News will be here
Apartamentowiec NOHO Investment, który stanie we Wrocławiu przy ul. Świdnickiej w miejscu Solpolu (projekt: Roark Studio, wizualizacje: Bitlens)

Choć przez niemal trzy dekady istnienia dom handlowy Solpol wzbudzał niemałe kontrowersje, w ubiegłym roku jego historię zakończyła rozbiórka. Od tego momentu nie brakowało domysłów, co stanie na działce w sercu wrocławskiego Starego Miasta, ale i te możemy już zakończyć – inwestor w końcu zaprezentował projekt nowego budynku.

Roark Studio ma na swoim koncie realizacje mieszkaniowe wyróżniające się jakością i luksusem (Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni) czy starające się wejść w dialog z charakterem okolicy i przeszłością miejsca (Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku), a także z prestiżową lokalizacją (Osiedle Opacka w Gdańsku). W przypadku działki przy ulicy Świdnickiej zainteresowanie inwestycją jest jednak większe niż zwykle. Wiele debat i kontrowersji wzbudziła decyzja o rozbiórce ikony transformacyjnego postmodernizmu, dawnego domu towarowego Solpol, projektu Wojciecha Jarząbka z początku lat 90. Szerokie było grono obrońców budowli, wiele krytyki wzbudzał projekt zastąpienia Solpolu „zwykłym” apartamentowcem.

Ceglany apartamentowiec od Roark Studio

Solpol, NOHO Investment, Roark Studio, Bitlens
Apartamentowiec NOHO Investment, który stanie we Wrocławiu przy ul. Świdnickiej w miejscu Solpolu (projekt:Roark Studio, wizualizacje: Bitlens)

Od czasu rozbiórki Solpolu w 2022 roku pojawiały się co jakiś czas wizualizacje kolejnych brył w tym miejscu, tym razem wydaje się, że właśnie koncepcja Roark Studio ma szansę trafić do realizacji. Inwestor zastrzega jednak, że wraz z uzyskiwaniem kolejnych pozwoleń projekt może zostać poddany jakimś modyfikacjom. Jednak jego zasadnicza wizja ma się nie zmienić. Według opublikowanego projektu apartamentowiec, który stanie w miejscu Solpolu ma mieć sześć kondygnacji, w tym ostatnią cofniętą nieco względem elewacji, zaś przyziemie budowli mają zdobić półkoliście sklepione arkady.

Niektóre mają stanowić witryny punktów usługowych, inne zaś przebijać ścianę i tworzyć wejście na wewnętrzny dziedziniec budynku. Podział elewacji budynku na trzy strefy, arkadową podstawę, główną część podzieloną na tektoniczne moduły oraz nieco bardziej obłe zwieńczenie – to ważna część zamysłu projektowego architektów. Aby nowy obiekt dopasować do najważniejsze punktu sąsiedztwa, za który projektanci uznali kościół pw św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława nowy apartamentowiec ma się stać „współczesną interpretacją tradycyjnej cegły – w jasnej piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach”.

Główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Budynek zaprasza pieszych do swojego wnętrza wysokimi i rozłożystymi formami łukowymi.

– pracownia Roark Studio

Makieta apartamentowca, który zastąpi Solpol (projekt: Roark Studio, wizualizacje: Bitlens)
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here