News will be here
Fragment jednej z prac Moniki Gałaj

W poszukiwaniu artystycznego spełnienia Monika Gałaj sięgała po wiele technik z rozmaitych dziedzin sztuki. Część jej prac mogliście nawet widzieć, nie mając pojęcia, że zostały spłodzone właśnie przez dłonie tej absolwentki łódzkiej ASP. Ot, los artystki dbającej o filmowe scenografie. Tym bardziej warto odwiedzić "Jaskinię z widokiem", by zobaczyć, nad czym pracowała w ostatnim czasie.

Na co dzień rysuje i maluje, ale też tworzy obiekty artystyczne. Ostatnio coraz częściej eksperymentuje natomiast z nieoczywistymi materiałami. Efektem tych prób są jej najnowsze obrazy, przy których wykonywaniu Monika Gałaj sięgnęła między innymi po złoto i szlagmetal. “Jaskinia z widokiem”, którą zobaczycie w łódzkiej galerii Art Hub Rydzowa, będzie zaś jej kolejną wystawą indywidualną. Jest jednak wielce prawdopodobne, że z jej twórczością zetknęliście się już wcześniej – i to nie raz. Twórcze działania są bowiem jej chlebem powszednim, choć ich niezwykle szeroki zakres może zadziwiać.

Monika Gałaj przez lata zawodowo zajmowała się konserwacją malarstwa i polichromii, pozłotnictwem i tworzeniem rekwizytów do filmów animowanych, aby powrócić do własnej twórczości, gdzie wykorzystuje zdobyte doświadczenia. Eksploruje różne przestrzenie rzeczywistości. Inspiruje się człowiekiem i jego perspektywami w rożnych aspektach jego życia, zarówno w poznawaniu jak i przeżywaniu świata.

Artystka ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i grupowych, między innymi w Galerii S35 w Łodzi. Inne wybrane wystawy to: Zachwyt w ramach projektu (W)Spółdzielnia Elżbiety Jabłońskiej, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu // Rzeczy, Muzeum Etnograficzne w Łódzi // Sztuka po godzinach, CSW Łaźnia w Gdańsku // IconData w Krakowie // Pologne & Paris, La Genie de la Bastille w Paryżu // Maluję sobie koleżanki i inne obrazki, wystawa indywidualna, Galeria Cykloza w Warszawie // Insight, Muzeum Książki Artystycznej w Łódzi // Zapis tożsamości, wystawa indywidualna, Galeria „In Blanco” w Łódzi // Polskie Orły 2006 – Młoda Grafika Polska, Korea Foundation Cultural Center w Seulu // Międzynarodowe Triennale Grafiki 2006, Pałac Sztuki w kairze // Noc Atr, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi // Zapis miejsca, wystawa indywidualna, „Pod Napięciem” w Łodzi

Prywatnie mieszka w domu z ogrodem, gdzie ma swoją pracownie. Uwielbia spotkania z ludźmi i bycie w naturze. Marzy o tym byśmy jako ludzie doświadczali jak najwięcej twórczego działania, wspólnoty i mocy grupowej.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here