Muzyka

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Co się dzieje, gdy sztuka rzeczywiście zaskakuje? Na to pytanie na pewno znają odpowiedź wszyscy fani Andre 3000. Amerykański raper znany przede wszystkim jako połowa legendarnego duetu Outkast całkiem niedawno wypuścił solowy album, który wywołał trzęsienie Ziemi. Niekoniecznie samym brzmieniem, które jest czymś w rodzaju relaksacyjnego ambientu, a raczej tym, w jaki sposób owo brzmienie...

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Amerykański duet Matmos zasłynął szeregiem albumów zawierających muzyczną nie-muzykę. Martin Schmidt i Drew Daniel od wielu lat parają się brzmieniami flirtującymi z tak zwanymi nagraniami terenowymi – odgłosami przyrody, symfoniami miejskich ulic, biurowym zgiełkiem. Ich najnowsze dzieło kontynuuje tę specyficzną estetycznie tradycję.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Jamila Woods to bardzo obiecująca, amerykańska przedstawicielka nurtu, który można nazwać nową falą R&B. Do grona jej dwóch pierwszych, bardzo dobrze przyjętych solowych płyt właśnie dołączyła trzecia, zatytułowana "Water Made Us". Najnowsze dzieło artystki zbiera równie pozytywne recenzje, jak jej poprzednie dokonania. I słusznie.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Wyśmienity filozof i socjopolityczny teoretyk Mark Fisher w cyklu wykładów pt. "Postcapitalist desire" zahaczył o bardzo ciekawy kulturowy wątek artystycznego wymiaru cierpienia. Wraz ze swoimi studentami zastanawiał się, czy stworzenia arcydzieła rzeczywiście musi być powiązane z istnieniem osobistych bólów autora.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Czołowy przedstawiciel polskiego "inteligentnego i świadomego" hip-hopu wraca po krótkiej przerwie. Mogłoby się więc zdawać, że te kilka lat milczenia powinno zaprocentować albumem głodnym komercyjnego i artystycznego sukcesu nagranym przez twórcę stęsknionego za możliwością publicznej wypowiedzi.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Twórca, który w ubiegłej dekadzie okupował nagłówki niemal wszystkich czołowych portali muzycznych, dziś jest już figurą dość zakurzoną. Alan Palomo, dotychczas znany przede wszystkim z projektu Neon Indian, skolonizował wyobraźnię lat dziesiątych chwytliwym, kolorowym synthpopem, lecz w pewnym momencie mocno wyhamował i stracił swój kulturowy kapitał szybciej, niż go zyskał.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Usilne pragnienie kolekcjonowania przeszłości jest jedną z najbardziej niewdzięcznych ludzkich przywar. Doskonale wiedzą o tym członkowie formacji Blur, którzy postanowili po raz drugi wejść do tej samej rzeki i popełnili kolejny po "Magic Whip" album retrospekcyjny, jednak tym razem podeszli do tematu zupełnie inaczej.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Son Lux, czyli wieczny czarny koń amerykańskiej elektroniki (projekt, który z jednej strony nigdy nie wszedł w szeregi głównonurtowej ekstraklasy, a z drugiej dorobił się całkiem pokaźnej liczby wiernych słuchaczy), właśnie wydał "Alternate Forms" – kompilację remiksów utworów z wydanej w 2013 roku płyty "Lanterns".
![Aphex Twin - "Blackbox Life Recorder 21f" [Recenzja]](/images/storychief/lytecache_98f7e4782ea9894cd291d592cac51ab9.jpg)
- napisał/a: Łukasz Krajnik
Mijają lata, a Aphex Twin wciąż nie ma najmniejszej ochoty popełnić kolejnego długogrającego albumu. Jego najnowsze dzieło znów jest (tylko albo aż) kilkunastominutową EPką wodzącą za nos fanów cierpliwie oczekujących następcy wydanego w 2014 roku albumu "Syro".

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Różnorako rozumiana muzyka elektroniczna jest zbudowana na interesującej i niezwykle rzadko dostrzegalnej sprzeczności. Jej filozoficzna powłoka zazwyczaj kształtuje się zupełnie nieintuicyjnym sposobem. Syntetyczne dźwięki mają to do siebie, że ich brzmieniowa "jasność" jest wprost odwrotnie proporcjonalna do "ciemnej" siły oddziaływania. Innymi słowy – im melodie bardziej promienne i...

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Najnowszy krążek ANOHNI and the Johnsons można nazwać esencjonalnym popem ery postmodernizmu. Oto bowiem mamy do czynienia z albumem, który jest przez główną autorkę reklamowany jako osobisty komentarz na temat innego, legendarnego albumu.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Pisać o Swans, to jak pisać o historii amerykańskiej muzyki niezależnej. Mało jest zespołów, które prężnie funkcjonują od tylu dekad i na dodatek wciąż potrafią zderzać ze sobą różne, czasem dość od siebie odległe formy oraz estetyki.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Być może niewiele osób w to wierzy, ale Killer Mike funkcjonuje na scenie hip-hopowej nie od kilku lat, a od kilku dekad. Owszem, na wyżyny gatunku wzbił się dopiero niedawno – przy okazji solowej płyty "R.A.P. Music" i legendarnej już kolaboracji z El-P pod szyldem Run the Jewels, lecz teraźniejsza wielka kariera ma w jego przypadku wręcz starożytne początki.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Wiele dekad temu mianem post-punku określało się gatunek, który, mimo że był zainspirowany tradycyjnym, gitarowym brzmieniem lat siedemdziesiątych, to jednocześnie wykraczał poza nie i wyznaczał nowe tropy. Dziś reprezentanci owej stylistyki – Protomartyr – pokazują, że ta sytuacja uległa zmianie.