News will be here
Szyb Krystyna w nowym wydaniu (wizualizacja), fot. Medusa Group

Modernistyczna perełka architektury przemysłowej, a zarazem zabytek, który od dekad niszczeje, mimo że pomysłów na jego rewitalizację było wiele, w końcu może zyskać nowe życie. Obecny właściciel terenu, na którym stoi Szyb Krystyna, działa, by w końcu dokonała się rewitalizacja obiektu.

Niegdyś największa kopalnia węgla kamiennego w Europie; dziś, cóż, typowe tereny postindustrialne, jakich na Śląsku nie brakuje. Mimo to akurat to miejsce, gdzie do 2000 roku działała KWK Szombierki, ma szansę na nowe życie – a wszystko dzięki Krystynie (i trochę dzięki Przemkowi). Wciąż jeszcze żywe, choć mocno pokiereszowane, świadectwo industrialnej tożsamości regionu do rejestru zabytków wpisano dwadzieścia lat temu – w 2004 roku, cztery lata po zamknięciu KWK Szombierki. Na przestrzeni lat pojawiały się również różne plany jego wykorzystania, lecz nie doszły do skutku.

Wreszcie coś drgnęło – Szyb Krystyna w nowych rękach

Konferencja prasowa, Szyb Krystyna, Bytom, Hubert Klimek, Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu
Konferencja poświęcona rewitalizacji Szybu Krystyna (Bytom, 4 kwietnia 2024), fot. Hubert Klimek/Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu

W ubiegłym roku syndyk masy upadłościowej sprzedał 20 hektarów terenu, należącego dawniej do Armada Development, a wraz z nim Szyb Krystyna. Nowy właściciel to Multi Polymers, czyli spółka, która działa w branży tworzyw sztucznych, specjalizując się w sprzedaży i produkcji granulatów. 4 kwietnia 2024 r., na konferencji prasowej w siedzibie Medusa Group w Bytomiu ogłoszono plany rewitalizacji i przebudowy Szybu Krystyna.

To plany na bytomską miarę. Bytom to nie Warszawa czy Katowice, zdajemy sobie z tego sprawę. Zaczynamy od niedużej skali, która ma za zadanie przede wszystkim uratowanie Szybu Krystyna i wprowadzenie tam życia. Na kolejne, bardziej śmiałe, etapy przyjdzie czas.

– Przemo Łukasik

Pomysłem architektów z Medusa Group jest umieszczenie w podstawie Szybu modułowego minibiurowca o szklanych ścianach i powierzchni około 1000 m2. Budynek będzie miał swoją własną konstrukcję, nie naruszającą szkieletu Krystyny. Reszta szybu ma zostać zrewitalizowana, łącznie z naprawą okien, dachu i elewacji, ale pozostawiona bez żadnej konkretnej funkcji (ewentualnie wzbogacona artystyczną instalacją).

Szyb Krystyna, Medusa Group
Szyb Krystyna w nowym wydaniu (wizualizacja), fot. Medusa Group
Szyb Krystyna powstał poprzez narastanie, poprzez nakładanie na siebie kolejnych etapów. Rozwijała się technologia, rozwijały się potrzeby, rozwijał się przemysł. Sam Szyb również powstał na osi obiektu, który funkcjonował dużo wcześniej. Powstał trochę jak wieża Eiffla. Dzisiaj widzimy go jako budynek z cegły, modernistyczny, ale wewnątrz ma konstrukcję całkowicie stalową

– Przemo Łukasik

W nowym budynku projektanci planują część gastronomiczną i przestrzenie, które będzie można wynajmować i prowadzić tam różnego rodzaju działalność usługową, projektową. Rewitalizacja pokopalnianego terenu wokół szybu obejmie rekultywację i transformację poprzemysłowego terenu o powierzchni 1 ha. Na rewitalizowanym terenie pojawi się nowa zieleń, ławki i miejsca odpoczynku. Projekt zakłada także rozwiązania proekologiczne – stworzenie systemu zarządzania wodą deszczową czy zielonych tarasów na dachach.

Szyb Krystyna w nowym wydaniu (wizualizacja), fot. Medusa Group

Inwestor wystąpił o dotację na rewitalizację Szybu Krystyna. Koncepcja remontu i zagospodarowania Szybu Krystyna znalazła poparcie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Firma Multi Polymers wystąpiła już o dotację ze środków unijnych. Całość inwestycji ma kosztować 23 mln, a dotacja ma wynieść 15 mln zł.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here