Architektura

- napisał/a: Damian Halik
Łódź pozostaje miastem w budowie, choć tym razem opuszczamy jej Nowe Centrum – kolejny ciekawy projekt zrealizowany zostanie na Widzewie. Za sprawą nietypowej bryły i pryzmatycznych przeszkleń Prismistic Office przykuwa uwagę już od pierwszego spojrzenia.

- napisał/a: Damian Halik
Norwegia – kraina fiordów i zrównoważonej architektury. Kolejne propozycje tamtejszych projektantów prześcigają się w przesuwaniu ekologicznych granic budownictwa, ale nie brak im przy tym wyjątkowej urody. Nie inaczej jest w przypadku ośrodka Fornebu Brygge, który może stanąć na przedmieściach Oslo.

- napisał/a: Damian Halik
Jeśli przywiązaliście się do myśli o powstaniu w łódzkim Śródmieściu hotelu z drewnianych prefabrykatów, pewnie zasmuci was wieść, że w jego miejscu wyrośnie zupełnie inny budynek. Apartamentowiec N/S może jednak być nawet bardziej zielony, jego elewacja ma bowiem przypominać wertykalny las.

- napisał/a: Damian Halik
Każdy z topowych architektów ma swój charakterystyczny styl, który – nawet w różnorodnych projektach – zdradza tożsamość autora. Jest jednak tylko jedna osoba, której nazwisko przychodzi na myśl o drewnianych budownictwie, a kompleks Miyanomori to jego najnowsza realizacja.

- napisał/a: Damian Halik
Przy Tymienieckiego 17 w Łodzi może wyrosnąć nowy apartamentowiec – decyzja należy do Rady Miejskiej, która musi wyrazić zgodę na tę inwestycję. Wiadomo jednak, jak T17 będzie wyglądać i co zaoferuje – poznaliśmy szczegóły projektu przygotowanego przez Konior Studio.

- napisał/a: Damian Halik
Domy nad jeziorem budzą jednoznaczne skojarzenia – spokój, piękne widoki, bliskość natury, ale też aktywny wypoczynek. W takich okolicznościach przyrody wakacyjny klimat towarzyszy mieszkańcom przez cały rok. W mazurskiej Kalborni powstaje natomiast okazja, by skosztować tego typu życia.

- napisał/a: Damian Halik
Choć Wola od dobrych kilku lat urasta do rangi nowego centrum biznesowego stolicy, w końcu dokonało się symboliczne zamknięcie przemysłowego rozdziału w historii tej części miasta. Ostatni z działających tam dużych zakładów oficjalnie ustąpi miejsca nowej zabudowie.

- napisał/a: Damian Halik
Nowy Jork ma Empire State Building, Paryż wieżę Eiffla, a Rijad będzie mieć Mukaab. Nowy symbol stolicy Arabii Saudyjskiej trudno jednak porównywać z jakąkolwiek inną konstrukcją, a jeśli już, konkurencji pod względem rozmachu należałoby szukać wśród innych inwestycji Saudów.

- napisał/a: Damian Halik
Skandynawia, a w szczególności Norwegia, słynie z naturalnego piękna tamtejszego krajobrazu. Charakterystyczne ukształtowanie terenu, wszechobecne lasy i ich bliskość od głównych miast coraz częściej stają się natomiast towarem, by nie powiedzieć: dobrem luksusowym.

- napisał/a: Damian Halik
Często zapominamy, że rozmawiając o architekturze, mówimy o jednym z najbardziej namacalnych obiektów naszego dziedzictwa. Kiedy natomiast dotrze do nas ta myśl, pojawią się następne: "jak ochronić spuściznę?", ale przede wszystkim: "co nasze pokolenie pozostawi kolejnym?".

- napisał/a: Damian Halik
Zielone projekty to nie tylko zachodnia moda, ale i nowe hobby architektów z Chin. Aspirujące do roli światowego lidera Państwo Środka raz jeszcze dowodzi, że proekologiczne inicjatywy są tam obecnie przyjmowane z otwartymi ramionami. A skorzystać mogą na tym wszyscy.

- napisał/a: Damian Halik
Na terenie dawnej elektrociepłowni EC1 Łódź kwitnie życie naukowo-kulturalne. Przestrzeń tę już dziś warto odwiedzić z uwagi na ciekawą ofertę edukacyjno-artystyczną, ale wciąż wyczekiwane jest otwarcie zapowiadanego od lat Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Inwestycja stale się opóźniała, ale jest już blisko finalizacji.

- napisał/a: Damian Halik
Narty na środku pustyni to wbrew pozorom niekoniecznie wizja szalona. Piasek doskonale nadaje się do szusowania, choć w przypadku Trojeny zdecydowanie nie mówimy o tego typu zabawie. Kolejna z atrakcji Neomu już dziś rozbudza fantazje miłośników luksusu i aktywnego wypoczynku, obiecując niezwykły kurort narciarski wśród piasków Arabii Saudyjskiej.

- napisał/a: Damian Halik
Myśląc o Muranowie, często zapominamy, czym tak naprawdę jest to warszawskie osiedle – zwłaszcza jego południowa część. Szczególnie dziś należy natomiast zadać sobie pytanie, dokąd zmierzamy, jeśli w ogóle dopuszczamy myśl o potencjalnym dogęszczaniu jego zabudowy.