Znamy finalistów Lexus Design Award 2016

Spośród 1232 zgłoszeń wybrano 12 finalistów. Ich prace zobaczymy na Milan Design Week 2016

Spośród 1232 zgłoszeń wybrano 12 finalistów pochodzących z całego świata. Czterech z nich wykona prototypy swoich projektów pod okiem mentorów, a finałowe prace zostaną zaprezentowane na wystawie Lexusa podczas Milan Design Week 2016.

Firma Lexus ogłosiła dziś 12 finalistów konkursu Lexus Design Award 2016. Od czasu startu pierwszej edycji w 2013 roku organizatorom niezmiennie przyświeca ten sam cel – wspierać i idee i projekty, które mogą wnieść pozytywne zmiany dla społeczeństwa. Konkurs jest kierowany w szczególności do młodych twórców i projektantów z całego świata.

Każdej edycji przyświeca inny motyw przewodni i hasło, do którego powinny nawiązywać tworzone projekty. Czwarta edycja konkursu odbywa się pod hasłem „Przewidywanie” i odnosi się do przewidywania przyszłych potrzeb ludzi i społeczeństwa. Do konkursu zgłoszono 1232 projekty z 73 krajów.

Jury składające się ze światowej klasy projektantów i twórców jeszcze w listopadzie 2015 oceniała zgłoszenia podczas specjalnie zorganizowanego panelu. Tegoroczna edycja była dla nich zaskoczeniem. Jak sami określili, oceniane projekty często były bardzo nowatorskie. Z niektórymi propozycjami rozwiązań spotykali się po raz pierwszy. Co ważne, wiele z nich zdaniem jury będzie możliwe do zrealizowania w najbliższej przyszłości. Po długiej dyskusji i wnikliwej analizie idei stojących za projektami wybrano tegorocznych 12 finalistów.

Cztery projekty doczekają się swoich produkcji w wersjach prototypowych. Tak jak podczas każdej z dotychczasowych edycji, tak i tym razem, każdy z prototypów zostanie zrealizowany pod okiem doświadczonego mentora.

Oto one:

LDA2016_AGAR_2_Materialy Prasowe Lexus

Agar plasticity, autor AMAM (Japonia)
To projekt, który zakłada wykorzystanie żelatynowego materiału o nazwie agar otrzymywanego z glonów morskich pod kątem alternatywy dla tworzyw sztucznych.

LDA2016_DADA_1_Materialy Prasowe Lexus

DADA, autor Myungsik Jang (Korea)
DADA to kreatywna zabawka. Jej elementy mogą być dowolnie łączone za pomocą opasek, otworów i kołków. Doskonała dla pobudzania wyobraźni każdego dziecka.

LDA2016_SHAPE SHIFTERS_2_Materialy Prasowe Lexus

Shape Shifters, autor Angelena Laura Fenuta (Kanada)
Shape Shifters to autorski projekt kroju odzieży. Dzięki modułom, z jakich składają się poszczególne stroje Shape Shifters pozwala na dowolne ich modyfikowanie i tworzenie zupełnie nowych zestawów.

LDA2016_TRACE_2_Materialy Prasowe Lexus.jpg.

Trace, autor STUDIO AYASKAN (Wielka Brytania)
Trace to projekt zegara, który wykorzystuje płyn UV mogący przybierać różne barwy. Tak powstałe urządzenie w niezwykły sposób wizualizuje mijający czas.

Cztery konkursowe prototypy zostaną zaprezentowane w ramach wystawy Lexusa na tegorocznym Milan Design Week. Jeden z nich zdobędzie tytuł Grand Prix Lexus Design Award 2016. O tym, który dowiemy się podczas finałowej ceremonii wręczenia nagród w dniu 11 kwietnia 2016. Podczas poprzedzających ceremonię paneli zaprezentowane zostaną również pozostałe finałowe projekty.

Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski