Zjawiskowy Wietnam z Ha Long

Wietnam, fot.: Traveldesign
Wietnam, fot.: Traveldesign
Główne atrakcje Wietnamu to piękne krajobrazy, bogata kultura, plaże, wyśmienita kuchnia, starożytne świątynie i pałace

W Wietnamie znajdziemy także wspaniałe cuda natury: wapienne formacje skalne na wybrzeżu, na Zatoce Halong, zielone pola ryżowe i kręte rzeki. W pobliżu Ho Chi Minh znajduje się delta Mekongu, z polami ryżowymi, pagodami Khmerów, bazarami, sadami owocowymi i ogrodami kwiatowymi. Najlepiej podziwiać tę okolicę z łodzi.

Zatoka Halong jest dziś jedną z największych atrakcji Wietnamu. Po leżącej 120 km na południowy wschód od Hanoi zatoce rozsianych jest ponad 2000 wapiennych wysepek-słupów wystających z wody. Grupa 1900 wysepek została w latach dziewięćdziesiątych wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wycieczki z Hanoi to zazwyczaj spokojne rejsy wśród skalistych wysepek. Niektóre oferują postój, w czasie którego można popływać, ponurkować lub popływać kajakiem. Inne trasy prowadzą przez groty i jaskinie pełne skalnych rzeźb. Dla niesamowitych wschodów i zachodów słońca warto wybrać się na rejs z noclegiem na pokładzie.

fot.: Traveldesign

Plan podróży :

Dzień 1 Przylot do Hanoi

Po wylądowaniu na lotnisku Noi Bai w Hanoi będzie na Ciebie czekał przewodnik, który pojedzie z Tobą do hotelu. Pozostała część dnia należy do Twojej dyspozycji.

Dzień 2 Hanoi

Dzisiejszy piękny poranek należy do Twojej dyspozycji.

Po południu będziesz mieć okazję przejechać się wietnamską kolejką. Przejdziesz się wzdłuż wąskich uliczek i zobaczysz, że linie torów przebiegają tuż przed wejściami do domów! Napawaj się tą oryginalną i scenerią idąc ulicą. Następnie pójdziesz dalej w kierunku stacji kolejowej Long Bien. Z dworca kolejowego Long Bien przekroczysz most z opcjonalnym przystankiem na trasie. Na moście będzie czekał na Ciebie samochód, który przetransportuje Cię do stacji kolejowej Gia Lam, gdzie dostaniesz bilet kolejowy i wsiądziesz do pociągu na krótką przejażdżkę przez most Long Bien. Wieczorem kolacja w kolonialnej atmosferze.

Dzień 3 Hanoi rowerem

O godzinie 8:30 rozpocznie się wycieczka po mieście Hanoi. W pierwszej kolejności, odwiedzisz kompleks Ho Chi Minh, w tym Mauzoleum, dawną rezydencję na palach, Pałac Prezydencki i Muzeum Ho Chi Minh. Zwiedzisz także Świątynię Literatury – pierwszy uniwersytet w Wietnamie, którego początki sięgają roku 1070.
Po obiedzie w lokalnej wietnamskiej restauracji, będziesz kontynuował wizytę w Muzeum Etnologii, powszechnie uznawanym za najlepsze w kraju, zawierającym obszerną ekspozycję naturalnej wielkości postaci poświęconych 54 narodom mniejszości etnicznych w Wietnamie. Później skorzystasz z jazdy na rowerze przez 1 godzinę, zwiedzając wąskie i chaotyczne uliczki Starego Miasta – jest to punkt konieczny do zobaczenia przez każdego odwiedzającego Hanoi!
Uwaga: Mauzoleum Ho Chi Minh jest zamknięte w poniedziałki i piątki przez cały dzień, a także od 1 października do 30 listopada (mniej więcej).

fot.: Traveldesign

Dzień 4 Ha Long

Dzisiaj wybierzesz się do malowniczej Zatoki Halong, jednego z najbardziej spektakularnych obszarów światowego dziedzictwa UNESCO i największego na świecie wapienno-morskiego „krasowego” rezerwatu krajobrazowego. Udasz się w niesamowity rejs łodzią na której będziesz mógł delektować się lunchem. Odwiedzisz rzadkie jaskinie wapienne i, jeśli pozwoli na to pogoda, popływasz kajakiem po morzu. Z powrotem na pokładzie drewnianej łodzi będziesz mógł zrelaksować się przy drinku, patrząc na zachód słońca. Zapraszamy na świeżo przygotowaną kolację z owocami morza pod gwiazdami.

Dzień 5 Ha Long – kontynuacja

Z samego rana będziesz podziwiać krajobraz zatoki z filiżanką herbaty lub kawy w dłoni. Zjesz również śniadanie na świeżym powietrzu. Rozpocznie się rejs do Cong Dam gdzie będziesz miał możliwość odkryć wartości geologiczne Bai Tu Long Bay. Skorzystasz ze spływu kajakami przez ukryte laguny i park geologiczny w Cong Dam. Po kajakach wrócisz na łódkę na kilka chwil relaksu. Łódka dopłynie do Hon Co Island. Obiad zjesz przy grillu na plaży (w zależności od dostępności i warunków pogodowych). Po południu zwiedzisz dobrze ukrytą jaskinię Thien Canh Son. Powrót na łódkę i rejs do Cong Do zostanie połączony z relaksem. Będziesz mógł ponownie skorzystać ze spływu kajakowego po jaskini Cong Do i Thay.

Dzień 6 Lot do Hue

Rano będziesz mógł wykąpać się w morzu (jeśli pozwoli na to pogoda), a następnie zjesz pyszne śniadanie na pokładzie statku. Odwiedzisz wioskę rybacką łodzią wiosłową, poznasz miejscową ludność i zobaczysz pływającą szkołę i farmy pereł, a następnie łodzią wrócisz do głównego portu na 4-godzinną przejażdżkę prosto na lotnisko Noi Bai w Hanoi na popołudniowy lot do Hue. Po przyjeździe, pojedziesz do hotelu w Hue.

fot.: Traveldesign

Dzień 7 Hue

Dzisiaj wybierzesz się na wędrówkę brukowanymi ścieżkami po terenie Cesarskiej Cytadeli i zwiedzisz Zakazane Miasto, (powstało w oparciu o Zakazane Miasto w Chinach jednak ma wiele elementów lokalnej architektury) które jest dla Hue dumą i jedną z głównych atrakcji przyciągającą do Wietnamu fanów z całego świata. Dalej dotrzesz do starożytnej pagody, gdzie będziesz mieć okazję spojrzeć na wietnamski buddyzm, życie mnichów, napić się herbaty i nawiązać kontakt z mnichami, a następnie zjeść wegetariański lunch z naturalnych składników (twój przewodnik dołączy do Ciebie dzisiaj na lunch, aby pomóc w tłumaczeniu).
Po południu odwiedzisz grób kontrowersyjnego cesarza Khai Dinha – to skomplikowana betonowa konstrukcja, która odzwierciedla kombinację wietnamskich i europejskich cech z czasów ostatnich cesarzy Wietnamu.
Wieczorem zjesz kolację przy świecach w ogrodzie, który jest tradycyjnym elementem kultury Hue. Zarówno dom w ogrodzie, jak i kuchnia stanowią świetne wprowadzenie do kultury Hue.

Alternatywa na popołudnie to kontynuacja wizyty w domu w ogrodzie Pana Phan Thuan An, znanego historyka I badacza Hue, który da Ci krótki wykład o historii Hue, kulturze oraz rodzinie królewskiej. (czas trwania: około 1 godz.).

Dzień 8 Drog a do Hoi An przez przełęcz Hai Van

Dziś rano pojedziesz na południe do Hoi An przez przełęcz Hai Van (Przełęcz Chmur), ciesząc się widokiem morza w oddali oraz Danang. Po przybyciu do Danang odwiedzisz słynną Marmurową Górę, która jest uosobieniem podstawowych elementów natury. Dalej będziesz podążać malowniczą trasą do Hoi An. Popołudnie i reszta dnia należy do Twojej dyspozycji.

Dzień 9 Hoi An

Dzisiejszy dzień rozpoczniesz o godzinie 9:00, Twój przewodnik spotka się z Tobą, aby pokazać Ci stare miasto. Rozpoczniesz wycieczkę od 400-letniego japońskiego krytego mostu, Sali Zgromadzeń Phuc Kien; muzeum i kolorowego rynku lokalnego. Kierując się wąskimi uliczkami, będziesz podziwiać domy inspirowane architekturą chińską, japońską, francuską i europejską. Po wycieczce pieszej będziesz miał wolny czas, aby pospacerować lub robić zakupy. Reszta dnia będzie należała do Twojej dyspozycji.
Wieczorem zostaniesz zaproszony na prywatną kolację przy świecach na polu ryżowym na obrzeżach Hoi An. Poczujesz smak dobrej kuchni i magicznej atmosfery w małym bambusowym domu zbudowanym na polu przy brzegu rzeki. Przepłyniesz się tradycyjną łodzią, podziwiając piękny zachód słońca. Jeśli chodzi o menu, możesz wybrać świeże owoce morza lub ryby, a także świeże warzywa zebrane z pobliskiego ekologicznego ogrodu.

fot.: Traveldesign

Dzień 10 Ho Chi Minh City

Udasz się na lotnisko Danang na krótki lot do Ho Chi Minh City.
Po przyjeździe przewodnik pojedzie z Tobą do hotelu.
Po południu wyruszysz na wycieczkę, która rozpocznie się od Muzeum Pamiątek Wojennych (to prawdziwa atrakcja historyczna Wietnamu), a następnie zobaczysz Pałac Zjednoczenia, dawny Pałac prezydenta Wietnamu Południowego, Katedrę Notre Dame i Starą Pocztę. Dzień zakończysz zwiedzaniem niesamowitego targu Ben Thanh. Około 17:30 wrócisz do hotelu.

Dzień 11Tunele Cu Chi

Po śniadaniu pojedziesz ok 2h do Cu Chi, niesamowitej sieci podziemnych tuneli, która została stworzona podczas wojny w Wietnamie przez Viet Cong. Po obiedzie wrócisz do Ho Chi Minh City.
O godzinie 18.00 wyruszysz na nocną wycieczkę, podczas której spróbujesz lokalnych potraw i doświadczysz życia nocnego w Sajgonie tak, jak robią to mieszkańcy, czyli na tylnym siedzeniu zabytkowej Vespy. Zatrzymasz się w kawiarni Zoom, by móc poprzyglądać się okolicy, w lokalnych restauracjach aby spróbować jedzenia i picia (jeden przystanek na owoce morza i jeden przystanek na południową kuchnię), oraz w kawiarni w wietnamskim stylu z muzyką na żywo. Po zakończeniu podróży zostaniesz zabrany do hotelu.

fot.: Traveldesign

Dzień 12 Ho Chi Minh i wylot powrotny

Czas wolny pozostaje do Twojej dyspozycji do momentu wyjazdu na lotnisko Tan Chi Nhat w Ho Chi Minh City, skąd odbędzie się lot powrotny do domu.

Autor artykułu
More from Anna Drozdowska

Amanfayun Hangzhou

Amanfayun to miejsce zupełnie unikatowe – zatrzymując się w ośrodku, przenosimy się...
Czytaj wiecej