Zeitaku Burger. Posiłek wart 100 dolarów?

Zeitaku Burger w Katsuya Restaurant przy South Beach w Miami, fot. Katsuya Sushi Restaurants
Zeitaku Burger w Katsuya Restaurant przy South Beach w Miami, fot. Katsuya Sushi Restaurants
Luksus niejedno ma imię, co udowadnialiśmy już nieraz. Dziś pora pochylić się nad anatomią hamburgera wartego 100 dolarów. Kwota może nie przytłacza, ale Zeitaku Burger wyróżnia się nie tylko ceną.

Jeśli zapytacie: “jak stworzyć najlepszą azjatycką restaurację w Stanach Zjednoczonych?”, odpowiedź może nie być oczywista. Potrzeba wam nieprzeciętnego Japończyka z krwi i kości. Ot, Pan Katsuya Uechi – jeden z zaledwie czterech mistrzów sushi w całym LA. Do tego warto dołączyć jakiegoś uznanego designera, najlepiej z zagranicy. Może Philippe Starck? Bingo! Macie japońsko-francuski duet, znający się na swoim fachu jak mało kto. Z takimi postaciami po prostu nie da się polec, czego dowodem niech będą liczne laury dla sieci Katsuya Restaurants! Panowie, przy udziale Sama Nazariana (CEO spółki), zawojowali kulinarny światek,  dorabiając się w ciągu dekady dziewięciu lokali w USA, jednego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz czterech kolejnych, które zostaną otwarte jeszcze w tym roku (dwa w Katarze, po jednym w Dubaju i Bahrajnie). Luksusowe lokale nie obędą się jednak bez ekstrawaganckich potraw, a jedną z nich jest właśnie Zeitaku Burger.

Zeitaku Burger w Katsuya Restaurant przy South Beach w Miami, fot. Sam Schnur / The Naughty Fork Instagram
Zeitaku Burger, fot. The Naughty Fork Instagram

Zeitaku Burger (po japońsku: ekstrawagancki, luksusowy) serwowany jest tylko w jednej restauracji Katsuya, ulokowanej w hotelu SLS South Beach w Miami. W dodatku próżno szukać go w menu (kto ma wiedzieć, ten wie). To dzieło słynącego z niekonwencjonalnych pomysłów Yoshiego Migity. Czarna bułka, powstała za sprawą domieszki specjalnej mąki bambusowej do receptury brioszki, zwieńczona złotem, skrywa w swym wnętrzu niemałe rarytasy. Zeitaku Burger wykonano bowiem z wołowiny Wagyu, której smak wzmacnia dodatek foie gras, cebulka escabeche, ostry cheddar, sałata i pomidory, skropione sosem aioli.

Zeitaku Burger podawany jest ze specjalnie przyrządzonymi frytkami i ręcznie robionym ketchupem. Całość wieńczy koktajl Hakushu Berry Julep. Powstaje on z dwunastoletniej whiskey Hakushu, Calpico (napój na bazie beztłuszczowego mleka) oraz truskawek, agawy, yuzu (japońskie cytryny) i shiso (rodzaj mięty), a podawany jest na pokruszonym lodzie.

100$ nie jest sumą jakoś szczególnie zawrotną. Ba, Zeitaku Burger nie ma co liczyć na konkurowanie z innymi luksusowymi fast-foodami, jak choćby pizza 24k z nowojorskiej Insdustry Kitchen! Nie taki jest jednak jego cel. To po prostu majstersztyk, który tylko podnosi renomę sieci Katsuya Restaurants.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Fotografia jedzenia – coś więcej niż wymysł milenialsów

Niekontrolowany rozwój technologiczny niejako kazał nam uwierzyć, że nawet najgłupsze rzeczy, jakie...
Czytaj wiecej