Zmarł John Haynes – twórca kultowych poradników

Każdy, kto samodzielnie naprawiał zagraniczne samochody, musiał się zetknąć z kapitalnymi instrukcjami napraw Haynesa. Właśnie odszedł ich twórca: John Haynes.

Dla każdego, kto próbował samodzielnie naprawić swoje auto, publikacje Haynesa są doskonałą bazą wiedzy. John Haynes pierwszą swoją książkę, opisującą budowę samochodu, napisał w 1956 roku. Jeszcze w szkole zajął się przebudową popularnego Ausitna 7 na lekki samochód sportowy Austin 7 Special. Na podstawie swoich doświadczeń postanowił napisać poradnik dla innych hobbystów, którego pierwsze 250 egzemplarzy rozeszło się w moment.

Pierwszy poradnik napraw, który znany jest jako „Haynes manuals”, powstał natomiast w 1965 roku.

Kolega Haynesa, z którym służył w Royal Air Force kupił Austina – Healeya Sprita znanego jako „Frogeye” („żabie oczy”). Wóz był w kiepskim stanie i ów kolega poprosił Haynesa o pomoc przy jego odbudowie. Podczas prac Haynes stwierdził, że fabryczne instrukcje napraw może i są szczegółowe oraz dokładne, ale nie do końca nadają się dla właścicieli tych aut i hobbystów, którzy chcą naprawiać je sami. Kupił więc aparat fotograficzny i zaczął dokumentować proces odnawiania auta. Na podstawie zdjęć i rysunków wydano rok później pierwszy w historii „Haynes manual” dotyczący właśnie Sprite’a. 3000 egzemplarzy rozeszło się w mniej niż trzy miesiące.

Remembering John Haynes

Staff at the Haynes International Motor Museum have paid tribute to their founder who died last week.Read more: https://bit.ly/2UYSq9U

Opublikowany przez ITV News West Country Środa, 13 lutego 2019

Niedługo potem Haynes założył wydawnictwo które funkcjonuje do dziś. Zajmuje się ono wydawaniem tego typu poradników dotyczących innych aut. Procedura wygląda zawsze podobnie – wydawnictwo kupuje auto, które para doświadczonych mechaników rozbiera „do rosołu”, a następnie składa ponownie dokumentując cały czas swoją pracę. Tworzenie poradnika trwa około dziesięciu do piętnastu tygodni w zależności od stopnia skomplikowania wozu. Same prace warsztatowe zajmują miesiąc. Pojazd jest potem sprzedawany. Jednak zanim do tego dojdzie, pracownicy testują go przez kilka tygodni, aby upewnić się, czy wszystko zostało złożone poprawnie.

Od 1966 roku Haynes wydał setki poradników dotyczących samochodów głównie europejskich, ale i tych pochodzących z USA czy Azji.

Wydawnictwo szacuje, że do dziś na świecie rozeszło się około dwustu milionów egzemplarzy tych podręczników. Wydawane są one w piętnastu językach, w tym we współpracy z Wydawnictwami Komunikacji i Łączności po polsku.

Oprócz samochodów i motocykli Haynes wydał instrukcję napraw USS Enterpise – statku kosmicznego ze słynnego serialu „Star Trek”, czy poradnik „Tomek – lokomotywa” kierowany do dzieci i pokazujący zasadę działania maszyn z kreskówki „Tomek i przyjaciele”.

Do tego wydawnictwo wydaje również w takiej szacie poradniki na każdy temat – od seksu, przez urządzenia AGD, na księżycu czy wszechświecie kończąc. Okładkę poradników Haynesa zdobi zawsze małe dzieło sztuki: rysunek przekrojowy, ręcznie tworzony przez Terry’ego Davey’a.

Ostatnio portfolio Haynesa powiększyło się o instrukcje elektroniczne. Co ciekawe, oprócz tekstu i rysunków zawierają one również filmy wideo. Oprócz działalności wydawniczej John Haynes utworzył też muzeum motoryzacji. Znajduje się ono obok siedziby firmy w Sparkford. Można w nim zaleźć około 400 pojazdów i olbrzymią kolekcję pamiątek motorabiliów.

John Haynes odszedł 8 lutego tego roku w wieku 80 lat.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Big Brother wraca na antenę

Telewizja TVN wyciąga z czeluści niebytu reality show Big Brother. Pytanie tylko:...
Czytaj wiecej