Cuckoo blocks – kukułka z wielkiej płyty

cuckoo blocks
Cuckoo blocks; źródło: https://www.guidozimmermann.art/
Guido Zimmermann stworzył Cuckoo Blocks – nietypowe zegary, które łączą klasykę sztuki zegarmistrzowskiej z brutalizmem bloków z wielkiej płyty.

Każdy wie, czym jest zegar z kukułką, choć widuje się się coraz rzadziej. Kiedyś zegar ścienny, kieszonkowy czy naręczny był obowiązkowy. Obecnie, dzięki nowym technologiom, godzinę możemy odczytać wszędzie: w telefonie, na ekranie komputera, na wyświetlaczu samochodu. Zegary ścienne chyba najbardziej ucierpiały na cyfrowej rewolucji. Miejsce klasycznych nakręcanych lub wahadłowych czasomierzy przejęły te kwarcowe i elektroniczne, często bardzo designerskie. Niemniej jednak coraz rzadziej w domowych wnętrzach widać zegar powieszony na ścianie. W starych domach można było często znaleźć taki, który nierzadko był meblem – albo stojącym, albo szafkowym albo właśnie takim niewielkim z kukułką wyskakującą z okienka nad tarczą, która swoim głosem obwieszczała każdą pełną godzinę.

Niemiecki artysta Guido Zimmermann wprowadza klasyczny zegar z kukułką na wyższy poziom.

Nieco przaśne babcine obudowy słynnych szwarcwaldzkich urządzeń z nieodłącznymi szyszkami w postaci odważników zamienił na miniaturowe makiety… bloków mieszkalnych. To właśnie Cuckoo Blocks. Klasyczny mechanizm z wahadłem jednak pozostał, tak jak sympatyczny ptaszek, który tym razem wyskakuje z okna lub głównego wejścia do budynku i po staremu obwieszcza nadejście pełnej godziny. Zegary są w tej samej skali, każdy z nich ozdobiony jest inną grafiką. Inne są również widoczne przez okna mieszkania czy wyposażenie budynku. Łączy je jedno – sentyment za blokami, tymi klasycznymi, graniastymi brutalistycznymi bryłami z surowego betonu. Niegdyś, zwłaszcza po wschodniej stronie żelaznej kurtyny były cudem techniki i remedium na chroniczny niedobór mieszkań. Potem jednak stały się niechciane jak trabanty, syreny, buty typu Relaks i tym podobne.

Po latach okazuje się, że tak jak do wybranych pozytywnych rzeczy z tamtych lat pojawił się do nich sentyment. Zbudowany w Londynie dla średnio zamożnych mieszkańców Glenkery House okazuje się teraz być jednym z najmodniejszych adresów w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Podobnie Cuckoo Blocks okazują się być dziełem sztuki łączącym trzy epoki. Dopełnieniem genialnych zegarów są wykonane przez Zimmermanna budki lęgowe w identycznym stylu, porozwieszane na drzewach.

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony Guido Zimmermanna:
https://www.guidozimmermann.art/ Można tam bliżej się przyjrzeć tym genialnym zegarom.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Nie będzie ataku na 1000 mph…

Projekt pojazdu Bloodhound SSC, który miał pobić rekord prędkości na lądzie został...
Czytaj wiecej