Z kamerą wśród śmieci

Co zrobić, aby zapobiec zaśmiecaniu brzegów rzeki w sporym mieście? Poustawiać tabliczki z zakazami lub prośbami? A może nakręcić film?

Co zrobić aby zapobiec zaśmiecaniu brzegów rzeki w sporym mieście? Poustawiać tabliczki z zakazami lub prośbami? A może nakręcić film?

Na taki właśnie pomysł wpadli ludzie ze studia filmowego „Zespół Wespół”. Stworzyli film wspierający warszawską kampanię na rzecz ochrony wiślanych brzegów, jak i samej rzeki. Najdłuższa rzeka Polski jest rzeką niezwykłą. Szesnasta co do długości w Europie jest jednocześnie najmniej uregulowaną w zachodniej części naszego kontynentu. Dzikie zalesione brzegi, piaszczyste łachy, plaże możemy znaleźć w centrum dwumilionowej stolicy. Dzika przyroda znajduje się na wyciągnięcie ręki od nowoczesnych biurowców, apartamentowców, etc. Takie połączenie jest wyjątkowe, w większości największych miast Europy rzeki już dawno wpuszczono w betonowe kanały, zbudowano tamy i sztuczne zbiorniki.

Z Kamerą Wśród Śmieci - making of. Zdj. ZespółWespół

Cieszy, że coraz więcej osób spędza wolny czas w Warszawie kierując swe kroki nad Wisłę właśnie. Jednak razem z ludźmi na piaszczyste brzegi podążają nowe gatunki: kiepówka plamista, chłodzik rdzawy czy butlodziób szmaragdowy. W tym filmie poznamy ich zwyczaje, zobaczymy skąd się biorą nad Wisłą, a wszystko to opatrzone niesamowitym i mistrzowskim komentarzem samej Krystyny Czubówny. Film powstawał kilka miesięcy, stworzono go w technologii animacji poklatkowej. Same zdjęcia wykonany tylko i wyłącznie w granicach Warszawy. Tło muzyczne skomponował specjalnie na potrzeby obrazu Aruto Matsumoto. Tytuł z kolei nawiązuje do słynnego programu telewizyjnego „Z kamerą wśród zwierząt” prowadzonego przez wiele lat przez małżeństwo Hannę i Antoniego Gucwińskich. Twórcy mają nadzieję, że takie podejście do tematu spowoduje, że Warszawiacy zastanowią się nad tym w jaki sposób szkodzą Wiśle. A warto o nią dbać, bo to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w stolicy, które może być magnesem dla turystów z innych krajów i przyjemnym miejscem do wypoczynku dla mieszkańców.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Nowe znaki na polskich drogach

Zmiana oznakowania jest podobno odpowiedzią na oczekiwania kierowców. Nowe znaki poinformują nas...
Czytaj wiecej