XVII Mistrzostwa Polski Sommelierów już 27 maja

Wielkie odliczanie rozpoczęte! Już za niespełna dwa miesiące do Warszawy zjadą najlepsi polscy sommelierzy, którzy zawalczą o tytuł Mistrza Polski Sommelierów 2017. To już siedemnasta edycja, wyłaniająca najlepszych specjalistów w dziedzinie wina. Mistrzostwa odbędą się w Hotelu REGENT w Warszawie.

Wielkie odliczanie rozpoczęte! Już za niespełna dwa miesiące do Warszawy zjadą najlepsi polscy sommelierzy, którzy zawalczą o tytuł Mistrza Polski Sommelierów 2017. To już siedemnasta edycja, wyłaniająca najlepszych specjalistów w dziedzinie wina. Mistrzostwa odbędą się w Hotelu REGENT w Warszawie.

 

To oni dysponują najlepszym rozeznaniem w świecie win oraz alkoholi mocnych. Tworzą karty win w renomowanych restauracjach oraz hotelach na całym świecie, doradzają klientom wybór alkoholu do serwowanych potraw, okoliczności oraz gustów. Wspaniale potrafią zarekomendować polecane wino, opowiedzieć o jego historii, regionie, w którym powstało. Bardzo ważny jest również serwis (podanie wina), poprzez odpowiednie otwarcie butelki, degustacja napoju oraz zaserwowanie zgodnie z zasadami „etykiety serwowania wina”.

Sommelierzy by przystąpić do mistrzostw przez okrągły rok szlifują wiedzę winiarską w swoim zawodzie, jak również uczestniczą w degustacjach, studiują dziesiątki branżowych książek, odwiedzają winnice na całym świecie, ale przede wszystkim łączą swoją pracę z pasją. Bez pasji nie da się spędzić ostatnich dni, tygodni czy miesięcy, aby perfekcyjnie przygotować się do tego jednego dnia w roku jakim są Mistrzostwa.

A czego możemy spodziewać się w tym roku? Na pewno w całodziennych zmaganiach nie zabraknie (zamkniętych dla publiczności) eliminacji, które mają za zadanie wyłonić tegorocznych finalistów. Podczas pierwszego etapu odbędzie się test teoretyczny, którego pytania dla zwykłego „śmiertelnika” mogą wydawać się nader niezrozumiałe:

  • Z jakich odmian, jak powstają i jaki styl reprezentują wina Breganze Torcolato DOC?
  • Podaj najpopularniejsze nazwy odmian dla synonimów wymienionych poniżej:
    fromentau, navarro, breton, bombino, niella, pinot giallo, steen, sipon
  • Uporządkuj od północy na południe następujące apelacje: Cerasuolo di Vittoria DOCG, Lamezia terme DOC, Moscato di Trani DOC, Cesanese del Piglio DOCG, Malvasia di Casorzo DOC, Valcalepio DOC
  • Który z regionów wymienionych poniżej nie leży w granicach Victorii?
    Swan Hill, Bendigo, Yarra Valley, Swan Valley, Mornington Peninsula
  • Wymień wszystkie Grand Cru Vosne-Romanée

Kolejnym zadaniem będzie degustacja w ciemno, gdzie Sommelierzy będą musieli opisać i rozpoznać zaserwowane wina białe oraz czerwone. To również dość trudne zadanie, ale najlepsi są w stanie rozpoznać szczepy, rocznik, miejsce, z którego wino pochodzi, a nawet winnicę, w której powstało.

Co jeszcze może spotkać sommelierów podczas eliminacji? To już słodka tajemnica Jury. Idąc jednakże śladem ubiegłorocznych Mistrzostw, można spodziewać się np. łączenia wina z jedzeniem, serwisu wina, degustacji mocnych alkoholi, jak również zadania polegającego na degustacji wina wraz z zachęceniem Jury do jego zakupu.

WIELKI FINAŁ – 27.05.2017 r. GODZINA: 16:00

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, organizator Mistrzostw Polski Sommelierów 2017, serdecznie zaprasza na finał oraz towarzyszące imprezie konkursy winiarskie oraz degustacje. O godzinie 16:00 w Sali Bankietowej hotelu Regent odbędzie się Finał Mistrzostw Polski Sommelierów 2017, gdzie najlepsza trójka wyłoniona podczas eliminacji zmierzy się o tytuł Mistrza Polski Sommelierów 2017. Finał ten będzie otwarty dla publiczności, która będzie mogła kibicować swoim faworytom oraz na żywo zobaczyć jak z winem obchodzą się najlepsi z najlepszych.

Z czym zmierzy się najlepsza trójka w finale? Tu również odniosę się do ubiegłych lat. Z pewnością będzie to serwis wina dla gości restauracyjnych, można spodziewać się również doboru potraw do wina, konkurencji z błędną kartą win też nie powinno zabraknąć! Czy będzie zgadywanie win po częściach widocznych etykiet, czy Jury czymś jeszcze zaskoczy? O tym przekonamy się 27 maja po godzinie 16:00.

Nie może Was tam zabraknąć! Wstęp jest wolny po potwierdzeniu obecności do dnia 23 maja na e-mail marketing@sommelierzy.pl

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Coravin – sztuka picia wina bez otwierania butelki

Korkociągi ręczne w najróżniejszych kształtach, te elektryczne pozwalające otworzyć butelkę wina przy...
Czytaj wiecej