Z kamerą wśród śmieci

Co zrobić, aby zapobiec zaśmiecaniu brzegów rzeki w sporym mieście? Poustawiać tabliczki z zakazami lub prośbami? A może nakręcić film?

Co zrobić aby zapobiec zaśmiecaniu brzegów rzeki w sporym mieście? Poustawiać tabliczki z zakazami lub prośbami? A może nakręcić film?

Na taki właśnie pomysł wpadli ludzie ze studia filmowego „Zespół Wespół”. Stworzyli film wspierający warszawską kampanię na rzecz ochrony wiślanych brzegów, jak i samej rzeki. Najdłuższa rzeka Polski jest rzeką niezwykłą. Szesnasta co do długości w Europie jest jednocześnie najmniej uregulowaną w zachodniej części naszego kontynentu. Dzikie zalesione brzegi, piaszczyste łachy, plaże możemy znaleźć w centrum dwumilionowej stolicy. Dzika przyroda znajduje się na wyciągnięcie ręki od nowoczesnych biurowców, apartamentowców, etc. Takie połączenie jest wyjątkowe, w większości największych miast Europy rzeki już dawno wpuszczono w betonowe kanały, zbudowano tamy i sztuczne zbiorniki.

Z Kamerą Wśród Śmieci - making of. Zdj. ZespółWespół

Cieszy, że coraz więcej osób spędza wolny czas w Warszawie kierując swe kroki nad Wisłę właśnie. Jednak razem z ludźmi na piaszczyste brzegi podążają nowe gatunki: kiepówka plamista, chłodzik rdzawy czy butlodziób szmaragdowy. W tym filmie poznamy ich zwyczaje, zobaczymy skąd się biorą nad Wisłą, a wszystko to opatrzone niesamowitym i mistrzowskim komentarzem samej Krystyny Czubówny. Film powstawał kilka miesięcy, stworzono go w technologii animacji poklatkowej. Same zdjęcia wykonany tylko i wyłącznie w granicach Warszawy. Tło muzyczne skomponował specjalnie na potrzeby obrazu Aruto Matsumoto. Tytuł z kolei nawiązuje do słynnego programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt” prowadzonego przez wiele lat przez małżeństwo Hannę i Antoniego Gucwińskich. Twórcy mają nadzieję, że takie podejście do tematu spowoduje, że Warszawiacy zastanowią się nad tym w jaki sposób szkodzą Wiśle. A warto o nią dbać, bo to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w stolicy, które może być magnesem dla turystów z innych krajów i przyjemnym miejscem do wypoczynku dla mieszkańców.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Ale auta! O motoryzacji dzieciom. I nie tylko.

Historia zatoczyła koło i coraz mniej osób ma pojęcie jak działa samochód,...
Czytaj wiecej