News will be here
Niemieckie wino – dojrzałość wyznacznikiem jakości

W Niemczech winorośl uprawia się na powierzchni około stu tysięcy hektarów. Większość zbiorów z upraw wykożystuje się by wyprodukować wino jakościowe. Wina pochodzą zawsze z jednego z trzynastu regionów winiarskich i są tłoczone z całkowicie dojrzałych winogron. Wszystkie wina muszą przejść sensoryczną kontrolę jakości.

Każde wino jakościowe ma ustalaną dla siebie dolną granicę naturalnej zawartości alkoholu, która zależy od odmiany szczepu i terenu jego uprawy. Tak zwana minimalna waga moszczu różni się w zależności od regionu i wynosi od 50 do 72 stopni Oechsle. Producenci mogą wzbogacać wina jakościowe, regionalne (Landwein) oraz niemieckie (Deutscher Wein) określoną ilością cukru, aby w ten sposób podnieść zawartość alkoholu w winie.

Wina jakościowe (Qualitätswein) i harmonijnie wytrawne wina typu Classic, to preferowane wina na co dzień, świetnie komponujące się z wieloma potrawami. Ich pełny aromat najlepiej rozwija się w młodych latach. Oprócz tych win, znajdziemy w Niemczech niedużą liczbę win regionalnych oraz win bez bliżej określonego pochodzenia geograficznego.

Najwyższe wymagania jakościowe, pod względem rodzaju, dojrzałości, harmonii i elegancji, są stawiane niemieckim winom jakościowym z wyróżnikiem (Prädikatswein). Szlachetne wina z winogron w pełni dojrzałych oraz z zaczątkiem szlachetnej pleśni nadają się do długiego przechowywania i są dostępne w sześciu stopniach jakości. Wyróżnik jest wymieniony na etykiecie i udziela informacji o typie wina. Często jest podawany w połączeniu z odmianą winogron, np.: Riesling Spätlese. Oto wyróżniki w zależności od wymaganego ciężaru moszczu, w kolejności rosnącej:

Wino jakościowe - rodzaje:

Kabinett

delikatne, lekkie wina z dojrzałych gron o niskiej zawartości alkoholu.

Spätlese(późny zbiór)

szlachetne, intensywne w smaku wina wytrawne jak i słodkie. Produkuje się je z całkowicie dojrzałych winogron zbieranych z pewnym opóźnieniem po osiągnięciu dojrzałości.

Auslese (selektywny zbiór)

są to wina zwykle słodkie, szczególnie delikatnie owocowe. Produkowane są z całkowicie dojrzałych, ręcznie selekcjonowanych owoców również zbieranych również z pewnym opóźnieniem po głównych zbiorach.

Beerenauslese

rzadkie, pełno owocowe wina, produkowane ze zrywanych z krzewów pojedynczych, najszlachetniejszych, przejrzałych owoców pokrytych szlachetną pleśnią (Botrytis) wykazujące wyższe stężenie cukru w moszczu. Są to wina słodkie, o unikatowym, miodowym aromacie szlachetnej pleśni i o bardzo dużym potencjale starzenia. Tego typu zbiory nie zawsze muszą odbywać się każdego roku.

Eiswein (wino lodowe)

wyjątkowe wina produkowane z winogron o takiej samej zawartości moszczu jak w przypadku Beerenauslese, jednakże zbieranych w stanie zmrożonym (temperatura poniżej 8°) o bardzo wysokiej zawartości naturalnego cukru. Taki zbiór winogron udaje się tylko w szczególnych latach. Dzięki wysoce skoncentrowanej, słodkiej esencji i wysokiej kwasowości, wina tego typu cechują się ogromnym potencjałem długiego leżakowania i mogą dojrzewać przez wiele dziesięcioleci. Produkowane są jednak w bardzo małych ilościach i cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, osiągając wysokie ceny. Podawane jako aperitif, degestif lub jako towarzysz owocowych deserów.

Trockenbeerenauslese

Weinlese, Trockenbeerenauslese

to sam szczyt piramidy niemieckich win jakościowych. Wina te powstają z pojedynczo zbieranych gron porażonych szlachetną pleśnią, które pozostawione są do wyschnięcia na krzewie – a wyglądają jak rodzynki. Wina tego typu powstają wyłącznie w najlepszych rocznikach.

Mówi się, że jedna osoba musi zbierać grona przez cały dzień, aby mogła powstać butelka tego cennego trunku.

To bardzo eleganckie wino, charakteryzujące się bogatym aromatami suszonych owoców, miodu, egzotycznych owoców oraz czarnej herbaty. Jest bardzo złożone i skoncentrowane, konsystencją przypominającą postać nektaru, z wyraźnie wyczuwalnym w ustach owocem i długim, słodkim finiszem. TBA nadają się starzenia przez dziesięciolecia i są pijalne zazwyczaj przy specjalnych okazjach.

Źródło: Deutsches Weininstitut

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here