Złota Piłka dla Messiego, rekordowy Lewandowski

Lionel Messi, Złota Piłka 2021, France Football
Lionel Messi ze Złotą Piłką 2021, fot. France Football
Niby człowiek wiedział, ale jednak się trochę łudził – brzmi jeden z popularnych w Internecie memów. Tak też było z plebiscytem magazynu "France Football". Złota Piłka dla Polaka wydawała się w zasięgu, a niedosyt może być tym większy, kiedy spojrzymy na wyniki.

Na ten werdykt świat piłki nożnej czekał od dawna. Po odwołanym plebiscycie za rok 2020 w końcu wręczona została Złota Piłka. Z góry było wiadomo, że niezależnie od zwycięzcy będzie to kontrowersyjny werdykt. Ostateczny pojedynek od dawna był jednak jasny: Lewandowski albo Messi.

Plebiscyt, w którym przyznawana jest Złota Piłka, po raz pierwszy odbył się sześćdziesiąt pięć lat temu

Robert Lewandowski, Najlepszy napastnik roku 2021, France Football
Robert Lewandowski z wyróżnieniem dla najlepszego napastnika roku 2021, które internet nazwał “nagrodą pocieszenia”, fot. France Football

Tak długa historia czyni przyznawane przez “France Football” wyróżnienie jednym z najważniejszych trofeów indywidualnych w piłce nożnej. Tegoroczna edycja dodatkowo budziła emocje ze względu na zeszłoroczne kontrowersje. Pierwszą nagrodę wieczoru – dla młodego zawodnika – otrzymał Pedri, a już po chwili na scenie pojawił się Robert Lewandowski, odbierając nagrodę dla najlepszego napastnika minionego sezonu. Kobiecą Złotą Piłkę otrzymała natomiast kapitan Barcelony Alexia Putellas.

Z kolei nagrodę imienia Lwa Jaszyna dla najlepszego bramkarza otrzymał Gianluigi Donnarumma, który został Mistrzem Europy. Kiedy ogłaszano miejsca od piątego do trzeciego, wiedzieliśmy już, że Polak zajmie najwyższe miejsce w historii tego plebiscytu. W grze bowiem pozostali wówczas już tylko Rober Lewandowski i Leo Messi.

Złota Piłka dla Polaka?

Czułem, że Messi zdobędzie Złotą Piłkę. W ciągu ostatnich kilku dni coś lub ktoś zmienił jednak moje zdanie; powiedziano mi, że Lewandowski ma bardzo duże szanse na zdobycie trofeum. Zobaczymy.

– Fabrizio Romano

Jeden z najbardziej uznanych włoskich dziennikarzy zajmujących się piłką nożną. Napisał te słowa niedługo przed finałową ceremonią. Faktycznie, o ile przecieki dwa czy trzy tygodnie temu na zmianę wskazywały na Messiego albo Lewego, o tyle w pewnym momencie ustały. Z informacji, które przed galą podawał Piotr Koźmiński, dziennikarz UEFA.com oraz WP Sportowych Faktów, wynikało jednak, że zwycięzcą zostanie Messi, a Lewandowski będzie drugi.

Niestety dla nas scenariusz, w którym Polak wygrywa, się nie spełnił. Dziwnego wywiadu udzielił też redaktor naczelny “France Football”. Pytany, czy zostanie przyznana Złota Piłka za rok 2020 dla Lewandowskiego, stwierdził, że nie i pewnie sam Robert by tego nie chciał. Tymczasem Messi, odbierając tegoroczne trofeum, potwierdził, że Robert powinien taką nagrodę otrzymać.

Według nieoficjalnych informacji różnica między pierwszym a drugim miejscem była bardzo nieduża

TOP10 Złota Piłka 2021, Squawka News
Najlepsza dziesiątka Złotej Piłki 2021, fot. Squawka News

W sieci szybko przypominano wpis Lewandowskiego z 2016 roku, gdy obśmiał ten plebiscyt słowami “le cabaret”. Niemniej osiągnął on historyczny sukces. Do wczoraj tylko dwóch Polaków znalazło się w najlepszej trójce plebiscytu Złotej Piłki. W 1974 roku trzecie miejsce zajął Kazimierz Deyna, a w 1982 roku na tym sam miejscu sklasyfikowano Zbigniewa Bońka. Wówczas na pewno w większym stopniu decydowały osiągnięcia reprezentacyjne. Obaj zajęli z reprezentacją Polski w tych latach trzecie miejsca na mundialach. Z drugiej strony konkurencja była jednak mniejsza, wybierano bowiem wyłącznie spośród Europejczyków.

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

Co na nas czyha latem?

Do początku kalendarzowego lata pozostały już niecałe dwa tygodnie, ale upały opanowały...
Czytaj wiecej