W wieku 65 lat zmarła Zaha Hadid. Ikona architektury i design. Była pierwszą kobietą nagrodzoną złotym medalem Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich. Jej projekty były cenione na całym świecie, a ona sama zaliczana była do grona największych gwiazd architektury. Urodzona w Iraku, prowadziła pracownię w Londynie.
Zmarła w szpitalu w Miami, gdzie leczyła zapalenie oskrzeli. To tam doznała ataku serca, który był bezpośrednią przyczyną jej śmierci.
Urodzona w 1950 roku w Iraku brytyjska architektka była reprezentantką nurtu zwanego dekonstruktywizmem. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Bejrucie, a potem na Architectural Association School w Londynie. W 2003 roku dostała najważniejszą europejską nagrodę architektoniczną – Nagordę im. Miesa van der Rohe, a w 2004 roku jako pierwsza kobieta otrzymała “architektonicznego Nobla”, czyli Nagrodę Pritzkera. Jej projekty do dziś są doceniane na całym świecie. Niezwykle plastyczne i wpisujące się w naturę obiekty, wyrażają silne zainteresowania feminizmem. Zaha wielokrotnie podkreślała, że to główny kierunek w jakim należy rozpatrywać tworzone przez nią obiekty.
Hadid międzynarodową sławę zdobyła projektami architektonicznymi i twórczością teoretyczną. Jej projekty można je znaleźć między innymi w Hongkongu, Anglii, Niemczech czy Azerbejdżanie. Do jej najważniejszych dzieł należą: Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Riverside Museum w Glasgow (część tamtejszego Museum of Transport), Guangzhou Opera House w Chinach oraz Olympic Center w Londynie. To również londyńskie Aquatics Centre, muzeum MAXXI w Rzymie, Centrum Hejdara Alijewa w Baku, kondominium na Manhattanie, skocznia narciarska Bergisel w Innsbrucku, gmach opery w Kantonie.
Warto wspomnieć, że możliwe, że budynku zaprojektowanego przez Hadid doczekamy się jeszcze w Polsce. Dwa lata temu zaczęto budowę willi w Zakopanem. Inwestycję zlecił Tomasz Gudzowaty – jeden z najbardziej znanych polskich fotografów.










