News will be here
Wywiad – sztuka podwójnej gry

Jeśli moglibyśmy wskazać najbardziej ekscytującą subdyscyplinę dziennikarstwa, która z łatwością rozpala wyobraźnię odbiorców zarówno mediów audiowizualnych, jak i prasowych, z całą pewnością musielibyśmy postawić na wywiad.

Rozmowa z uznanym nazwiskiem lub anonimową, lecz bogatą w nieanonimowe doświadczenie postacią była, jest i prawdopodobnie będzie centralnym elementem przyciągającym widzów, czytelnikowi i słuchaczy. Forma rozciągająca swój potencjał od krótkiej pogadanki aż po epicki, książkowy wywiad-rzekę, od zawsze dostarcza emocji o temperaturze nieporównywalnej z żadną inną dziennikarską formułą.

Dobry wywiad jest wyjątkowym projektem, ponieważ naturalnie wtłacza dziennikarza w skrajnie paradoksalne role

Słynny wywiad z Marlonem Brando w programie Dicka Cavetta

Przede wszystkim każe mu pełnić zupełnie absurdalną funkcję trzecioplanowego aktora pierwszego planu. Oczywiście musi ukryć się w cieniu rozmówcy i pozwolić jego wypowiedziom wysunąć się na prowadzenie. Z drugiej jednak strony musi też mieć absolutną kontrolę nad przebiegiem konwersacji, wręcz manipulować jej dynamiką poprzez werbalne i niewerbalne ledwo zauważalne subtelności. Autor wywiadu jest więc kimś w rodzaju szarej eminencji skrywającej swoją władzę za kotarą przeźroczystości.

Ekspert w dziedzinie wywiadu ma też w sobie coś z podwójnego agenta. Niczym rasowy szpieg musi wzbudzić zaufanie interlokutora, a nawet sprzedać mu obietnicę przyjaźni. Odpowiednio rozegrana partia psychologicznych szachów pozwoli mu bowiem zaprzyjaźnić się z bohaterem i zachęcić go do szczerych, odważnych zwierzeń publicznych. W momencie gdy "przesłuchiwana" osoba zaufa dziennikarzowi, ten ma wreszcie możliwość, by wykorzystać opuszczoną gardę i zaatakować ze zdwojoną siłą - sprowokować konfesyjne, niefiltrowane wypowiedzi.

Sztuka wywiadu jest dziedziną różnorodną

Wywiad z kultowym amerykańskim pisarzem Davidem Fosterem Wallace’em

Ma wiele rozmaitych barw i odcieni, z których każda może potencjalnie być tak samo interesująca. Nie oszukujmy się jednak - najbardziej podniecające widownię jest właśnie podejście konfrontacyjne prezentujące dziennikarską profesję jako zręczną grę sprzecznych masek. Mimo że autorzy wywiadów często sięgają po postaci ze świata filmowego, to w rzeczywistości najlepszymi aktorami i aktorkami są oni sami.

Łukasz Krajnik

Łukasz Krajnik

Rocznik 1992. Dziennikarz, wykładowca, konsument popkultury. Regularnie publikuje na łamach czołowych polskich portali oraz czasopism kulturalnych. Bada popkulturowe mity, nie zważając na gatunkowe i estetyczne podziały. Prowadzi fanpage Kulturalny Sampling

News will be here