News will be here
Powerbank na czas pandemii – pomysłowość Samsunga nie zna granic

Nowy powerbank Samsunga to coś, czego świat jeszcze nie widział. Oczywiście, jak to powerbank, potrafi naładować nasze urządzenia elektroniczne. Przystosowany jest do produktów z rodziny Galaxy, ale – jako że wszystko bazuje na otwartych standardach – zadziała z większością innych sprzętów. My jednak nie o tym. Gadżet nazywa się Samsung UV Sterilizer, a więc doładowywanie energii w akumulatorach naszych urządzeń wydaje się tu sprawą drugorzędną.

Urządzenie wykorzystuje technikę UV-C (Ultraviolet Germicidal Irradiation). Stosuje więc światło ultrafioletowe, by zabijać wszelkie mikroorganizmy, jakie się w nim znajdą. Przekładając na język ludzki: po włożeniu telefonu, Galaxy Watcha czy Galaxy Budsów do tego urządzenia, ultrafiolet usunie z nich wszelkie bakterie i wirusy. W tym SARS-CoV-2 wywołujący COVID-19, choć to sprawa dyskusyjna. Brak oficjalnych danych, by akurat na tę odmianę promienie UV działały, ale inne gatunki koronawirusów były na nie podatne – stąd przypuszczenia.

Powerbank kontra COVID-19? Takie rzeczy tylko u Samsunga

Samsung UV Sterilizer, fot. Samsung
Fot. Samsung

Koreańczycy twierdzą, że Samsung UV Sterilizer zabija 99% bakterii i zarazków, w tym pałeczki okrężnicy, gronkowca złocistego i bielnika białego. Sam proces sterylizacji trwa około dziesięciu minut. Producent nie podaje niestety, ile razy będziemy mogli oczyścić nasz telefon, zanim w urządzeniu zabraknie energii. Warto jednak mieć na uwadze, że Samsung UV Sterilizer nie doczekał się żadnego stosownego certyfikatu medycznego. Samsung podkreśla zresztą, że gadżet zabija 99% zarazków. Firma profilaktycznie zostawiła sobie ten jeden procent, byśmy nie mogli jej pozwać w razie braku skuteczności.

Urządzenie nie daje więc żadnej gwarancji, że poradzi sobie zawsze i z każdym szkodnikiem. Nie zmienia to jednak faktu, że wykorzystuje ono sprawdzoną już technikę UV-C. Nawet jeśli nie zwalnia nas ono z konieczności mycia rąk i czyszczenia telefonu, z pewnością redukuje szanse zarażenia się jakimś paskudztwem do minimum.

Samsung UV Sterilizer stopniowo jest wprowadzany do kolejnych krajów. W polskiej dystrybucji jeszcze go nie ma, ale z Niemiec sprowadzimy go za niecałe 60 euro. Polska cena zapewne zostanie ustalona na podobnym poziomie.

Samsung UV Sterilizer, fot. Samsung
Fot. Samsung
Maciej Gajewski

Maciej Gajewski

Moje pasje to pisanie (jestem dziennikarzem i blogerem), muzyka, gry wideo, astronomia i dobre kino. Uwielbiam elektrogadżety. Niezależna, wolna dusza. Marzyciel.
News will be here