Zdrowy sen – fakty i mity

Fakty i mity na temat snu, źródło: Pixabay
Fakty i mity na temat snu, źródło: Pixabay
Chodzisz cały dzień zmęczony i nie do końca wiesz dlaczego? Śpisz nawet 10 godzin, a mimo to w ciągu dnia często nie masz siły? Jak się okazuje - nie jest najważniejsze, ile śpimy, ale jak śpimy. Jak więc maksymalnie wykorzystać głęboki sen, podczas którego nasz organizm się regeneruje?

1. 8 godzin snu to mit

Pewnie każdy z nas kiedyś słyszał, że należy spać co najmniej 8 godzin w ciągu doby, żeby być wypoczętym, a także, że wpływa to dobrze na nasz układ odpornościowy itd. Nie jest to prawda, ponieważ efektowny dla organizmu jest głównie sen głęboki. Ta faza snu to około pięciu pierwszych godzin snu. Po tym czasie sen jest coraz płytszy, a co za tym idzie – mniej efektywny. Tak naprawdę wystarcza nam około siedmiu godzin snu na dobę. Dlaczego zatem często mimo takiej liczby przespanych czujemy zmęczenia?

2. Temperatura ciała

Każdy ruch podnosi temperaturę naszego ciała. Jeśli uprawiamy regularnie sport, nasz organizm otrzymuje dawkę aktywności fizycznej w ciągu dnia. W rezultacie temperatura naszego ciała podnosi się. Jesteśmy wtedy bardziej skoncentrowani i skupieni. Analogicznie – jeśli nie dostarczamy ruchu organizmowi to temperatura spada, nie możemy się skoncentrować, a co za tym idzie musimy więcej energii włożyć w pracę umysłową i szybciej jesteśmy przez nią przemęczeni.  Niska temperatura sprawia też, że organizm otrzymuje szybciej sygnał do odpoczynku i wejścia w sen.

3. Różnica temperatur

Ciało najbardziej wystudza się podczas snu (zwłaszcza snu głębokiego). Co ciekawe, im wyższą temperaturę osiągniemy w ciągu dnia, tym niższa będzie ona w nocy. Oczywiście, co za tym idzie, efektywniejszy będzie więc tak ważny sen głęboki. Brak ruchu powoduje ciągłą niską temperaturę ciała i sygnał dla organizmu, że może wejść w fazę snu.

Aktywność fizyczna poprawia jakość snu, źródło: Pixabay
Aktywność fizyczna zdecydowanie poprawia jakość snu, źródło: Pixabay

4. Melatonina

Melatonina to hormon regulujący pracę zegara biologicznego u ssaków. Reguluje ona między innymi rytmy dobowe u człowieka. Melatonina wydzielana jest w momencie, kiedy przebywamy w ciemnościach, a im jej więcej w naszym ciele, tym bardziej chce nam się spać. Ubywa jej z naszego organizmu, kiedy dostarczamy organizmowi wysiłku fizycznego.

5. Woda

Eksperci zalecają picie wody zarówno przed snem, jak i po przebudzeniu. Ważna jest też jej temperatura – powinna być ciepła albo przynajmniej letnia. Nie każdy jednak jest w stanie o poranku wypić od razu szklankę wody, a co dopiero jej zalecaną ilość. Można jednak zacząć przyzwyczajac się powoli. Zaczynamy wtedy od czterech porcji po 160 ml wody, żeby w rezultacie dojść do wypijania 640 ml wody. Po co pić jej aż tyle? Woda oczyszcza organizm, utrzymuje zdrowe pH, poprawia metabolizm, a także pozytywnie wpływa na skórę i włosy. Warto też wypić przynajmniej szklankę wody przed snem. Często nie jesteśmy bowiem w stanie kontrolować temperatury i wilgotności pomieszczenia, w którym przebywamy, a wypicie szklanki wody w dużej mierze zabezpieczy nasze błony śluzowe przed wysuszeniem i podrażnieniami.

6. Rytuał kawy

Większość dorosłych Polaków, zarówno mężczyzn i kobiet, sięga rano po kawę. Okazuje się jednak, że wynika to z przyzwyczajenia organizmu do kofeiny. Unia Europejska wpisała nawet kawę (wraz z chociażby herbatą) na listę substancji uzależniających. Skutki uzależnienia kofeiną porównuje się nawet do miękkich narkotyków. Jeśli codziennie pijemy kawę to organizm, żeby w pełni się obudzić, domaga się swojej dawki kofeiny. Przy efektywnym i zdrowym śnie kawa rano nie jest jednak do niczego potrzebna.

Jak sprawić, by po przebudzeniu czuć się pełnym energii?; źródło: Pexels
Jak sprawić, by po przebudzeniu czuć się pełnym energii?; źródło: Pexels

Niektóre z opisanych faktów są nam powszechnie znane, ale nie są regularnie stosowane.

Mateusz Karbowski, autor książki „Sztuka spania i wstawania” wyliczył, że zdrowy efektywny sen pozwala zaoszczędzić średnio cztery godziny dziennie, co daje aż sześćdziesiąt dni w ciągu roku.

Dlatego warto pochylić się nad tym, co robimy w ciągu dnia, przed snem i zaraz po przebudzeniu, bo, jak widać, możemy dzięki temu wiele zyskać.

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

KSW 53 w cieniu gwiazd i awantury

Jeszcze kilka lat temu gale KSW były głośnymi wydarzeniami elektryzującymi Polaków. Odeszły...
Czytaj wiecej