News will be here

Stojąc przed wyborem zakupu wina, w pierwszej kolejności kierujemy się naszymi „winnymi” upodobaniami. Następnie dokonujemy wyboru „po etykiecie”, ale czy zastanawialiście się kiedyś nad ornamentami na szyjkach butelek? Czy jest to tylko ozdoba butelki, czy też jest to pewien swoisty znak, który ma dać winom pewną przynależność?

Dziś przedstawię Wam Albeise, włoski odpowiednik butelki burgundzkiej (Francja), której początki produkcji datuje się na pierwszą połowę XVIII w, a spotkać ją można tylko i wyłącznie w południowym Piemoncie we Włoszech. Pomysł stworzenia butelki odmiennej kształtem od innych, był wynikiem dumy lokalnych winiarzy, którzy chcieli w ten sposób wyróżnić swoje wina, którzy za wszelką cenę pragnęli zdobyć rynki krajowe oraz zagraniczne. I tak narodziła się Albeisa, butelka o charakterystycznym, cylindrycznym kształcie wykonana z brązowego szkła, której znakiem firmowym jest wytłoczenie nazwy na szyjce butelki, a używać jej mogą wyłącznie winiarze ze wzgórz Langhe i Roero, napełniając je tak szlachetnymi trunkami jak Barolo, Barbera, Barbaresco czy Dolcetto. Lecz historia nie była łaskawa dla winiarzy z Alby oraz okolic. Podczas inwazji Napoleona, Albeisa została wyparta przez typowe francuskie butelki - bordeaux i burgundia, które to poprzez metody produkcji (szkło było wdmuchiwane do form) były bardziej ekonomiczne, a co za tym idzie i tańsze w produkcji.Do 1973 roku południowy Piemont zapomniał o swojej tradycji, jakim była Albeisa. Jednakże w tym roku, 16 producentów postanowiło przywrócić do życia swój odmienny charakter prezentacji i wyróżnienia swoich win poprzez wznowienie produkcji butelek tego typu. Ponadto producenci połączyli swe siły i stworzyli organizację non-profit o nazwie Unione Produttori Vini Albesi (Unia Producentów Wina z Alby), której głównym zadaniem jest rozwijanie i wspieranie produkcji wina w okolicy Alby. W 2012 r. projekt Albeisa obchodził swoje (pierwsze od wznowienia produkcji) czterdziestolecie i w związku z tym faktem zostało posadzone 4000 drzew, jako symbol dbałości o środowisko. Należy tutaj wspomnieć, iż ten rodzaj butelki jest o 30% lżejszy od podstawowych butelek na wino, a to oznacza mniejszą ilość zużycia energii oraz surowców wykorzystywanych do produkcji szkła, a finalnie zmniejszenie emisji CO2. Można tylko wnioskować, iż winiarzom z Alby udało się przywrócić ich XVIII-wieczny projekt. Patrząc na statystyki: w 2007 r. wyprodukowano zaledwie 1.119.174 butelek, w 2012 r. produkcja wzrosła do 4.266.828 butelek, w ostatnim roku zaś organizacja zreszyła już ponad 200 producentów, którzy rocznie wykorzystują około 13 milionów butelek Albeisa. Jeśli natraficie na butelkę z ornamentem „Albeisa” na szyjce, bądźcie pewni, iż wino to zostało stworzone tylko i wyłącznie w okolicach Alby, w Piemoncie we Włoszech. Uwierzcie mi, tam powstają zacne wina! [caption id="attachment_3503" align="aligncenter" width="1200"]Foto: Olaf Kuziemka Foto: Olaf Kuziemka[/caption]  
Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here