Zaczyna się najlepszy filmowy okres

Dlaczego? Za kilka miesięcy rozdanie nagród Akademii, czyli Oscarów. To właśnie teraz do kin będę wchodzić filmy, które będą walczyć o tę nagrodę w najważniejszych kategoriach. Pomijając same statuetki, teraz po prostu będziemy mieli szanse oglądać najlepsze filmy tego roku, wyprodukowane za oceanem.

Dlaczego? Za kilka miesięcy rozdanie nagród Akademii, czyli Oscarów. To właśnie teraz do kin będę wchodzić filmy, które będą walczyć o tę nagrodę w najważniejszych kategoriach. Pomijając same statuetki, teraz po prostu będziemy mieli szanse oglądać najlepsze filmy tego roku, wyprodukowane za oceanem.

W ten weekend wchodzi ich aż kilka i z tygodnia na tydzień może być coraz trudniej wybrać tylko jedną premierę, jaką chcielibyśmy zobaczyć. Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Snowden to najnowszy obraz Olivera Stone’a, reżysera takich filmów jak Pluton, Wall Street, JFK czy Urodzeni mordercy. Kilka jego ostatnich produkcji odstawało poziomem od wcześniej wymienionych, ale Snowden rzekoma udowadnia, że Stone nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Historia oparta na faktach i życiu Edwarda Snowdena – byłego pracownika CIA, który ujawnił prasie wiele zastrzeżonych dokumentów. W roli głównej Joseph Gordon-Levitt. Biorąc pod uwagę tematykę i nazwiska zaangażowane w projekt, możemy się spodziewać naprawdę dobrego kina szpiegowskiego i trzymającej w napięciu akcji.

Zwierzęta nocy, to natomiast kolejny, po Samotnym mężczyźnie, film Toma Forda. W rolach głównych Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon czy Aaron Taylor-Johnson. Był on filmem zamknięcia tegorocznego American Film Festival we Wrocławiu i został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, tak samo jak na innych festiwalach. Doskonałe kino zemsty z niezwykłym klimatem. Idealny film na jesienne wypady do kina.

Derek Cianfrance to reżyser, który nie idzie na łatwiznę i nie daje nam kina lekkiego do przełknięcia. Pokazał to już między innymi w Blue Valentine i Drugim obliczu. Teraz na ekrany wchodzi jego najnowszy obraz, będący ekranizacją bestsellerowej powieści. Światło między oceanami ze znakomitymi Michaelem Fassbenderem, Alicią Vikander i Rachel Weisz, to film, który nie będzie kolejnym, szablonowym melodramatem.

Na szczęście do kin nie wchodzą tylko produkcje amerykańskie, ale także polskie. Miedzy innymi genialny Plac zabaw Bartosza M. Kowalskiego. Znakomity film młodego polskiego reżysera, zrealizowany na naprawdę światowym poziomie, poruszający trudne tematy młodzieży, o których zazwyczaj głośno się nie mówi. Jednak uwaga, film nie dla widzów o słabych nerwach, ale warto zobaczenia przez każdego.

Na koniec coś luźniejszego. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to kolejny film ze świata Harrego Pottera, którego akcja rozgrywa się 70 lat przed wydarzeniami znanymi z serii książek i filmów o młodym czarodzieju. Scenariusz napisała oczywiście J.K. Rowling i jak na razie światowe recenzje są bardzo pozytywne. Na pewno każdy, kto tęskni za tym światem pełnym magii, nie będzie mógł oprzeć się temu, by jeszcze dziś wyruszyć do kina.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

„To wiem na pewno” – nowa premiera HBO

W ostatnich tygodniach jestem nieco na bakier z serialami. Od wielu tytułów...
Czytaj wiecej