Zmotywuj się do biegania zimą!

Bieganie amatorskie swój szczyt osiąga na przełomie wiosny i lata. To właśnie w tym okresie chodniki, parki i leśne ścieżki zapełniają się pasjonatami joggingu. Potem jednak przychodzi jesień ze swoją siostrą zimą i dotychczas zapełnione biegowe alejki, pustoszeją. Jak zmotywować się do biegania zimą?

Wstajemy rano – jest ciemno, wracamy z pracy i znowu zmrok. Nic więc dziwnego, że utrzymanie biegowej motywacji w okresie zimowym to nie lada wyzwanie. Za oknem – zimno, wiatr, plucha, śnieg z deszczem, a na domiar złego oblodzone chodniki. Jest jednak kilka sposobów, aby utrzymać biegową motywację także w ten zniechęcający do aktywności czas.

Wyznacz sobie cel!

Nic tak nie utrzymuje motywacji, jak perspektywa konkretnego celu na końcu drogi. Chcesz biegać zimą? Już teraz zapisz się więc na wiosenny bieg! Możliwości jest sporo. Niech to będzie na przykład bieg połączony z turystycznym wyjazdem – jeśli biegasz bez nastawienia na wyniki albo bieg z dogodną trasą do uzyskania nowej życiówki – jeśli to właśnie bicie rekordów jest tym, co kręci Cię najbardziej. Cel pomoże bowiem zmotywować się do biegania podczas niejednej zimowej szarówki.

Podstawa to dobry plan

Praca, rodzina, dzieci, obowiązki – jak wpleść w to wszystko bieganie? Przydatny okaże się – skrojony na miarę plan dnia. Dobry plan pomoże w pełnym wykorzystaniu 24 godzin, które daje nam do dyspozycji każdy dzień. Zaplanuj sobie szczegółowo pobudkę, czas na pracę, odebranie dzieci z przedszkola, czas na obiad i choć kilka chwil na relaks. Bieganie? U większości osób czas na bieganie zostanie uwzględniony albo wczesnym rankiem, albo wieczorem. Najważniejsze, to z góry ten czas zaplanować.

Nagradzaj się

Masz za sobą pierwszy tydzień zimowego biegania? Odczuwasz dumę, że nie poddałeś się wszechobecnej ciemności, chłodnej i wietrznej aurze? Zasłużyłeś na nagrodę! Coś słodkiego, nowe buty do biegania, efektowna kolorowa wiatrówka, może multisportowy zegarek? Sprawiaj sobie regularnie mniejsze i większe prezenty, które pomogą w utrzymaniu motywacji aż do pierwszych wiosennych dni.

Zima to doskonały okres do biegania. Dlaczego? Trudne warunki hartują nie tylko mentalność biegacza, ale też jego układ ruchu. Rozbieganie w ciężkim, kopnym śniegu – to naturalna siła biegowa, której efekty z pewnością odczujemy w sezonie startowym! Warunek – zmotywuj się do biegania zimą!

Autor artykułu
More from Krzysztof Brągiel

Kolce lekkoatletyczne – kiedy się przydają?

Specjalnie uzbrojona podeszwa kolców lekkoatletycznych gwarantuje lepszą przyczepność, a co za tym...
Czytaj wiecej