Yellow box – sposób na blokowanie skrzyżowań

yellow box
Kierowcy blokujący skrzyżowania to zmora polskich miast. W Szczecinie wdrożono pilotażowy program który ma rozwiązać ten problem to tzw. yellow box.

Nowe oznakowania

Yellow box to nic innego niż wymalowany na skrzyżowaniu prostokąt w żółte pasy. Ma wyznaczać powierzchnię na skrzyżowaniu, na którą nie wolno wjechać gdy za skrzyżowaniem nie ma miejsca na jego opuszczenie. Podobne oznakowania są stosowane na przykład w Czechach, na drogach szybkiego ruchu. Na odcinkach gdzie ciężarówki mogą poruszać się tylko prawym pasem i często powodują korek taki yellow box oznacza powierzchnię na której nie wolno stanąć, tak aby auto osobowe mogło zjechać ze środkowego lub lewego pasa na odpowiedni zjazd. W Szczecinie takie pola wymalowano póki co na czterech skrzyżowaniach na 3 miesiące z możliwością przedłużenia ich istnienia. Oprócz tego prowadzona jest kampania informacyjna skierowana do kierowców o zachowaniu się na skrzyżowaniach.

yellow box

Wysokie mandaty

Yellow box może zostać wprowadzony na stałe do kodeksu drogowego. Pilotaż w Szczecinie jest prowadzony w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury, które rozważa takie zmiany i urzędnicy mają podjąć decyzje na bazie doświadczeń właśnie ze Szczecina i być może innych miast. Czy yellow box rozwiąże problem, który występuje praktycznie w każdym większym mieście? Moim zdaniem nie. Taki yellow box zadziała prawdopodobnie jak również żółte popularne samoprzylepne karteczki, które często są wykorzystywane jako przypominajki. Gdy powiesimy coś takiego w widocznym miejscu zwracamy na nie uwagę na samym początku. Dość szybko taki „przypominacz” staje się elementem tła i przestajemy na niego reagować. Tak samo opatrzy się yellow box, kierowcy nadal będą wjeżdżać na skrzyżowanie w obawie przed tym, że jakiś „cwaniak” zrobi to omijając ich wyprzedzając w kolejce do przejazdu. Niestety, ze względu na nadal niską kulturę jazdy (choć nieco poprawiającą się w ostatnich latach) i wszechobecne cwaniactwo chyba nie ma na kierowców innego bata niż wysoki mandat i zwiększenie obecności patroli policji na ulicach. I to nie tylko tych stojących w przysłowiowych krzakach z „suszarką”.

Źródło: www.szczecin.pl

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Hold the Sunset: John Cleese wraca do telewizji

John Cleese to postać której nie da się pomylić z nikim innym...
Czytaj wiecej