Yoshihiro Sawa: “każdy samochód ma własną osobowość”

Neri Oxman (słynna projektantka, gość Lexus Design Awards 2017) i Yoshihiro Sawa, fot. Lexus International
Neri Oxman (słynna projektantka, gość Lexus Design Awards 2017) i Yoshihiro Sawa, fot. Lexus International
Niezależnie od tego, czy myśląc o zakupie samochodu, kierujecie się ogólnym wrażeniem, jakie na was zrobiło; jego osiągami bądź wyposażeniem oferowanym przez dany model; czy wykorzystywaniem takiej, a nie innej technologii napędu – wygląd zawsze przynajmniej w minimalnym stopniu wpływa na waszą decyzję. Właśnie tę ostatnią kwestię – która może sprawić, że tylko zwrócicie na nowy samochód uwagę lub zakochacie się w nim, bez względu na wszystko – skomentował niedawno Yoshihiro Sawa, prezydent Lexus International.

Współczesny design ma wiele wspólnego ze sztuką konceptualną, co czyni go zjawiskiem bardzo elitarnym (i to nie jest komplement). Mam na myśli sposób, w jaki rozbiega się tu funkcjonalność i warstwa wizualna, będąca nieraz źródłem mylnych interpretacji. Często artystyczna wizja zwyczajnie przysłania pozorne przeznaczenie danego przedmiotu, będą jedynie uzewnętrznieniem koncepcji autora. Jedni w takiej sytuacji zapytają: “Po co ci krzesło, na którym nie możesz usiąść?”, ale drudzy z zachwytem w ten mebel zainwestują. Sztuką jest natomiast sprawienie, by projekt znalazł się gdzieś na pograniczu obu tych światów. By zachwycał swoją nietypowością, nie odbierając przy tym funkcjonalności. I właśnie tu znajdują się projektanci najnowocześniejszych samochodów z wyższej półki, których dzieła muszą wzbudzać silne emocje, lecz nie odstraszając przy tym potencjalnych nabywców. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielił się niedawno z Larrym Printzem prezydent Lexusa – Yoshihiro Sawa.

Niepowtarzalny design środkiem, a nie celem?

Lexus LS w początkowej fazie projektowania (rys. Koichi Suga), fot. Lexus
Projekt Lexusa LS, rys. Koichi Suga

Ostatnich kilka lat to pasmo sukcesów Lexusa. Od momentu, gdy japońska marka zdecydowała się na nowy, znacznie bardziej agresywny design, jej samochody nabrały charakteru. Sprzedaż stale rośnie, bijąc kolejne rekordy – jak sprzedany w drugiej połowie lutego dziesięciomilionowy egzemplarz. Yoshihiro Sawa, który przeszło dwie dekady sam odpowiadał za projektowanie kolejnych modeli marki, doskonale wie, jak ten proces ewoluował:

Kiedyś pracowaliśmy według trochę innego systemu, słuchając przy tym opinii zbyt wielu osób. Teraz nie wsłuchujemy się aż tak bardzo w rynek, a nasze zespoły są mniejsze, dzięki czemu podejmowanie decyzji przebiega sprawniej. Po prostu zauważyliśmy, że zbyt mocno skupiając się na tendencjach rynkowych i badaniach opinii, zatracaliśmy naszą tożsamość.

– Yoshihiro Sawa

Dziś Lexus jest bez wątpienia jednym z liderów na rynku rozwiązań hybrydowych. Od 2005 roku, gdy pierwszy samochód o takim napędzie opuścił fabrykę, ich silniki są stale udoskonalane i motywują konkurencje do udziału w proekologicznym wyścigu. Marka coraz lepiej radzi sobie także w potyczkach sportowych, co tylko podkreśla jej silny charakter. I choć wszyscy doskonale to widzimy, pora głośno powiedzieć również to, że współczesny Lexus to też lider najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie samochodowego designu. Rozwijając myśl o podchodzeniu z dystansem do rynkowych opinii, Yoshihiro Sawa dodaje:

Próbujemy stworzyć nowy język, nową gramatykę. To cel, do którego niełatwo dotrzeć. Kierujemy się jednak nadrzędną zasadą, że piękny samochód powinien posiadać własną, silną osobowość. Czy nie jest tak, że zbyt wiele dyskusji mogłoby wpłynąć na czystość tej koncepcji? Oczywiście nie jesteśmy głusi – po prostu wiemy już, że najlepszym rozwiązaniem jest umiarkowane uleganie sugestiom.

– Yoshihiro Sawa

Indywidualne odpowiedzi na potrzeby różnych środowisk

Yoshihiro Sawa – prezydent Lexus International
Yoshihiro Sawa – prezydent Lexus International

W swoim wywiadzie Yoshihiro Sawa sporo miejsca poświęcił nie tylko samemu projektowaniu jako sztuce, ale też bazie każdego projektu. Choć projektanci Lexusa przy każdym nowym modelu mogą puścić wodzę fantazji, co nieraz skutkuje rewolucyjnymi rozwiązaniami, u podstaw ich dzieł leży cel. Właśnie to odróżnia design japońskiej marki od współczesnego, awangardowego podejścia do projektowania. Nieprzypadkowo Lexus angażuje się w designerskie wydarzenia na całym świecie, przyznając nawet własną nagrodę w tej dziedzinie. Japońska marka chce być motoryzacyjnym liderem pod tym względem, ale Yoshihiro Sawa wyznacza pewne granice. Dopóki projektowany samochód spełnia swój cel, a jego koncepcja jest spójna pod kątem przeznaczenia i osobowości, ma “błogosławieństwo” prezydenta.

Japońskie poczucie piękna jest kluczową kwestią, jeśli szukamy źródła naszej odmienności na tle innych producentów tej klasy. Opracowaliśmy własny, oryginalny sposób wyrażania tego piękna. Inni niemal zawsze bazują na sprawdzonych rozwiązaniach, nie eksperymentują, obawiając się odbioru nowych konstrukcji. My za każdym razem zaczynamy od nowa, szukając nowych możliwości. Poszczególne samochody w naszej ofercie są inne, mają indywidualny charakter, własną osobowość. To klucz do naszego sukcesu.

– Yoshihiro Sawa
John Maeda, sir David Adjaye (na górze), Yoshihiro Sawa i Paola Antonelli (na dole) – jury Lexus Design Award 2019
John Maeda, sir David Adjaye (na górze), Yoshihiro Sawa i Paola Antonelli (na dole) – jury Lexus Design Award 2019
Autor artykułu
More from Damian Halik

Każda reklama Lexusa to małe dzieło sztuki

Od samego początku, czyli od roku 1989, gdy powołano do życia Lexusa,...
Czytaj wiecej