News will be here
Hyperloop nie powstanie. Firma była elementem rozgrywek Muska?

Hyperloop był poważnym pomysłem na rewolucje w transporcie i budowę innowacyjnej kolei czy tylko zagrywką by utrudnić życie konkurencje? Jak donoszą amerykańskie media mógł być wyłącznie tym drugim, a niedawno firma zakończyła swoją działalność.

Hyperloop znika na dobre

O Elonie Musku jest ostatnio głośno w naszym kraju z powodu jego wizyty w Polsce. My dziś jednak sięgniemy do nieco innej tematyki, związanej z tym, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie zakończył projekt Hyperloop One. Wygląda na to, że od początku były bardzo niskie szanse powodzenia projektu, a Musk chciał po prostu ideę to wykorzystać by utrudnić życie konkurencji. W jaki sposób?

Przypomnijmy, że spółka Hyperloo One chciała budować kolej magnetyczną w tubie. To dość futurystyczny i mało realny do zrealizowania pomysł. Może nie sam pomysł jest mało realny do zrealizowania, ale potwornie drogi i mało opłacalny, a w 2022 roku okazało się, że jego firma chciała po prostu miał wykończyć budowy Kolei Dużych Prędkości w Kalifornii.

Chodziło o Tesle

Jak pisał wówczas magazyn “Time” Musk naprawdę obawiał się, że to będzie konkurencja, która może wykończyć markę samochodów Tesla. Dlatego zaproponował rozwiązanie, które po pierwsze brzmiało niezwykle innowacyjnie i nowatorsko. Przykuło uwagę niemal całego świata, a zarazem on sam mógł opóźniać je w nieskończoność. Prowadzone były co prawda prace nad tym rozwiązaniem, budowano kilka tuneli testowych (dziś już niemal wszystkie zostały zniszczone), ale prawdopodobnie nie myślano nad tym poważnie. To inwestycja na wiele miliardów dolarów, a konkurencja KDP budowana jest z pieniędzy podatnika. Pojazdy Tesla były i są bowiem reklamowane jako przyjazna dla środowiska alternatywna dla obecnie użytkowanych pojazdów spalinowych, a wówczas nie miały jeszcze tak silnej pozycji na rynku.

Musk twierdzi, że chce kontynuować ten projekt, to "odłożono go na czas nieokreślony" - informuje Bloomberg. W ostatniej fazie działania Hyperloop informował między innymi, że superszybka kolej magnetyczna nie przewoziłaby ludzi, ale zajęła się transportem towarów. O ile w 2020 roku przeprowadzono test takiej kolei i to z pasażerami na pokładzie, to plany spółki nigdy nie wyszły poza fazę testów. Nie było strategii przygotowania rzeczywistych rozwiązań transportowych.

Zbudowano tunel... dla aut

Jak informuje Rynek Infrastruktury jeszcze w 2022 roku firma Elona Muska, SpaceX, zlikwidowała testowy tunelu Hyperloop, który znajdował się na jej terenach. Jego miejsce zajął... parking dla samochodów. Był to tunel testowy, gdzie studenci, doktoranci i inżynierowie, próbowali testować różne modele pojazdów, które miałyby poruszać się tunelach. Obecnie jedna ze spółek Muska wybudowała tunel w Las Vegas. I jak możecie się domyślać poruszają się nim samochody. Vegas Loop umożliwia poruszanie się samochodami Tesli pomiędzy pięcioma stacjami na terenie amerykańskiego miasta.

Nic jednak nie wskazuje na to, żeby Musk w przyszłości realnie wrócił do tematu kolei magnetycznej lub Kolei Dużych Prędkości.

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here