Zegarek Lemania Winstona Churchilla trafi na aukcję!

Zegarek Lemania, którego używał Winston Churchill, fot. Sotheby's
Zegarek Lemania, którego używał Winston Churchill, fot. Sotheby's
Sotheby's jest jednym z największych domów aukcyjnych na świecie, nic więc dziwnego, że do jego oferty trafiają takie cuda, jak zegarek Lemania, którego właścicielem bym sam Winston Churchill! Aukcja tuż, tuż.

Sotheby’s jest jednym z największych domów aukcyjnych na świecie, nic więc dziwnego, że do jego oferty trafiają takie cuda, jak zegarek Lemania, którego właścicielem bym sam Winston Churchill! Aukcja tuż, tuż.

Zegarki nie tylko odmierzają czas, ale i są świadkami historii. Jedne pamiętają odległe czasy, inne – ważne wydarzenia. Do obu tych grup z pewnością należy Lemania, która trafiła na aukcję domu Sotheby’s. Jej poprzednim właścicielem był sam Winston Churchill!

Były, lecz z pewnością najsłynniejszy, premier Wielkiej Brytanii to postać, której raczej przedstawiać nie trzeba. Z kolei Lemania to marka szwajcarskich zegarków, która przestała istnieć u schyłku ubiegłego wieku, trafiając w ręce koncernu Swatch. Tym bardziej warto pomyśleć, czy nie zainwestować w historyczny zegarek.

Mechanizm zegarka Lemania, którego używał Winston Churchill, fot. Sotheby's
Mechanizm zegarka Lemania, którego używał Winston Churchill, fot. Sotheby’s

Lemania była marką luksusową, o czym świadczy choćby wykończenie przeszło siedemdziesięcioletniego cacka, jakie Churchill nosił na swym nadgarstku. Koperta zegarka wykonana została z osiemnastokaratowego złota.

Jako że jest to klasyczny zegarek mechaniczny, wymaga on nakręcania. Co ciekawe, tarcza nie posiada oznaczeń godzinowych, a minutowe.

Na denku widnieje dedykacja: “Le canton de Vaud A son hote illustre Mr. Winston Churchill aout-september 1946”, czyli: “Od kantonu Vaud dla słynnego gościa, Pana Winstona Churchilla. Sierpień-wrzesień 1946”. Zegarek był bowiem prezentem, jaki były (w lipcu 1945 przegrał wybory) premier otrzymał w Lozannie, podczas wykładu na tamtejszym uniwersytecie.

Dedykacja na denku zegarka Lemania, którego używał Winston Churchill, fot. Sotheby's
Dedykacja na denku zegarka Lemania, którego używał Winston Churchill, fot. Sotheby’s

Lemania, o której mowa, była używana przez Churchilla przez kolejne dziewiętnaście lat, aż do jego śmierci. Potem zegarek gdzieś się zawieruszył, jak to często bywa. Teraz wypływa, będą wystawionym na licytację przez Sotheby’s.

Aukcja startuje już 25 kwietnia, o godzinie 11:00 czasu londyńskiego. Specjaliści domu aukcyjnego przewidują, że cena zegarka, który niegdyś należał do brytyjskiego premiera, wyniesie od 15’000, do 25’000 funtów.

Źródło: dom aukcyjny Sotheby’s

Autor artykułu
More from Damian Halik

Prynt Pocket zrobi z Twojego iPhone’a Polaroida!

Prynt Pocket to kolejna, znacznie mniejsza wersja nakładki z aparatem, która po...
Czytaj wiecej