News will be here
Marina w Paprocanach (wizualizacja), fot. RS+ Robert Skitek

Choć Paprocany nie od dziś stanowią najatrakcyjniejszą turystycznie część Tychów, tamtejsze jezioro niebawem ponownie zwróci na siebie uwagę zarówno mieszkańców Śląska, jak i przyjezdnych. Do już istniejących pomostów, kąpieliska i popularnej promenady dobudowana zostanie marina.

Marina przy jeziorze paprocańskim to ciekawy pomysł, który bez wątpienia rozwinie możliwości tego akwenu, wydłużając listę aktywności wypoczynkowych, które będzie można w Tychach zrealizować. Projekt obiektu przygotowali architekci z pracowni RS+ Robert Skitek. Marina przybierze formę spacerowej ścieżki, która wytyczona zostanie na dachu obiektu, podczas gdy niżej znajdzie się miejsce dla infrastruktury przygotowanej na potrzeby małych jednostek pływających.

Umowa podpisana, prace ruszą niebawem

Marina w Paprocanach, RS+ Robert Skitek
Marina w Paprocanach (wizualizacja), fot. RS+ Robert Skitek

Budowa nowoczesnej przystani sportów wodnych ma trwać dwa lata. Marina będzie się składać z części szkoleniowej oraz magazynowej. Całość uzupełnią pomosty, ścieżki spacerowe i elementy małej architektury – ławki, stojaki na rowery, oświetlenie. Inwestycja zrealizowana zostanie w miejscu, w którym wcześniej działał klub żeglarski.

Architekci z pracowni RS+ Robert Skitek zaprojektowali marinę w minimalistycznej formie, która dopasowuje się do linii brzegowej. Obiekt ma opływowy kształt, nie stanowi bariery, ale jest po prostu częścią zabudowy jeziora.

Niestety, budowa mariny będzie wiązała się z wycinką drzew kolidujących z realizowaną inwestycją (głównie pod drogę dojazdową). W ich miejsce zostanie posadzona zieleń zastępcza, w ramach tzw. „rekompensaty ekologicznej”. W miejsce wyciętych drzew posadzone zostaną nowe rośliny (m.in. dęby, buki, graby, klony, lipy czy wiązy), żeby zachować przyrodniczą równowagę.

– komunikat UM Tychy

Marina to finalna inwestycja na obszarze jeziora paprocańskiego

Marina w Paprocanach (wizualizacja), fot. RS+ Robert Skitek

W tej części jeziora znajduje się już popularna wśród mieszkańców Tychów promenada, nieopodal znajdziemy też kąpielisko oraz pomosty. Tereny ciągnące się w kierunku Zameczku Myśliwskiego w Promnicach pozostaną natomiast bardziej dzikie i niezagospodarowane, by zostawić nieco przestrzeni naturze.

Choć o planach władz miasta wiadomo od dłuższego czasu, umowa na realizację inwestycji została podpisana niedawno. Marina ma kosztować tyski magistrat dwadzieścia trzy miliony złotych. Wykonawcą będzie firma Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. Efekty ocenimy natomiast za około dwa lata.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here