Muzyka

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Kolejny projekt Ryuichiego Sakamoto jest przedsięwzięciem niezwykle poruszającym. Album zatytułowany "12" to spirytualna odyseja w głąb krainy Tanatosa.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Iggy Pop powraca z kolejną płytą. Znów nie jest rewelacyjnie, ale za to tym razem udało mu się popełnić zbiór zręcznych, satysfakcjonujących melodii.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
W 2017 roku grupa IDLES wydała album "Brutalism". Kultowy już dziś krążek doczekał się właśnie reedycji. To znakomita okazja, by przypomnieć sobie, dlaczego Brytyjczycy zawojowali światowy rynek swoim specyficznym podejściem do punk-rocka.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
The Cure, czyli zespół ikoniczny dla właściwie wszystkich najważniejszych prądów muzycznych lat osiemdziesiątych (od post-punku po indie pop), właśnie uraczył swoich fanów nowym wydaniem płyty "Wish", która miała premierę dokładnie trzydzieści lat temu.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Monika Brodka prezentuje nam swoją najnowszą EP-kę. Jest to projekt żałobny, opłakujący nieudane wizje znajdujące się na jej poprzednich, jeszcze długogrających dokonaniach.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Dawid Podsiadło powraca z nowym albumem, którego największą wartością jest chyba to, że zupełnie przez przypadek diagnozuje najistotniejsze problemy obecnej dekady.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Albumowy debiut Shygirl jest materiałem nieinteresującym artystycznie, natomiast jednocześnie interesującym kulturowo. "Nymph" zmusza bowiem do zadania sobie kilku istotnych pytań zahaczających o kondycję dzisiejszej muzyki popularnej.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Na swojej najnowszej płycie Pezet pragnie, by jego muzyczny autoportret skrzył się surową bezkompromisowością. Warszawski raper widzi siebie samego jako postać jednocześnie ekscytującą i tragiczną. Problem jednak w tym, że jego rozbuchana narracja pierwszoosobowa traci swą moc w zderzeniu z choćby odrobinę powściągliwą refleksją odbiorcy.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
VTSS specjalizuje się w muzyce pozbawionej przestrzeni. To twórczyni dźwięków opresyjnych, naturalnie niepozwalających na choćby chwilowe złapanie oddechu. Jak wypada "Circulus Vitiosus", czyli najnowsza EP-ka w jej dorobku?

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Slowcore to słowo-klucz amerykańskiej sceny niezależnej lat dziewięćdziesiątych. W tamtych czasach dość toporny neologizm służył skategoryzowaniu twórców wykonujących rock cierpliwy – muzykę gitarową o folkowym zacięciu, która charakteryzowała się przede wszystkim powolną, transową rytmiką.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
"Entering Heaven Alive" to już drugi wydany w tym roku album Jacka White'a. Lider The White Stripes postanowił zaatakować rynek muzyczny podwójnie – krążkami przypominającymi muzyczne ogień i wodę.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Hip-hopowy freestyle jest już dziś sztuką dość zapomnianą. Choć idea improwizowanego rymowania tak naprawdę dała początek rapowi, to dziś funkcjonuje raczej gdzieś na popkulturowym marginesie. Krzewiciele mikrofonowej instynktowności nie docierają do masowego odbiorcy i w przeciwieństwie do studyjnych MC nie zarabiają na swoim fachu milionów.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Powiedzieć, że współczesny pop jest grą zespołową to właściwie nic nie powiedzieć. Dzisiejsze fonograficzne megagwiazdy już nie nagrywają albumów solowych. Mało tego, ich dokonań nie da się nawet nazwać kooperacjami. Takowe sugerowałyby bowiem równomierny artystyczny wkład ikon popu oraz współpracowników.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
26 kwietnia odszedł Klaus Schulze – ikona muzyki elektronicznej. Członek kultowej formacji Tangerine Dream oraz autor wielu wybitnych projektów solowych pozostawił po sobie bogatą dyskografię, która odcisnęła piętno na syntezatorowej historii popkultury. Na szczęście genialny kompozytor nie odszedł bez pożegnania. Zdążył stworzyć album będący niezwykle satysfakcjonującym epilogiem do jego...