News will be here

Przed ponownym uruchomieniem samochodu i wyruszeniem w podróż służbową lub na weekendową wyprawę do lasu, dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie dokładnej kontroli swojego Lexusa. Przez dwa ostatnie miesiące nie powinno nic się z nim stać, ale "bezpieczeństwo przede wszystkim", więc nie ma czegoś takiego jak bycie zbyt pewnym. 

Jednocześnie należy pamiętać, że choć ograniczenia zaczynają się rozluźniać, to do czasu całkowitego ich zniesienia należy wykonywać tylko niezbędne przejazdy.

https://youtu.be/8JJjfD7FNx8

Kontrola wzrokowa

Dokładnie obejrzyj swojego auto z każdej strony, by mieć pewność, że nie zostało uszkodzone podczas swojego długiego postoju. Jeśli zaparkowałeś go na parkingu lub ulicy, jest szansa, że mogły się na nim pojawić wgniecenia lub zadrapania. Zazwyczaj nie mają one wpływu na jazdę, ale na przykład z uszkodzonym zderzakiem czy reflektorem lepiej nie wyjeżdżać na drogi publiczne. Dodatkowo sprawdź przestrzeń pod samochodem i wokół nadkoli, czy nie ma tam małych zwierząt, które mogły używać Twojego auta jako tymczasowego gniazda lub domu.

Pod maską

Po okresie bezczynności – tak, jak przed każdą dłuższą trasą – ważne jest, by sprawdzić płyny w samochodzie. Dotyczy to przede wszystkim poziomu oleju, płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy. Jeżeli poziom oleju w aucie jest niski, należy go uzupełnić, by nie uszkodzić silnika podczas jazdy. Olej należy dodawać przy wyłączonym i zimnym silniku. W razie potrzeby, uzupełnij również pozostałe brakujące płyny.

Lexus
fot. materiały prasowe

Akumulatory

Nie ważne, czy Twój Lexus ma już na karku kilka wiosen, czy może niedawno wyjechałeś nim z salonu. Nawet nowy akumulator rozładowuje się, kiedy nie pracuje. Jeżeli przez jakiś czas nie włączyłeś samochodu, akumulatorowi może grozić rozładowanie. Aby temu zapobiec, zalecane jest, by uruchomić silnik i pozostawić włączony przez około 60 minut. To pozwoli uzupełnić akumulator i zmniejszyć ryzyko jego rozładowania w najmniej oczekiwanym momencie. Pamiętaj również, by nie pozostawiać włączonego silnika w źle wentylowanym pomieszczeniu.

Światła i hamulce

Nieużywane przez jakiś czas światła również mogą ulec uszkodzeniu. Zanim wyjedziemy na ulice (zwłaszcza po zmroku) należy upewnić się, że możemy sobie dobrze oświetlić drogę oraz że sami będziemy dobrze widoczni. Sprawdzić należy nie tylko światła przednie i tylne, ale również kierunkowskazy, światła przeciwmgielne i oświetlenie wnętrza.

Bez stałego użytkowania hamulce mogą zacząć wykazywać oznaki korozji. Ale nie panikuj, ponieważ jest to normalne w pojazdach, które nie były używane od jakiegoś czasu. Aby usunąć korozję, podczas ruszania delikatnie wciśnij pedał hamulca kilka razy. Pozwoli to na usunięcie korozji z hamulców. 

Lexus
fot. materiały prasowe

Szyby

Wycieranie przedniej szyby i wycieraczek pomoże usunąć wszelkie zabrudzenia i brud, które mogły powstać podczas dłuższego postoju. Użyj wilgotnej szmatki, aby upewnić się, że nie ma nic, co mogłoby porysować lub wyszczerbić okna. Pamiętaj, aby zrobić to zarówno w przypadku przedniej, jak i tylnej szyby.

Opony

Ważne jest, aby przed powrotem na drogę sprawdzić wszystkie cztery opony. Podczas gdy samochód stał zaparkowany przez dłuższy czas, ciśnienie w oponach mogło nieznacznie spaść i trzeba będzie je ponownie uzupełnić. W przypadku starszych modeli Lexusów należy sprawdzić ciśnienie w oponach za pomocą manometru. Nowsze modele są wyposażone w system monitorowania ciśnienia w oponach. Właściwe ciśnienie można znaleźć w instrukcji obsługi napędu lub na naklejce umieszczonej wewnątrz drzwi. Po sprawdzeniu ciśnienia, sprawdź głębokość bieżnika Twoich opon i upewnij się, że nie ma widocznych uszkodzeń. 

Lexus
fot. materiały prasowe

Zawsze należy pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia również w oponie zapasowej. Jeżeli Lexus nie ma opony zapasowej, upewnij się, że Twój zestaw do naprawy przebicia jest w pełni sprawny i bezpiecznie przechowywany w bagażniku. 

Jeżeli zastosujesz się do tych kroków, możesz być pewien, że Twój Lexus jest gotowy do drogi. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub informacji, skontaktuj się z lokalnym dealerem Lexusa, który z przyjemnością Ci pomoże.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.

News will be here