News will be here
Szczepionka na HIV coraz bliżej. Będzie przełom?

To wiadomość, na którą ludzkość czeka od dobrych kilku dekad. Dopiero teraz staje się to jednak możliwe. W najbliższym czasie rozpoczną się testy kliniczne szczepionki przeciwko wirusowi HIV. Producentem jest znana z wyprodukowania preparatu przeciwko COVID-19 firma Moderna, a samą szczepionkę także oparto na technologii mRNA.

Dobre wieści, ale testy preparatu przeciw HIV zakończą się nieprędko

W pierwszym etapie przetestowanych zostanie pięćdziesiąt sześć osób podzielonych na cztery grupy. Nie będzie tak zwanej grupy placebo. Ludzie przetestują dwa przygotowane preparaty. Dwie grupy otrzymają mieszankę obu, a w każdej z pozostałych dwóch dawkę jednego z nich. Co ciekawe, grupa badawcza otrzyma informację o tym, jaką otrzymała szczepionkę.

Wynika to z faktu, że na obecnym etapie jest sprawdzane, czy w ogóle pojawi się odpowiedź immunologiczna. Całość potrwa około dziesięciu miesięcy, a zatem dopiero w przyszłym roku dowiemy się, czy szczepionka działa. To jednak nie koniec, w przypadku powodzenia czekają ją bowiem II i III etap testów. Dopiero wtedy okaże się, czy może trafić na rynek.

Szczepionka mRNA to tak zwana szczepionka nowej generacji

HIV, National Cancer Institute, Unsplash
Fot. National Cancer Institute/Unsplash

Wspominane mRNA, a więc kwas rybonukleinowy, jest miejscem produkcji białek wirusowych, które wywołują produkcję przeciwciał dla naszego układu obronnego. Co ważne, mRNA nie wnika do jądra komórkowego, gdzie znajduje się nasz materiał genetyczny (DNA), w związku z czym szczepionka nie ma możliwości wpływania na nas.

Niedawno pisałem o szczepionce PfSPZ-CVac, która ma w przyszłości chronić przed malarią. Okazuje się, że nad swoją szczepionką przeciwko tej chorobie pracują także BioNTech wspólnie z Pfizerem. Ten preparat, podobnie jak szczepionka Moderny przeciwko HIV, będzie oparty właśnie na technologii mRNA.

Króliki doświadczalne i nie tylko

Okazuje się, że małpy naczelne oraz króliki reagują na białko otoczki wirusa HIV i potrafią wytworzyć przeciwciała neutralizujące. Neutralizowane są komórki wirusa, ale inne badania pokazują, że wrażliwym miejscem może być otoczka komórki, na którą właśnie reagują organizmy przytoczonych zwierząt. W efekcie zaszczepieni także powinni wykształcić odpowiednie przeciwciała i uzyskać ochronę przed infekcją.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here