Re: Ukraine – Slava Balbek odpowiada na potrzebę chwili

Do końca marca ponad dziesięć milionów Ukraińców musiało z powodu wojny opuścić swoje domy – wynika z raportu biura wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców. To niemal jedna czwarta całkowitej liczby ludności tego kraju, a trzeba pamiętać, że Rosjanie właśnie rozpoczynają kolejny etap inwazji, intensyfikując działania na wschodzie Ukrainy. O milionach rodaków zawczasu pomyślał jednak kijowski architekt Slava Balbek. Jego biuro zaprojektowało modułową zabudowę tymczasową, która mogłaby zapewnić schronienie uchodźcom.

Re: Ukraine – odpowiedź na potrzebę Narodu

Re: Ukraine, Balbek Bureau
Re: Ukraine, fot. Balbek Bureau

Slava Balbek to architekt i projektant z kilkunastoletnim stażem. Dotąd zajmował się przede wszystkim projektowaniem wnętrz, a także własnych mebli. W jego portfolio nie brakuje również projektów publicznych. Ostatnie tygodnie były jednak inne, choć nie mniej pracowite. Dziesięcioosobowy zespół Balbek Bureau przygotował naprawdę solidną dokumentację koncepcji Re: Ukraine, którą przedstawiono nawet władzom pochłoniętego wojną kraju.

Kijowska pracownia nie ukrywa, że inspirację czerpała z międzynarodowych doświadczeń na polu pomocy humanitarnej. Zespół przyjrzał się, jak do budownictwa modułowego podchodzi się w różnych częściach świata. Inspiracji nie zabrakło także wewnątrz samej Ukrainy. Nie zapominajmy, że kraj jest w stanie wojny z Rosją, odkąd jej wojska w 2014 roku wkroczyły na terytoria Krymu i Donbasu. Pod lupę wzięto pięć tamtejszych osiedli tymczasowych, a także kilkanaście przykładów z innych krajów, które pokazały architektom cywilizacyjną przepaść.

Przeanalizowaliśmy globalne doświadczenia w zakresie rozwoju, budowy i utrzymania osiedli z tymczasowymi mieszkaniami. Tak powstał system wartości i priorytetów, aby zapewnić Ukraińcom tymczasowe, ale godziwe życie.

– Slava Balbek, Balbek Bureau

Kontenery mogą dać dach nad głową, ale trudno nazwać je domem

Re: Ukraine, Balbek Bureau
Re: Ukraine, fot. Balbek Bureau

Właśnie dlatego Re: Ukraine idzie o krok dalej. Koncepcja zakłada stworzenie przestrzeni, która zapewni uchodźcom komfort, by ci łatwiej mogli radzić sobie z wojenną traumą. W planach są złożone z powtarzalnych modułów osiedla, ale i urozmaicenia w postaci placów zabaw czy stref zieleni. Pomyślano nawet o parkingach. Wiele zmienia już sam układ modułów czy kwestie tak podstawowe, jak większa liczba sekcji kuchennych i łazienkowych względem innych tego typu projektów.

Re: Ukraine, Balbek Bureau
Re: Ukraine, fot. Balbek Bureau

Pojedynczy kontener mierzy standardowe sześć 6,7×3,4×2,9 metrów. Te jednak można – a nawet trzeba – konfigurować, dlatego Balbek Bureau stworzyło sześć gotowych typów zabudowy, które można ze sobą dowolnie łączyć według potrzeb. Pracownia przygotowała kilka przykładowych planów zabudowy, poczynając od niewielkiego – złożonego dziesięciu modułów, który mógłby zapewnić schronienie dla pięciuset dwudziestu osób na zaledwie sześciu tysiącach dwustu dziesięciu metrach kwadratowych.

Re: Ukraine, Balbek Bureau
Re: Ukraine, fot. Balbek Bureau

Potencjał skalowania osiedli tymczasowych dzięki modułom Balbek Bureau doskonale pokazuje natomiast ostatni z przykładów. Na działce o powierzchni trzydziestu pięciu hektarów mogłoby powstać miasteczko dla ośmiu tysięcy dwustu dwudziestu osób! Co jednak najważniejsze, budowa takich osiedli byłaby szybka i tania. Pracownia szacuje koszt zabudowy metra kwadratowego na kwoty od trzystu pięćdziesięciu do pięciuset pięćdziesięciu dolarów w zależności od typu modułu. Mówimy zatem realizacji mieszczącej się w widełkach między półtora a dwa i pół tysiąca złotych.

Re: Ukraine, Balbek Bureau
Re: Ukraine, fot. Balbek Bureau
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.