Z Gdańska do Zakopanego w 43 minuty?

Hyperloop - pociąg i samolot w jednym. To projekt Hyper Poland, za którym stoi 25 utalentowanych inżynierów wywodzących się z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Potrzebują 150 tysięcy złotych do budowy prototypu. Na „Odpal Projekt” można wziąć udział w zbiórce na którą pozostało 17 dni.

Hyperloop – pociąg i samolot w jednym. To projekt Hyper Poland, za którym stoi 25 utalentowanych inżynierów wywodzących się z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Potrzebują 150 tysięcy złotych do budowy prototypu. Na „Odpal Projekt” można wziąć udział w zbiórce na którą pozostało 17 dni.

W 43 minuty z Gdańska do Zakopanego, a w 23 z Warszawy do Wrocławia. Brzmi nierealnie. A jednak. Grupa młodych naukowców obiecuje, że to możliwe i to w ciągu dekady.

Czym jest Hyperloop? To idea transportu rurowego rozpowszechniona przez Elona Muska, twórcę samochodów Tesla i rakiet kosmicznych SpaceX. Kapsuła Polaków ma swoim kształtem przypominać współczesne pociągi poruszające się z bardzo dużymi prędkościami, ma być napędzana silnikami elektrycznymi i może poruszać się na kołach, a przy większej prędkości za pomocą lewitacji magnetycznej. Prędkość projektowa to 430 km/h, docelowo może być to nawet 1200 km/h. Do tego ma być bardzo lekka i wytrzymała – dzięki materiałom stosowanym  w przemyśle lotniczym (stopy aluminium, magnezu, kompozyty węglowe). Kapsuła może przewozić ludzi i towary, ta z pasażerami porusza się w specjalnej rurze bez kontaktu z podłożem.

Praca koncepcyjna trwała 1,5 roku, w efekcie projekt trafił na listę 4 zespołów z Europy, które zaprezentują się w finale drugiej edycji konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition. Hyper Poland zbiera na budowę kapsuły w skali 1:1, którą chciałby sprawdzić już na torze testowym.

Czy rewolucja transportowa może rozpocząć się od Polski? Trzymamy kciuki!

Źródło: https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/768,hyper-poland—jedz-z-nami-z-predkoscia-dzwieku

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Efekt motyla na nowym Lexusie LC

Trzepot skrzydeł motyla w jednej części świata, może spowodować tornado w drugiej...
Czytaj wiecej