News will be here
Samsung Neo QLED to wymarzony telewizor dla graczy – ma wszystko i jeszcze trochę

Czy istnieje coś takiego jak najlepszy telewizor na rynku? Właściwie to nie. Nadal w sprzedaży nie ma tego jednego produktu, deklasującego w każdej kategorii wszystkie inne. Jedne oferują rewelacyjny obraz. Inne świetny dźwięk. Jeszcze inne wygodny system operacyjny. A że różnym osobom zależy na różnych cechach, każdy z klientów ma własną definicję słowa najlepszy.

Z tego powodu trudno entuzjastycznie uznać telewizory Neo QLED za najlepsze na rynku. Nie tylko dlatego, że na razie znamy je wyłącznie z optymistycznych zapowiedzi producenta – a nie z niezależnych testów. Łatwo też znaleźć telewizor z mocniejszym systemem audio od produktów Samsunga. QLED-y Neo nie oferują również doskonałego kontrastu telewizorów OLED. Z drugiej strony nowe matryce miniLED i tak mają zapewnić świetną jakość obrazu oraz mimo wszystko bardzo wysoki kontrast. Linia Samsung Neo QLED oferuje jednak zestaw funkcji dla graczy, jakich nie znajdziemy w telewizorach żadnego innego producenta.

Samsung Neo QLED – linia telewizorów, która zaspokoi potrzeby każdego gracza

Samsung Neo QLED, QLED, Samsung Neo, Samsung
Fot. Samsung

Najlepszy telewizor dla graczy powinien oferować oczywiście świetny obraz i dźwięk, ale też cechować się niskim parametrem input laga (opóźnienia w sterowaniu). Jego wartość informuje o tym, ile czasu mija od wciśnięciu przycisku na kontrolerze do widocznej reakcji na ekranie. Telewizor do gier powinien też oferować złącza HDMI 2.1, by wykorzystać w pełni możliwości techniczne nowych konsol. I wreszcie: powinien oferować mechanizm VRR, dzięki któremu telewizor może synchronizować pracę z układem graficznym maszynki do grania – co wpływa korzystnie na płynność i responsywność gry.

No tak, tyle że powyższy zestaw cech ma każdy telewizor z wysokiej półki, nie tylko QLED-y.

Samsung Neo QLED jako jedyne telewizory na rynku obsługują jednak tryb szerokokątny. Wielu graczy preferuje granie na monitorach typu ultrawide, bo dzięki większej liczby pikseli w poziomie gra jest łatwiejsza i przy okazji bardziej immersyjna od tej działającej w klasycznych proporcjach wyświetlacza. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na 16:9, zamiast tego możemy ustawiać zarówno rozdzielczości w proporcjach 21:9, jak i 32:9. Niewykorzystana przestrzeń na wyświetlaczu może też służyć do wyświetlenia widżetu informującego o najważniejszych dla gracza parametrach pracy telewizora lub pozostawić ciemne pole.

To nie koniec nowości – linia Neo QLED obsłuży wszystkie standardy gier wideo

Samsung Neo QLED, QLED, Samsung Neo, Samsung
Opcje dla graczy oferowane przez model Neo QLED, fot. Samsung

Neo QLED obsługują też zarówno mechanizmy FreeSync Pro, jak i G-Sync – stanowiące rozszerzone wersje VRR, dedykowane układom graficznym Radeon i GeForce. Pozwalają też na dzielenie ekranu na kilka różnych źródeł. Po co? Być może chcemy grać, jednocześnie oglądając poradnik na YouTube albo obserwować Twittera podczas wirtualnych mistrzostw.

Telewizory Neo QLED pojawią się w sprzedaży w Polsce już wiosną. Dostępne będą w wielu odmianach, różniących się od siebie rozdzielczością, przekątną wyświetlacza i możliwościami technicznymi matrycy przekładającymi się na jakość obrazu. Ceny jeszcze nie są znane.

Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here