Zachwycająca Warszawa z lotu ptaka

Maciej Margas spędził wiele godzin w powietrzu fotografując naszą stolicę. Efekty jego pracy możemy podziwiać na wystawie oraz w albumie Warsaw on Air który właśnie trafił do sprzedaży.

Margas to młody (24lata) fotograf, który specjalizuje się w zdjęciach wysokościowych. Mimo młodego wieku jest już rozpoznawalny w Warszawie i nie tylko. 2 ltata temu wystawię jego prac odwiedziło 6000 osób. Fotograf został również nagrodzony w ubiegłym roku prestiżową Grand Press Foto w kategorii środowisko. W tym tygodniu w warszawskim wysokościowcu Warsaw Trade tower otwarto wystawę jego zdjęć, które wykonał z powietrza nad stolicą. Margas zebrał materiał podczas kilku lotów różnymi maszynami (awionetką, śmigłowcem) na różnych wysokościach (do 3500 metrów).

Wydawałoby się, że to nic takiego, jednak przygotowanie takich sesji wymaga sporo zachodu. Koszt godziny lotu jest dość spory i bez wsparcia darczyńców z portalu pomagam.pl i sponsorów nie udałoby się zrealizować takiego przedsięwzięcia. Ponadto samolot z Margasem na pokładzie wlatywał w przestrzeń chronioną Warszawy, w której obowiązują duże restrykcje dotyczące ruchu lotniczego. Aby wykonać takie zdjęcia nie wystarczy tylko siedzieć wygodnie w fotelu statku powietrznego, Margas często wisiał w uprzęży poza śmigłowcem i w wietrze i zimni fotografował miasto. To co zrobił młody warszawski fotograf, to nie „zwykłe” zdjęcia z Google Earth. Fotografował różne zakątki stolicy, również te dalsze o różnych porach dnia i roku. To nie tylko przedsięwzięcie artystyczne ale i niesamowity materiał historyczny, dzięki któremu będziemy mogli porównać jak zmieniała się Warszawa w przeszłości i przyszłości.

Oprócz setek zdjęć Margas nakręcił również film w technologii 360 stopni którego premiera odbędzie się niebawem. Album Warsaw on Air liczy 256 stron z zapierającymi dech w piersiach zdjęciami, które ukazują Warszawę w zupełnie innym świetle. Wydawnictwo można już nabyć na stronie internetowej www.warsawgiftshop.com za 99 złotych. W sklepie można kupić również inne zdjęcia miast czy gadżety w postaci kubków, magnesów, etc. Wystawa w WTT przy Chłodnej 51 mieści się w Panorama Room na 35 piętrze i jest czynna od 3 do 13 kwietnia codziennie od 13.00 do 21.00.

 

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

„Hurricane” – Brytyjczycy o Dywizjonie 303

"Wzruszająca, prawdziwa historia polskich pilotów w Bitwie o Anglię, walczących o swój...
Czytaj wiecej