News will be here
Parki narodowe w Polsce wymagają rozwoju. Nie będzie to łatwe

W Polsce od wielu lat istnieją tylko dwadzieścia trzy parki narodowe. Ten stan rzeczy nie zmienia się od ponad dwudziestu lat. W XXI wieku utworzono bowiem tylko jeden taki rezerwat - Park Narodowy „Ujście Warty” na pograniczu województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego w 2001 roku. Jeszcze w latach 90. XX wieku utworzono ich aż siedem. Wkrótce ma się to w końcu zmienić.

23 parki narodowe od wielu lat

W Polsce od wielu lat istnieją 23 parki narodowe. Ten stan rzeczy nie zmienia się od ponad 20 lat. W XXI wieku utworzono bowiem tylko jeden taki rezerwat. Jest nim Park Narodowy „Ujście Warty” na pograniczu województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego w 2001 roku. Jeszcze w latach 90. XX wieku utworzono ich aż siedem. Wkrótce ma się to w końcu zmienić. Rząd zapowiada utworzenie nowych parków narodowych, ale to wcale może nie być takie proste - jak donoszą niektóre media.

Najstarsze polskie parki narodowe są na południu. Jeszcze w 1932 roku utworzono Białowieski i Pieniński Park Narodowy. Największy jest z kolei Biebrzański PN na Podlasiu. Jego powierzchnia to 592,23 kilometrów kwadratowych, a więc jest większy niż cała Warszawa o ok. 80 kilometrów kwadratowych. Jednak wszystkie 23 obecne parki narodowe i tak stanowią mniej niż 1% powierzchni Polski.

W porozumieniu z lokalnymi społecznościami zwiększymy powierzchnię parków narodowych – możemy przeczytać w umowie koalicyjnej obecnego rządu.

Jakie mogą być to parki?

W maju ubiegłego roku Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze przedstawiała opracowanie autorstwa Piotra Kluby, leśnika tejże fundacji, który postulował utworzenie m.in. parku narodowego Turnickiego (przy granicy z Ukrainą, na jego terenie znalazłby się m.in. Arłamów), Jurajskiego (rejon m.in. Gór Bukowych) i Mazurskiego. Co ciekawe ten ostatni na pojezierzu miał powstać jeszcze w latach 70. XX wieku, ale przez kwestie proceduralne do dziś jest tylko Park Krajobrazowy, który miał być etapem przejściowym.

O Jurajskim Parku Narodowym mówiło się już 20 lat temu. Temat Turnickiego wracał w ostatnich latach w związku z wycinkami drzew w tym rejonie. Oprócz nich na liście znalazły się takie miejsca jak Puszcza Bukowa pod Szczecinem, czy też parki narodowe w Puszczy Boreckiej, Rominckiej i na Wysoczyźnie Elbląskiej. Do tego wielu aktywistów podnosi temat powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Choć według sondażu na który powołuje się Oko.press 65% mieszkańców popiera powiększenie parku to 17% jest przeciwna. Czy to wystarczy? To zależy.

Żubr, symbol Białowieskiego PN, źródło: Wikipedia - Dariusz Wierzbicki

Trudny proces tworzenia nowych terenów chronionych

To dlatego, że obecnie obowiązuje ustawa z 2000 roku. Ta wymaga, by utworzyć parki narodowe, zgody wszystkich zainteresowanych samorządów lokalnych na których miałby powstać park narodowy. Skuteczność ustawy widać czarno na białym. Jeden nowy park narodowy po 2000 roku w Polsce. Wcześniej utworzenie parku narodowego było prerogatywą rządu. To oznacza, że rząd będzie musiał dogadywać się z samorządami. W najbliższych miesiącach przekonamy się czy to się uda. Niewykluczone, że będzie wymagało to też zmian w Lasach Państwowych.

Wielu leśników i aktywistów przekonuje, że jest to proces niezbędny by chronić polskie lasy. Przypomnijmy w Polsce parki narodowe zajmują mniej niż 1% terenu kraju. Dla porównania we Francji parki zajmują 9,5% powierzchni, na Słowacji 7,5%, a we Włoszech jest to 5% powierzchni kraju, w Niemczech blisko 3%.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here