News will be here
Fot. Getinge

Jeden szef kuchni, jeden chirurg i dziewięć przepisów – tak w skrócie można opisać "The Heart Surgeon's Cook Book", którą z miejsca okrzyknięto najtrudniejszą książką kucharską świata. Wszystko dlatego, że wykonywanie zawartych w niej przepisów mogłoby równie dobrze posłużyć młodym adeptom jako ćwiczenie zręczności i precyzji – umiejętności jakże niezbędnych w pracy obu autorów.

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele wspólnego mogą mieć ze sobą dwie zupełnie oddalone od siebie specjalizacje. Ile pracy i samozaparcia wymaga wejście na szczyt w poszczególnych branżach. Jak niezwykle skomplikowane bywają czynności, które osobie patrzącej na wszystko z zewnątrz mogłyby się wydać banalne. Ostatecznie wszystko sprowadza się bowiem do pasji, rozwijania umiejętności i precyzji, która odróżnia przeciętnego pracownika od mistrza w swoim fachu. I właśnie tym tropem podążyli twórcy książki “The Heart Surgeon’s Cook Book” – ludzie z zupełnie różnych światów, którzy znaleźli nić porozumienia, by wymienić się swoimi doświadczeniami i wznieść na wyżyny swoje umiejętności, ostatecznie nie aż tak odległe od siebie.

Zręczność jest kluczem do udanej operacji

Nirav Patel, Fredrik Berselius
Doktor Nirav Patel i szef Fredrik Berselius podczas przygotowywania jednego z dań z “The Heart Surgeon’s Cook Book”, fot. Getinge

Te słowa doktor Nirav Patel powtarza niczym mantrę. Wybitny kardiochirurg jest dyrektorem działu kardiochirurgii robotycznej w Northwell Health. Działa między innymi w słynnym manhattańskim szpitalu Lenox Hill. I choć precyzja oraz zręczność nie są mu obce, zaproszenie do współtworzenia książki kucharskiej było dla niego niemałym zaskoczeniem. Szybko dostrzegł jednak związek między swoim zawodem a sztuką kulinarną, w czym pomógłbym Szwed o równie zręcznych dłoniach.

O Fredriku Berseliusie po raz pierwszy głośno zrobiło się nieco ponad dekadę temu. W 2012 roku postanowił połączyć swoje skandynawskie korzenie i lokalny koloryt Brooklynu, otwierając restaurację Aska. Zjawiskowy lokal z miejsca zyskał uznanie krytyków i pierwszą gwiazdę Michelin. Okrzyknięto go najlepszą nową restauracją w Nowym Jorku i jedną z najlepszych w całych Stanach Zjednoczonych. Cztery lata później, po wprowadzeniu pewnych zmian, Aska została natomiast doceniona przyznaniem dwóch gwiazdek Michelin. Berselius z kolei nawiązał współpracę z wydawnictwem Phaidon, publikując swoją pierwszą książkę kucharską.

The Heart Surgeon's Cook Book, Getinge
Fot. Getinge

“The Heart Surgeon’s Cook Book” nie jest więc pierwszym tego typu projektem w dorobku Szweda, choć z pewnością najbardziej wymagającym. Do nietypowej kolaboracji Berseliusem a Patelem doszło dzięki inicjatywie firmy Getinge, którą zwłaszcza ten drugi powinien doskonale kojarzyć. Mowa bowiem o producencie sprzętu chirurgicznego – właśnie dlatego w tej kuchennej opowieści to nawiązania do specjalizacji doktora Patela są najmocniejszym akcentem.

Nie ma przesady w tym, że “The Heart Surgeon’s Cook Book” jest najtrudniejszą książką kucharską

Fot. Getinge

Na potrzeby książki skomponowano dziewięć przepisów, które z pewnością zadowolą każde podniebienie. Sęk jednak w tym, że przy ich tworzeniu, uwzględniono techniki i narzędzia chirurgiczne. Każde danie, które znajdziecie na kartach “The Heart Surgeon’s Cook Book”, to prawdziwe wyzwanie zręcznościowe. Zanim skosztujemy efektów, musimy wznieść się na wyżyny zręczności i precyzji. Co prawda wytrenowanie poszczególnych dań nie zapewni nam angażu w placówce medycznej, ale z pewnością przyniesie wiele satysfakcji. Młodzi chirurdzy mogliby bowiem trenować swoje umiejętności właśnie podczas przygotowywania posiłków!

Zręczność prowadzi do precyzji. Bez precyzji operacja nie będzie skuteczna. Musisz zrozumieć, jak ważne jest wypracowanie zwinności i precyzji, które przychodzą ci bez wysiłku. Nietrudno dostrzec tu podobieństwa z kuchnią najwyższej klasy.

– doktor Nirav Patel

The Heart Surgeon's Cook Book, Getinge
Fot. Getinge

Wyniki tej współpracy poniekąd zaskakuje. Okazuje się bowiem, że dzięki odpowiednim wskazówkom oraz przy użyciu odpowiednich narzędzi kardiochirurdzy byliby w stanie przygotować potrawy godne gwiazdki Michelin. Co jednak jeszcze ważniejsze – po tak wymagającym treningu mogą zastosować techniki zawarte w “The Heart Surgeon’s Cook Book”, gdy zamienią kuchenny blat na stół operacyjny. Zadanie będzie oczywiście znacznie trudniejsze, jednak wypracowana precyzja i uzyskane doświadczenie bez wątpienia im się przydadzą.

Nic nie stoi na przeszkodzie, byście i wy mogli spróbować swoich sił w konfrontacji z książką kucharską stworzoną z myślą o chirurgach. Getinge udostępniło bowiem swój wyjątkowy projekt na tej stronie. Ewentualnie możecie też pobrać “The Heart Surgeon’s Cook Book” w formie e-booka. Delikatnym problemem może okazać się dostępność narzędzi, które są wymagane, jednak morał jest taki, że każdą trudność można przezwyciężyć – trzeba się tylko odważyć i wytrwale dążyć do celu.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here