświetlacz otoczył z trzech stron wyspę z głośnikiem i czujnikami (potocznie określaną jako notch). Bo przecież każdy piksel się liczy.

Apple, iPhone, iPhone X, Notch
Notch, czyli wysepka na wyświetlaczu, w której mieszczą się czujniki, głośnik i przedni aparat iPhone’a X, fot. Apple

Apple nie wprowadził tego rozwiązania jako pierwszy – to zasługa firmy Essential, ale to właśnie on ów pomysł spopularyzował. iPhone szybko znalazł naśladowców, a później jeszcze ciekawszych następców. Nowoczesne telefony chowają czujniki i obiektywy w stosunkowo niewielkich otworach w wyświetlaczu. Tak, by nie przeszkadzać w wyświetlaniu treści. Xiaomi idzie jednak o krok dalej, pokazując aparat, którego nie widać. Choć pokazuje to w takim wypadku nie najlepsze słowo.

Jak działa niewidzialny aparat opracowany przez chińskiego producenta?

Obiektyw, jak prawdopodobnie się domyślacie, znajduje się bezpośrednio pod wyświetlaczem. Niewidzialny aparat po raz pierwszy pojawił się w wypowiedziach przedstawicieli firmy w czerwcu ubiegłego roku. Teraz Xiaomi ustami prezesa Shou Zi Chew ogłosiło, że wynalazek jest w zasadzie gotowy. Masowa produkcja telefonów z niewidzialnym, wbudowanym w wyświetlacz aparatem ruszy już w przyszłym roku.

Mechanizm jest dość skomplikowany. Technika Xiaomi wykorzystuje, między innymi, bardzo niestandardowe rozłożenie pojedynczych pikseli wyświetlacza oraz mechanizm sztucznej inteligencji, który eliminuje z obiektywu aparatu światło emitowane przez wyświetlacz. Dzięki temu, jak zapewnia Xiaomi, jakość zdjęć ma być identyczna jak w przypadku tradycyjnego, widzialnego aparatu. Jakość obrazu na wyświetlaczu również ma pozostać niezmiennie wysoka, podobnie jak jego jasność czy zdolność odzwierciedlania kolorów.

Xiaomi nie jest jedynym producentem pracującym nad wbudowanym w wyświetlacz aparatem. Swoje prototypy prezentowały też takie firmy jak Oppo czy Vivo. Znamienny jest natomiast fakt, że na razie tylko chińscy producenci prezentują takie wynalazki. Wydaje się, że amerykańscy, japońscy i koreańscy konkurenci są technicznie nieco w tyle…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

iPhone 13 już oficjalnie. Z lepszym aparatem i mniejszym wcięciem w wyświetlaczu

Apple właśnie zaprezentował iPhone’a najnowszej generacji. Nowe telefony Apple’a będą jeszcze szybsze...
Czytaj wiecej