"Eco Village 2075" (proj. Mateusz Baranowki, Maja Stankowska, Klaudia Ryś)

Konkursy architektoniczne wymagające wybiegania myślami w przyszłość to jedne z najciekawszych wyzwań, przed jakimi stanąć mogą projektanci – Intuiture2075 jest natomiast kolejnym, w którym wygrywają młodzi architekci z Polski. Może to najwyższa pora, by pozwolić im na rzeczywiste działania?

Mateusz Baranowski, Maja Stankowska i Klaudia Ryś z Wydziału Architektury PWr zaprojektowali ekowioskę przyszłości i wygrali międzynarodowy konkurs Intuiture2075 organizowanym przez platformę 361bit, pokonując zespoły z 35 uczelni z 11 państw! Ich propozycja to przykład zrównoważonego modelu osiedla, czerpiący z tradycyjnego budownictwa wiejskiego Dolnego Śląska.

Wyzwaniem konkursu było zaprojektowanie samowystarczalnego osiedla mieszkaniowego, które mogłoby powstać w 2075 roku i byłoby odzwierciedleniem idei zrównoważonego rozwoju, dobrych interakcji społecznych i technologii. Celem, jaki postawili uczestnikom organizatorzy, było przewidzenie przyszłych trendów i stworzenie przestrzeni, która jest zarówno prospołeczna, jak i odpowiedzialna za środowisko naturalne. Wybór działki projektowej był dowolny, a rozwiązania projektowe futurystyczne.

Zgłoszone projekty oceniało jury w składzie: Kawazoe Junichiro (Kawazoe Junichiro Architects, Japonia), Mohammed Adib (Dewan architects+engineeers, Zjednoczone Emiraty Arabskie), Snehal Suthar (The Grid Architects, Indie), Bhadri Suthar (The Grid Architects, Indie), Kat Stevens (Zaha Hadid Architects, Wielka Brytania), Ravindra Kumar (PraGrup Architects, Indie) i Monish Siripurapu (The Ant Studio, Indie).

Jury przyznało trzy nagrody główne oraz dwanaście wyróżnień. I Nagrodę i 1000 euro otrzymał zespół z Politechniki Wrocławskiej w składzie: Mateusz Baranowski, Maja Stankowska i Klaudia Ryś. Nagrodzony projekt został wykonany w ramach kursu Architecture Design — Environmentally Friendly Dwelling Architecture, pod kierunkiem dr Anny Miśniakiewicz.

II Nagrodę otrzymał zespół SJARCHI3 z Korei Południowej a III Nagrodę zespół Tom & Jerry z Chin. Z wszystkimi wynikami możecie zapoznać się na stronie organizatora kokursu.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.