Choć przez niemal trzy dekady istnienia dom handlowy Solpol wzbudzał niemałe kontrowersje, w ubiegłym roku jego historię zakończyła rozbiórka. Od tego momentu nie brakowało domysłów, co stanie na działce w sercu wrocławskiego Starego Miasta, ale i te możemy już zakończyć – inwestor w końcu zaprezentował projekt nowego budynku.
Roark Studio ma na swoim koncie realizacje mieszkaniowe wyróżniające się jakością i luksusem (Osiedle Nowe Kolibki w Gdyni) czy starające się wejść w dialog z charakterem okolicy i przeszłością miejsca (Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku), a także z prestiżową lokalizacją (Osiedle Opacka w Gdańsku). W przypadku działki przy ulicy Świdnickiej zainteresowanie inwestycją jest jednak większe niż zwykle. Wiele debat i kontrowersji wzbudziła decyzja o rozbiórce ikony transformacyjnego postmodernizmu, dawnego domu towarowego Solpol, projektu Wojciecha Jarząbka z początku lat 90. Szerokie było grono obrońców budowli, wiele krytyki wzbudzał projekt zastąpienia Solpolu „zwykłym” apartamentowcem.
Ceglany apartamentowiec od Roark Studio

Od czasu rozbiórki Solpolu w 2022 roku pojawiały się co jakiś czas wizualizacje kolejnych brył w tym miejscu, tym razem wydaje się, że właśnie koncepcja Roark Studio ma szansę trafić do realizacji. Inwestor zastrzega jednak, że wraz z uzyskiwaniem kolejnych pozwoleń projekt może zostać poddany jakimś modyfikacjom. Jednak jego zasadnicza wizja ma się nie zmienić. Według opublikowanego projektu apartamentowiec, który stanie w miejscu Solpolu ma mieć sześć kondygnacji, w tym ostatnią cofniętą nieco względem elewacji, zaś przyziemie budowli mają zdobić półkoliście sklepione arkady.
Niektóre mają stanowić witryny punktów usługowych, inne zaś przebijać ścianę i tworzyć wejście na wewnętrzny dziedziniec budynku. Podział elewacji budynku na trzy strefy, arkadową podstawę, główną część podzieloną na tektoniczne moduły oraz nieco bardziej obłe zwieńczenie – to ważna część zamysłu projektowego architektów. Aby nowy obiekt dopasować do najważniejsze punktu sąsiedztwa, za który projektanci uznali kościół pw św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława nowy apartamentowiec ma się stać „współczesną interpretacją tradycyjnej cegły – w jasnej piaskowej kolorystyce i podłużnych proporcjach”.
Główną ideą projektu jest wytworzenie silnie zintegrowanego ze śródmiejskim otoczeniem założenia, które poprzez swój charakter i funkcję rozszerza przestrzeń publiczną miasta o wewnętrzne patio. Budynek zaprasza pieszych do swojego wnętrza wysokimi i rozłożystymi formami łukowymi.
– pracownia Roark Studio
