News will be here
Mimo protestów rusza rozbiórka budynków przy Rozbrat 44a

Historyczny kompleks – niegdyś istotne miejsce dla rodzimej polityki – zniknie z powierzchni ziemi, a w jego miejscu niebawem stanie nowoczesny biurowiec, choć głośny sprzeciw wobec planów dewelopera wyrazili zarówno lokalni aktywiści, jak i miejski konserwator zabytków.

Nieruchomość powstała w latach 30. XX wieku na potrzeby Wyższej Szkoły Dziennikarskiej. W czasie okupacji niemieckiej w budynku mieścił się magazyn umundurowania i wyposażenia, zdobyty przez powstańców 10 sierpnia 1944 r. Obiekt po odbudowie z wojennych zniszczeń został rozbudowany o skrzydło od strony północnej. Po wojnie mieściły się tam różne instytucje Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1999 r. znalazł tam swoją siedzibę Sojusz Lewicy Demokratycznej.

W 2011 r. ówczesny szef partii wystawił nieruchomość na sprzedaż. Kupiła ją firma Radius, razem z ośmiopiętrowym dawnym hotelem oraz pawilonem przy ul. Szarej, w którym kiedyś mieścił się klub Syreni Śpiew. Obecnie właścicielem nieruchomości jest spółka X Point Powiśle, która zamierza rozebrać wszystkie obiekty, na co ma już pozwolenie konserwatora. Przy Rozbrat 44a powstanie ośmiokondygnacyjny biurowiec z częścią usługową w parterze. Nowa inwestycja swoimi gabarytami będzie zbliżona do obecnego budynku dawnej Szkoły Dziennikarskiej.

Łączna powierzchnia biurowa nowej inwestycji wyniesie około 4 400 mkw., natomiast część handlowo-usługowa to 700 mkw. Pod budynkiem zaplanowano 2-kondygnacyjny parking samochodowy na 50 stanowisk. Za projekt architektoniczny odpowiada biuro Atelier Tektura. Prace rozbiórkowe potrwają do końca roku. Następnie rozpocznie się trwająca dwa lata budowa biurowca. Całość ma być gotowa w III kwartale 2025 roku. Na miejscu dawnego hotelu w głębi działki ma powstać apartamentowiec według projektu BPA Projekt Adama Wagnera. W budynku ma znajdować się basen, siłownia, kompleks SPA, concierge, a każdy apartament ma być obsługiwany bezpośrednio z windy. Ceny mają zaczynać się od 55 tys. zł za mkw. Termin rozpoczęcia tej inwestycji na razie nie jest znany.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here