Architektura

- napisał/a: Damian Halik
Czy budynek inspirowany legendą o smoku wawelskim może być zarazem jednym z najlepszych projektów architektonicznych na świecie? Okazuje się, że tak – o nagrodę podczas zbliżającego się World Architecture Festivalu powalczy Dom z Grotą zaprojektowany przez pracownię BXB studio Bogusława Barnasia.

- napisał/a: Damian Halik
Grupa Hilton ogłosiła, że w 2025 roku w Warszawie otwarty zostanie butikowy hotel marki Canopy. To pierwszy obiekt rozwijanej od niespełna dekady sieci, jaki zlokalizowany zostanie w Polsce, a razem szósty należący do Hiltona hotel w stolicy naszego kraju.

- napisał/a: Damian Halik
Budzący pewne kontrowersje konkurs architektoniczny na projekt odbudowy Pałacu Saskiego został rozstrzygnięty. Dwunastoosobowe jury zdecydowało, że I nagrodę otrzyma koncepcja pracowni WXCA. Dodatkowo nagrodzono także cztery kolejne projekty.

- napisał/a: Damian Halik
Kiedyś jedno ze źródeł rozwoju przemysłowego Łodzi, dziś niewielki ciek wodny ukryty przed światem w ceglanym tunelu. Już jesienią ubiegłego roku pojawiły się informacje, jakoby władze miasta „wydobyć” rzekę Lamus na powierzchnię – w projekt zaangażowano między innymi pracownię architektoniczną Tomasza Koniora.

- napisał/a: Damian Halik
Wyjątkowa lokalizacja, nietypowa bryła i ponadprzeciętny luksus – choć utrzymany w dość minimalistycznej tonacji – to główne wyznaczniki wieżowca mieszkalnego Alcove, który wzniesiono w Nashville. Projektanci nieskromnie przyznają, że dzięki ich dziełu stolica country zyskała budynek jedyny w swoim rodzaju.

- napisał/a: Damian Halik
Historyczny kompleks – niegdyś istotne miejsce dla rodzimej polityki – zniknie z powierzchni ziemi, a w jego miejscu niebawem stanie nowoczesny biurowiec, choć głośny sprzeciw wobec planów dewelopera wyrazili zarówno lokalni aktywiści, jak i miejski konserwator zabytków.

- napisał/a: Damian Halik
Konkursy architektoniczne wymagające wybiegania myślami w przyszłość to jedne z najciekawszych wyzwań, przed jakimi stanąć mogą projektanci – Intuiture2075 jest natomiast kolejnym, w którym wygrywają młodzi architekci z Polski. Może to najwyższa pora, by pozwolić im na rzeczywiste działania?

- napisał/a: Damian Halik
Choć Paprocany nie od dziś stanowią najatrakcyjniejszą turystycznie część Tychów, tamtejsze jezioro niebawem ponownie zwróci na siebie uwagę zarówno mieszkańców Śląska, jak i przyjezdnych. Do już istniejących pomostów, kąpieliska i popularnej promenady dobudowana zostanie marina.

- napisał/a: Damian Halik
Choć nie jest to pierwsza próba zapanowania nad reklamowym chaosem w stolicy Wielkopolski, poznańscy radni mają nadzieję, że nowa uchwała krajobrazowa będzie ostatnią, nad jaką pracują. Przepisy – przygotowane z uwzględnieniem uwag wojewody – właśnie przyjęto.

- napisał/a: Damian Halik
Choć przez niemal trzy dekady istnienia dom handlowy Solpol wzbudzał niemałe kontrowersje, w ubiegłym roku jego historię zakończyła rozbiórka. Od tego momentu nie brakowało domysłów, co stanie na działce w sercu wrocławskiego Starego Miasta, ale i te możemy już zakończyć – inwestor w końcu zaprezentował projekt nowego budynku.

- napisał/a: Damian Halik
O tym, że pokolejowe tereny w centrum Poznania zostaną zabudowane na nowo, mówi się od przeszło dekady, jednak na rezultaty przyjdzie poznaniakom jeszcze poczekać. Jedną z istotniejszych realizacji w okolicy Wolnych Torów będzie natomiast kompleks Kolejova1 – po przeciwległej stronie torowiska.

- napisał/a: Damian Halik
Praca wre, a Park Centralny w Gdyni powoli zaczyna przypominać swojego słynnego imiennika z Manhattanu. Finalizowane prace budowlane III etapu trwają równocześnie z nowymi (po części egzotycznymi) nasadzeniami, które mają sprawić, że park będzie piękny o każdej porze roku.

- napisał/a: Damian Halik
Łódź pozostaje miastem w budowie, choć tym razem opuszczamy jej Nowe Centrum – kolejny ciekawy projekt zrealizowany zostanie na Widzewie. Za sprawą nietypowej bryły i pryzmatycznych przeszkleń Prismistic Office przykuwa uwagę już od pierwszego spojrzenia.

- napisał/a: Damian Halik
Norwegia – kraina fiordów i zrównoważonej architektury. Kolejne propozycje tamtejszych projektantów prześcigają się w przesuwaniu ekologicznych granic budownictwa, ale nie brak im przy tym wyjątkowej urody. Nie inaczej jest w przypadku ośrodka Fornebu Brygge, który może stanąć na przedmieściach Oslo.