Kiedy poznamy laureatów World’s 50 Best Restaurants 2021?

The World's 50 Best Restaurants 2021
Fot. The World's 50 Best Restaurants 2021
W ubiegłym roku zrezygnowano z wręczenia jednej z najważniejszych nagród gastronomicznych, jednak w 2021 plebiscyt World's 50 Best Restaurants ma powrócić. Uroczysta gala odbędzie się Antwerpii i przybierze formę hybrydową, dzięki czemu każdy będzie mógł śledzić ją na żywo.

Postępy w walce z pandemią zachęcają organizatorów najrozmaitszych imprez kulturalnych do powolnego wracania do normalności. Nie inaczej jest w przypadku branży gastronomicznej, która potrzebujesz szczególnej troski w czasie pocovidowej rekonwalescencji. Taki też cel przyświeca organizatorom plebiscytu na 50 najlepszych restauracji świata, którzy już zapowiedzieli, że tegoroczna edycja się odbędzie. Rozstrzygnięcia World’s 50 Best Restaurants 2021 poznamy jesienią, a S.Pellegrino i Acqua Panna – sponsorzy wydarzenia – zabiorą nas do Belgii.

Antwerpia w końcu się doczeka

Budynek portu w Antwerpii – jedna z architektonicznych wizytówek miasta, fot. The World’s 50 Best Restaurants
Budynek portu w Antwerpii – jedna z architektonicznych wizytówek miasta, fot. Visit Antwerp

To słynne, portowe miasto o wielowiekowych tradycjach i olbrzymich wpływach zarówno na rozwój gospodarczy, jak i kulturalny Europy już w zeszłym roku miało gościć tuzy gastronomicznego świata. Z wiadomych względów galę oczywiście odwołano, ostatecznie nie wyłoniono także zwycięzców. O Antwerpii jednak nie zapomniano i już wówczas zapowiadano, że World’s 50 Best zawita tam, gdy tylko będzie taka możliwość. Zdaniem organizatorów tak właśnie będzie jesienią. Jak sygnalizuje Williama Drew, dyrektor ds. treści 50 Best, postępy w akcji szczepień dają nadzieję, by do tego czasu możliwe było bezpieczne spotkanie się w sercu Flandrii.

Organizatorzy zapowiadają przy tym, że tegoroczna edycja będzie wyraźnie różnić się od tego, co znamy. Ma to oczywiście związek z ubiegłoroczną luką oraz ogólną sytuacją w branży. Głównym tematem bez wątpienia będzie bowiem postawienie fine diningu na nagi. Wiążę się z tym choćby dalsze rozwijanie projektu 50 Best for Recovery oraz nowa kategoria nagród – Champions of Change. Docenieni mają zostać ci, którzy w obliczu pandemicznych zawirowań szczególnie mocno zaangażowali się w pomoc potrzebującym, ale też osoby reagujące na komplikacje nadzwyczajną innowacyjnością.

World’s 50 Best Restaurants 2021 będzie inne niż poprzednie edycje

Mauro Colagreco (szef kuchni w restauracji Mirazur) – zwycięzca The World’s 50 Best Restaurants 2019 (fot. materiały prasowe)
Mauro Colagreco (szef kuchni w restauracji Mirazur) – zwycięzca The World’s 50 Best Restaurants 2019, fot. 50 Best

Nie chodzi jedynie o hybrydową formę i dominujące tematy, ale przede wszystkim o metodologię liczenia głosów. Nie zapomniano bowiem o wynikach z ubiegłego roku, których ostatecznie nie opublikowano. Osoby głosujące w tamtym plebiscycie otrzymały w marcu możliwość odświeżenia swoich wyborów na podstawie doświadczeń ostatnich miesięcy. Nagrody World’s 50 Best Restaurants 2021 będą więc wyróżnieniem za okres od lipca 2019 do marca 2021. Organizatorzy liczą przy tym, że z uwagi na pandemiczne ograniczenia lista może zyskać wiele pozycji regionalnych, które dotąd umykały uwadze głosujących.

To ciekawy eksperyment, oddanie sprawiedliwości pominiętym w ubiegłym roku, a zarazem odpowiedź uprzedzająca pytania. Wśród najważniejszych z nich bez wątpienia przewinie się bowiem: Po co organizować takie wydarzenia, jeśli pandemia wciąż trwa? 50 Best broni się oczywiście wiarą w wyszczepienie do jesieni Europejczyków, ale też wysyła sygnał, że plebiscyt może motywować do wsparcia branży już po pandemii.

Eric Ripert, Ana Roš, Tetsuya Wakuda, Daniela Soto-Innes, Massimo Bottura, #50BestTalks, The World's 50 Best Restaurants 2019, 50 Best
Eric Ripert, Ana Roš, Tetsuya Wakuda, Daniela Soto-Innes i Massimo Bottura podczas #50BestTalks 2019, fot. 50 Best

Wcześniej, bo już w kwietniu, poznamy laureatów pierwszej edycji 50 Next. Pomysł ujawniony podczas jesiennego Recovery Summit najwidoczniej jest projektem pobocznym, a organizatorzy chcą rozgraniczyć oba plebiscyty. Niezmienne pozostaną natomiast liczne wydarzenia towarzyszące głównej imprezie, w tym Chefs’ Feast oraz #50BestTalks, cieszące się dotąd olbrzymią popularnością. Zapowiedziano już, że szczegóły będą wyjawiane stopniowo. Warto więc śledzić stronę 50 Best oraz media społecznościowe (Instagram, Facebook, Twitter, YouTube).

Uroczysta gala World’s 50 Best Restaurants 2021 odbędzie się 5 października we Flanders Meeting & Convention Center Antwerp (FMCCA). Wydarzenie będzie mieć charakter hybrydowy – o ile sytuacja epidemiologiczna nie ulegnie pogorszeniu, gwiazdy kulinarnego świata spotkają się na miejscu. Impreza będzie jednak na bieżąco relacjonowana w internecie.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Sophie Jung – między sztuką a filozofią

Za sprawą wystawy "Come Fresh Hell or Fresh High Water" Sophie Jung...
Czytaj wiecej